Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Najnowsze dane z polskiej gospodarki wprowadziły zamęt. Z jednej strony dobrze, z drugiej fatalnie

|
selectedselectedselected

Opublikowane wczoraj dane z rynku pracy okazały się w dużej mierze słabsze od konsensusu. O słabości chyba bardziej możemy mówić w przypadku zatrudnienia, gdzie kolejny miesiąc z rzędu odnotowaliśmy spadek w ujęciu rocznym. Dla równowagi sporo lepszy wynik odnotowała produkcja w przemyśle. Pokazało to, iż słaby marzec był tylko wypadkiem przy pracy. 

Najnowsze dane z polskiej gospodarki wprowadziły zamęt. Z jednej strony dobrze, z drugiej fatalnie
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Co nas dzisiaj czeka?

W Polsce kolejna seria publikacji: produkcja budowlano-montażowa oraz sprzedaż detaliczna. W przypadku sprzedaży jesteśmy bliscy poglądom konsensusu (5,0% vs 5,2%), natomiast przy budowlance zdecydowanie bardziej optymistyczni (-1,7% vs -5,0%). Druga historia może być zbliżona do tej z produkcji przemysłowej. W przypadku sprzedaży detalicznej to najwyższy czas na zaskoczenia w górę.

Uwaga zagranicznych inwestorów powinna z kolei skupić się na wstępnych indeksach PMI dla państw europejskich oraz USA. 

 

Polska: Zatrudnienie słabo, produkcja mocno

Obraz kwietniowych danych jest mocno słodko-gorzki. Z jednej strony wyniki produkcji przemysłowej wystrzeliły, co potwierdziło nasze przypuszczenie, że słaby marzec był głównie kwestią efektów jednorazowych i w kwietniu nastąpiło odrobienie strat. Z drugiej strony dane z rynku pracy zawiodły.

Reklama

 

Zobacz także: Kwietniowe dane z kraju cieszą i zawodzą jednocześnie... Zobacz, jak kształtuje się obraz polskiej gospodarki 

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Polska: W maju 2024 r. publikowane wskaźniki wskazują na ogólną stabilizację koniunktury w gospodarce, w większości prezentowanych obszarów wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie zbliżonym lub nieznacznie wyższym niż w kwietniu br.

W maju 2024 r. odnotowano pogorszenie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca. Najnowsze, majowe badania Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na przesunięcie oczekiwań konsumentów w kierunku wyższej inflacji w Polsce względem poprzedniego miesiąca - wynika z danych GUS. (PAP)

  • Polska: Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przyjęła opinię, że wstępny wniosek o Trybunał Stanu (TS) dla prezesa NBP spełnia wymagania formalne z ustawy o TS - poinformował przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik. Opinia jest niewiążąca dla marszałka Sejmu, który teraz zdecyduje, czy zwrócić wniosek do wnioskodawców, czy skierować go do procedowania.

W czwartek wczesnym popołudniem prezydium Sejmu podejmie decyzję ws. skierowania wstępnego wniosku o Trybunał Stanu (TS) dla prezesa NBP do formalnego procedowania lub zwrotu do wnioskodawców - poinformował w rozmowie z Polsat News marszałek Sejmu Szymon Hołownia. (PAP)

  • USA: Niektórzy członkowie FOMC za podwyżkami stóp proc. w USA w razie potrzeby - wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu. Z minutes wynika, że wielu uczestników pozostaje niepewnych co do wpływu wysokich stóp proc. na gospodarkę. (PAP)
     
  • USA: Kwietniowa sprzedaż domów na rynku wtórnym wyniosła 4,14 mln (SAAR), co było wartością słabszą od konsensusu. Z drugiej strony dane marcowe zrewidowano lekko w górę. Przy wysokich stopach procentowych wciąż chęć do sprzedaży nieruchomości i kupna kolejnej wiąże się z koniecznością odnowienia kredytu hipotecznego po wyższej stopie. W efekcie podaż domów pozostaje dość niska. 

 

Reklama

najnowsze dane z polskiej gospodarki wprowadzily zamet z jednej strony dobrze z drugiej fatalnie grafika numer 1najnowsze dane z polskiej gospodarki wprowadzily zamet z jednej strony dobrze z drugiej fatalnie grafika numer 1

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama