Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Na sam koniec tygodnia zostało najciekawsze. Dane z amerykańskiego rynku nieruchomości lepsze niż z rynku pracy?

|
selectedselectedselected
Na sam koniec tygodnia zostało najciekawsze. Dane z amerykańskiego rynku nieruchomości lepsze niż z rynku pracy? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Piątkowy kalendarz makro nie jest szczególnie bogaty. O godz. 10:00 EBC poda dane o rachunku bieżącym strefy euro za wrzesień (kons. +20 mld EUR). Godzinę później Eurostat opublikuje finalny odczyt HICP za ub. m. z obszaru wspólnej waluty (kons. 2,9% r/r, 4,2% r/r w przypadku core’a). Po południu (godz. 14:30) zza Oceanu napłyną dane z amerykańskiego sektora nieruchomości. Będą to październikowe pozwolenia na budowę (kons. 1,45 mln SAAR) oraz rozpoczęte nowe inwestycje (kons. 1,35 mln SAAR). Ta pierwsza składowa może być szerzej analizowana ze względu na utrzymujący się trend słabych nastrojów wśród amerykańskich deweloperów (indeks NAHB pozostaje w tendencji spadkowej od kilku miesięcy).

 

 

Słabe dane z USA wsparły UST

Reklama

Już podczas azjatyckiej sesji amerykański dług delikatnie zyskiwał na wartości. Przyspieszenie umocnienia nastąpiło po publikacjach danych makro z USA. Gorzej od oczekiwań wypadły nowe zasiłki dla bezrobotnych za Oceanem (231 tys., kons. 220 tys.). Jednocześnie całkowita liczba osób pobierających świadczenia wzrosła o ponad 30 tys. (1,865 mln, kons. 1,847 mln), wyrównując najwyższy odczyt od niespełna dwóch lat. Słabo przedstawiała się również produkcja przemysłowa za ub. m. Według Fed spadła ona o 0,6% m/m (kons. -0,3%), a przetwórstwo przemysłowe zanurkowało o 0,7% m/m, obniżając roczną dynamikę do -1,7% (najniżej od początku 2021 r.). Dodatkowo czwarty miesiąc z rzędu pogorszyły się nastroje amerykańskich deweloperów. Indeks NAHB spadł z 40 do 34 pkt (kons. 40 pkt., w lipcu było to 56 pkt) zbliżając się minimów ostatniej dekady (30 pkt).

Paczka powyższych danych obniżyła dochodowość tenora 10Y UST o dodatkowe 5 pb, a krótkiego końca o 6 pb. Zamknięcie na głównych węzłach amerykańskiego długu wypadło na poziomie 4,83% (2Y), 4,45% (10Y) oraz 4,62% (30) po spadku o odpowiednio 7, 8 oraz 6 pb. Rentowność Bunda również obniżała się. Na głównych węzłach niemieckiej krzywej obserwowaliśmy spadki dochodowości o 6, 6 oraz 4 pb. do odpowiednio 2,95% (2Y), 2,58% (10Y) oraz 2,82% (30Y).

Wbrew oczekiwaniom wystąpienie J. Williamsa, przewodniczącego nowojorskiego oddziału Fed, nie dotyczyło tematów związanych z polityką pieniężną. Jastrzębia L. Mester powiedziała natomiast w wywiadzie dla CNBC, że potrzebuje więcej dowodów na zmierzanie inflacji do celu, a obecna dyskusja dotyczy pozostawienia bądź podwyższenia stóp procentowych na niezmienionym poziomie, a nie ich obniżki. Dziś, biorąc pod uwagę podwyższoną wrażliwość inwestorów na dane makro, spodziewamy się dalszego umocnienia długu

 

Zobacz także: Wiadomości zagraniczne: trzy sektory z USA wysłały niepokojące sygnały

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama