Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mieszane dane z polskiej gospodarki, powrót inflacji w USA – wyższe stopy na dłużej? [komentarz rynkowy]

|
selectedselectedselected
Mieszane dane z polskiej gospodarki, powrót inflacji w USA – wyższe stopy na dłużej? [komentarz rynkowy] | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe:

Ubiegły tydzień na rynkach finansowych nie należał do najlepszych. Najważniejsze światowe indeksy traciły na wartości po serii danych makroekonomicznych wskazujących, że inflacja trzyma się wysoko, a gospodarka amerykańska przebija oczekiwania analityków pomimo rosnących stóp procentowych. Negatywne nastroje inwestorów zza oceanu wpłynęły także na rynek polski, gdzie zanotowaliśmy spadki cen akcji. Polskie dane makroekonomiczne z kolei nie potwierdzają obecnie jednoznacznie ani siły, ani słabości rodzimej gospodarki. W zależności od analizowanego obszaru mamy do czynienia z gorszymi lub lepszymi od oczekiwań odczytami makroekonomicznymi. Przykładowo, w minionym tygodniu na minus wyróżniał się konsument (sprzedaż detaliczna w styczniu spadła w ujęciu realnym o 0,3% r/r, znacznie poniżej konsensusu ustanawiając pierwszy spadek od lutego 2021). Pozytywne sygnały dochodzą natomiast z sektora budowlanego (produkcja budowlano-montażowa w styczniu wzrosła o 2,4% r/r) i rynku pracy gdzie odnotowano wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw i wysoki wskaźnik aktywności zawodowej.

Mieszane dane z polskiej gospodarki, powrót inflacji w USA – wyższe stopy na dłużej? [komentarz rynkowy] - 1Mieszane dane z polskiej gospodarki, powrót inflacji w USA – wyższe stopy na dłużej? [komentarz rynkowy] - 1

 

Obawy przed zacieśnianiem monetarnym blokują optymizm także w Europie. Dobre dane makroekonomiczne, które pojawiły się w minionym tygodniu, zwiększyły ryzyko dalszych podwyżek stóp procentowych i doprowadziły do spadków najważniejszych indeksów europejskich. Wstępny odczyt wskaźnika PMI w strefie euro w lutym pokazał wzrost do 52,3 pkt z 50,3 w styczniu, natomiast indeks ZEW za luty okazał się lepszy od oczekiwań i wzrósł do 28,1 pkt z 16,9 pkt w styczniu (konsensus zakładał odczyt na poziomie 23,0 pkt).

 

Reklama

W USA tydzień był niespokojny głównie z uwagi na nieustające obawy, czy Fed zdoła zmniejszyć presję inflacyjną i zapobiec negatywnym skutkom gospodarczym rosnących cen. Piątkowe dane o inflacji bazowej PCE wskazały na jej wzrost w styczniu o 0,6% m/m, powyżej oczekiwań, które kształtowały się na poziomie 0,4% m/m. Stanowi to najwyższy wzrost od sierpnia 2022 i wskazuje, że inflacja na początku roku ponownie przyspieszyła. Dane makro wskazują jednak, że amerykański konsument radzi sobie dobrze w trudnym otoczeniu wysokiej inflacji i stóp procentowych. Wyższe od oczekiwań okazały się dane dotyczące wydatków i dochodów amerykańskich gospodarstw domowych. Także sprzedaż nowych domów jednorodzinnych osiągnęła najwyższy poziom od marca 2022 r.

 

Najważniejsze wydarzenia obecnego tygodnia:

  • W tym tygodniu przed nami kilka nowych danych odczytów danych dotyczących polskiej gospodarki – ostateczne dane o PKB w IV kwartał ubiegłego roku i PMI w przemyśle za styczeń.
  • Nowe dane z USA będą dotyczyć m.in. odczytów indeksów koniunktury ISMConference Board, a także wstępnego odczytu zamówień na dobra trwałe w styczniu.
  • Z kolei najważniejsze dane z Europy to przede wszystkim wstępne odczyty inflacji CPI w strefie euro za luty, a także indeks zaufania konsumentów.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama