Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął rozbieżności orzecznicze dotyczące zakresu kontroli sądowej decyzji podatkowych

|
selectedselectedselected
Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął rozbieżności orzecznicze dotyczące zakresu kontroli sądowej decyzji podatkowych | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I FPS 1/21) – na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców – podjął uchwałę o następującej treści: „W świetle art. 1 p.u.s.a. oraz art. 1-3 i art. 134 § 1 p.p.s.a., ocena przesłanek zastosowania przez organy podatkowe przy wydawaniu decyzji podatkowej art. 70 § 6 pkt 1 w zw. z art. 70c o.p. mieści się w granicach sprawy sądowej kontroli legalności tej decyzji”.

NSA uznał, że sądy administracyjne, w ramach kontroli decyzji wymiarowych, mają obowiązek zbadania prawidłowości zastosowania przez organy podatkowe przepisów o zawieszeniu biegu terminu przedawnia zobowiązania podatkowego z uwagi na wszczęcie postępowania karnoskarbowego.

Wynika to z faktu, że wojewódzki sąd administracyjny – jako sąd pierwszej instancji – nie jest związany zarzutami oraz wnioskami skargi. W konsekwencji sąd kontroluje zaskarżoną decyzję administracyjną w całości, tj. w jej wszystkich aspektach – wyjaśnia dr Radosław Bulejak ekspert BCC ds. postępowań podatkowych i administracyjnych. – Naczelny Sąd Administracyjny opowiedział się zatem za szerokim rozumieniem sprawy sądowo-administracyjnej i nie zgodził się z poglądem części składów orzekających, że sądy administracyjne badają jedynie w sposób formalny, czy podatnik został prawidłowo zawiadomiony o wszczęciu postępowania karnoskarbowego. Jest to niewątpliwie jasny przekaz dla organów podatkowych, że wszczęcie postępowania karnoskarbowego nie zawsze będzie automatycznie skutkować zawieszeniem biegu terminu przedawnienia – podkreśla ekspert BCC.

Obecnie oczekujemy na publikację pisemnego uzasadnienia uchwały.

Reklama

dr Radosław Bulejak - ekspert BCC ds. postępowań podatkowych i administracyjnych

 

...

Business Centre Club powstał pod koniec XX w., w 1991 roku. Jest prestiżowym Klubem przedsiębiorców i największą w kraju ustawową organizacją indywidualnych pracodawców. Grupa BCC składa się z Klubu BCC, Związku Pracodawców BCC i Studenckiego Forum BCC. Członkowie BCC zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, obroty firm sięgają 20 miliardów złotych a siedziby rozlokowane są w blisko 250 miastach. Na terenie całej Polski działają 22 loże regionalne. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne. Członkami Klubu są także prawnicy, dziennikarze, naukowcy, wydawcy, lekarze, wojskowi i studenci. BCC koncentruje się na działaniach na rzecz rozwoju gospodarki i pomocy przedsiębiorcom, jest ustawowym członkiem Rady Dialogu Społecznego. Koordynatorem wszystkich działań BCC jest Marek Goliszewski.

Kontakty prasowe: https://www.bcc.org.pl/strefa_eksperta/kontakty-do-ekspertow, więcej: https://www.bcc.org.pl/ oraz: https://www.facebook.com/businesscentreclub

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw.


Reklama
Reklama