Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Miękkie lądowanie czy już ożywienie?

|
selectedselectedselected
Miękkie lądowanie czy już ożywienie? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Większość najważniejszych światowych indeksów zakończyła miniony tydzień na zielono. Amerykański indeks S&P 500 zanotował piąty wzrostowy tydzień z rzędu i podobnie jak szeroki indeks polskiego rynku WIG, osiągnął najwyższy poziom od początku roku.

 

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe:

W Europie, spadająca inflacja rozbudziła nadzieje na wcześniejszą obniżkę stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, mimo wciąż dość jastrzębich wypowiedzi przedstawicieli EBC. Inflacja CPI w strefie euro w listopadzie spowolniła do 2,4% r/r, z 2,9% w październiku, znajdując się wyraźnie poniżej prognoz (2,7% r/r). Bazowa inflacja, po wyłączeniu kosztów żywności i energii, również spadła do 3,6% r/r, z 3,9% w październiku i poniżej oczekiwań zakładających odczyt na poziomie 4,2% r/r. Dodatkowo, w listopadzie zanotowano deflację na poziomie -0,5% m/m. Dane z rynku pracy potwierdziły utrzymywanie się stopy bezrobocia na historycznie niskim poziomie 6,5%. W Niemczech inflacja również spada szybciej niż przewidywano, osiągając 3,2% r/r (wobec konsensusu 3,5% r/r) oraz -0,4% m/m (oczekiwano odczytu na poziomie -0,1% m/m). Również dane o sprzedaży detalicznej w Niemczech w październiku okazały się lepsze od prognoz, z rocznym spadkiem o 0,1%, w porównaniu do oczekiwanego spadku o 1,9%.

Dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych, opublikowane w ubiegłym tygodniu, wspierają scenariusz spadku inflacji bez znaczącej recesji. Ponadto, umacniają one przekonanie rynków, że dalsze podwyżki stóp procentowych w USA mogą okazać się zbędne. Bazowy wskaźnik cen wydatków osobistych (PCE - Personal Consumption Expenditures), wzrósł w październiku o 0,2% m/m, co stanowi spadek w stosunku do września (0,3% m/m). Roczny wskaźnik PCE spadł również zanotował spadek do 3,5% w październiku, osiągając najniższy poziom od kwietnia 2021 roku. Zrewidowany odczyt wzrostu PKB w trzecim kwartale wykazał wzrost o 5,2% w skali roku, przewyższając wstępny szacunek na poziomie 5%. Wskaźnik zaufania konsumentów Consumer Board za listopad wyniósł 102 pkt, lekko przekraczając oczekiwania rynkowe (101 pkt) i wzrósł w porównaniu do października (99,1 pkt). Nieco gorzej wypadły odczyty dotyczące sytuacji amerykańskiego konsumenta. Jego przeciętne wydatki rosły w październiku zgodnie z oczekiwaniami w tempie 0,2% r/r, ale jednocześnie najwolniej od pięciu miesięcy i zdecydowanie słabiej niż we wrześniu (0,7% r/r).

Dane dotyczące polskiej gospodarki także mogą napawać optymizmem i przyczyniły się do kolejnego wzrostowego tygodnia na warszawskim parkiecie. Inflacja CPI delikatnie spadła z 6,6% r/r w październiku do 6,5% r/r w listopadzie, notując dziewiąty spadek z rzędu. Ostateczny odczyt PKB za trzeci kwartał 2023 roku wzrósł do 1,5% r/r, w stosunku do wstępnego szacunku 1,4% r/r. Listopadowy odczyt PMI osiągnął 48,7 pkt, przewyższając konsensus rynkowy (45,5 pkt) i poprzedni odczyt z października na poziomie 44,5 pkt.

Reklama

 

Zobacz także: Kursy walut w grudniu - prognozy dla euro, dolara. Zobacz przewidywania najlepszych analityków!

 

Wskaźnik rocznej inflacji konsumenckiej (CPI) w Polsce, strefie euro i USA (%)

Miękkie lądowanie czy już ożywienie? - 1Miękkie lądowanie czy już ożywienie? - 1

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych Bloomberg.

 

Najważniejsze wydarzenia obecnego tygodnia:

  • W nadchodzącym tygodniu najważniejszym wydarzeniem w Polsce będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w środę, na którym zgodnie z konsensusem stopy procentowe mają pozostać na niezmienionym poziomie, w tym stopa referencyjna wynosząca obecnie 5,75%.
  • Dane z Europy będą dotyczyć sprzedaży detalicznej i PPI w październiku w strefie euro, poznamy też dane dotyczące niemieckich zamówień fabrycznych i produkcji przemysłowej.
  • Najważniejsze dane zza oceanu to przede wszystkim listopadowe dane o zatrudnieniu, indeks ISM za listopad oraz wstępny grudniowy odczyt sentymentu publikowany przez Uniwersytet w Michigan.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama