Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Możemy się nie doczekać obniżek stóp w tym roku! Prezes NBP gasi wszelkie nadzieje

|
selectedselectedselected
  • Podczas wczorajszej konferencji prasowej prezes NBP stwierdził, że do końca roku mogą pojawić się wnioski o podwyżki albo cięcie, ale zdaniem prezesa nie zyskają większości. W odpowiedzi na pytanie o możliwe QT (redukcję portfela obligacji skarbowych i gwarantowanych przez Skarb Państwa) oraz ewentualne podwyżki stóp wymieniane przez Prof. Dąbrowskiego z RPP, skomentował że jest to bardzo mało prawdopodobne.
Możemy się nie doczekać obniżek stóp w tym roku! Prezes NBP gasi wszelkie nadzieje
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Prezes Glapiński przedstawił podobny jak przed miesiącem scenariusz inflacyjny. powtórzył, że w pierwszych miesiącach 2024 inflacja mocno się obniży. Według A. Glapińskiego w ciągu trzech miesięcy inflacja wróci do celu i być może w marcu będzie bardzo blisko 2,5%r/r, przy czym będzie to tymczasowe, a celem NBP jest trwały powrót inflacji do celu w średnim terminie.
     
  • Ponownie podkreślona została bardzo wysoka niepewność dotycząca kształtowania się inflacji w 2poł24. Prezes podkreślił rolę czynników kosztowych, w tym w szczególności fiskalnych i regulacyjnych (VAT na żywność i ceny energii), które mogą spowodować silny wzrost inflacji. W zależności od decyzji co do skali kontynuacji tarcz antyinflacyjnych, w 2poł24 inflacja może wynieść 3-8%r/r.
     
  • W ciągu ostatnich miesięcy nastawienie prezesa zmieniło się z ultra łagodnego do neutralnego a wczoraj nawet jastrzębiego. Wskazuje na to parę ważnych akcentów i komentarzy na konferencji.
     
  • Po pierwsze, prezes zwrócił uwagę na wzrost stóp realnych, jednak o ile w ubiegłym roku twierdził, że zabija to gospodarkę, to obecnie ocenia, że działa to (tylko) mrożąco na inflację. Ale w warunkach dużej niepewności dotyczącej inflacji w 2pol24, taki poziom restrykcyjności jest odpowiedni.
     
  • Pod drugie, wcześniejszy optymizm inflacyjny prezesa Glapińskiego zastąpił sceptycyzm. W 2poł23 prezes często mówił o spadku inflacji do celu w 2025 roku, wczoraj nie wspomniał o tym ani razu. Z kolei więcej uwagi poświecił inflacji bazowej, która pozostaje powyżej 6% oraz spada wolniej niż CPI.
     
  • W naszej ocenie przekaz z konferencji jest spójny z naszymi wnioskami z komunikatu. Uważamy, że szanse na nawet symboliczne cięcie stóp w 2024 spadły do zera. Wcześniej zakładaliśmy 25pb pod wpływem dużych obniżek przez inne banki centralne w regionie oraz w USA i strefie euro.

 

RPP: W 2024 inflacja bazowa wyniesie 5% (średniorocznie) – L. Kotecki

  • Inflacja bazowa średnioroczna w 2024 wyniesie ok. 5% - powiedział L. Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej. Członek Rady stwierdził, że w nowej projekcji wyczekuje oceny sfery realnej, gdyż dane 4kw23 zmieniły ocenę tego, co się będzie działo w 2024. W szczególności oczekuje odpowiedzi na ile wystąpi boom konsumpcyjny i  w jakim stopniu przełoży się to na inflację.

 

MF: Zmiany w podatku Belki mają być korzystne dla podatników

  • Działania w zakresie zmian w podatku o dochodów kapitałowych (tzw. „podatek Belki”) są prowadzone w kierunku rozwiązań, które zapewnią korzyść podatnikom, a jednocześnie nie będą powodowały nadmiernej komplikacji rozliczeń podatkowych – powiedział wiceminister finansów H. Neneman.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama