Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MAKROmapa: dane z amerykańskiej gospodarki zaskoczyły. Oczekiwania inflacyjne w kraju wzrosły

|
selectedselectedselected
MAKROmapa: dane z amerykańskiej gospodarki zaskoczyły. Oczekiwania inflacyjne w kraju wzrosły | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały liczne dane z amerykańskiej gospodarki. Miesięczna dynamika produkcji przemysłowej obniżyła się w lutym do 0,5% wobec 1,4% w styczniu, kształtując się zgodnie z oczekiwaniami rynku. W kierunku jej zmniejszenia oddziaływała niższa dynamika produkcji w dostarczaniu mediów oraz górnictwie, podczas gdy przeciwny wpływ miała wyższa dynamika produkcji w przetwórstwie.

Warto przy tym zauważyć, że wyraźne obniżenie produkcji przemysłowej w dostarczaniu mediów wynikało z ustąpienia efektu wysokiej bazy sprzed roku związanego z utrzymującymi się w styczniu silnymi mrozami. Jednocześnie struktura danych wskazuje, że mimo wzrostu dynamiki produkcji w przetwórstwie, nadal pozostaje ona pod silnym negatywnym wpływem barier podażowych oraz niedoboru siły roboczej. Wykorzystanie mocy wytwórczych zwiększyło się w lutym do 77,6% wobec 77,3% w styczniu. W zeszłym tygodniu poznaliśmy także dane o sprzedaży detalicznej, której miesięczna nominalna dynamika zmniejszyła się w lutym do 0,3% wobec 4,9% w styczniu (rewizja w górę z 3,8% - bardzo silny wzrost sprzedaży w styczniu był efektem realizacji odłożonego popytu oraz wzrostu inflacji – por. MAKROmapa z 21.02.2022), co było nieznacznie poniżej oczekiwań rynku (0,4%). Bez uwzględnienia samochodów miesięczna dynamika sprzedaży spadła w lutym do 0,2% wobec 4,4% w styczniu. Choć dane wskazują na utrzymujący się silny popyt konsumpcyjny w USA, to warto pamiętać, że wysoki poziom nominalnej sprzedaży detalicznej jest częściowo efektem silnego wzrostu inflacji. Wsparcie dla takiej oceny stanowi m.in. bardzo silny wzrost sprzedaży w kategorii „paliwa” (+5,3% r/r), co było jednocześnie najwyższą dynamiką spośród jej wszystkich kategorii. Dane o pozwoleniach na budowę (1859 tys. w lutym wobec 1895 tys. w styczniu), rozpoczętych budowach domów (1769 tys. wobec 1657 tys.) oraz sprzedaży domów na rynku wtórnym (6,02 mln wobec 6,49 mln) wskazały na ogół na utrzymującą się wysoką aktywność na amerykańskim rynku nieruchomości. W zeszłym tygodniu poznaliśmy także regionalne wyniki badań koniunktury: indeks NY Empire State (-11,8 pkt. w marcu wobec 3,1 pkt. w lutym) oraz Philadelphia Fed (27,4 pkt. wobec 16,0 pkt.), które dostarczyły mieszanych sygnałów z amerykańskiego przetwórstwa. Uwzględniając brak poparcia Senatu dla nowego pakietu wydatkowego Bidena oraz wojnę w Ukrainie dostrzegamy ryzyko w dół dla naszego scenariusza, zgodnie z którym w 2022 r. i w 2023 r. amerykański PKB wzrośnie odpowiednio o 3,8% i 2,3%

MAKROmapa: dane z amerykańskiej gospodarki zaskoczyły. Oczekiwania inflacyjne w kraju wzrosły - 1MAKROmapa: dane z amerykańskiej gospodarki zaskoczyły. Oczekiwania inflacyjne w kraju wzrosły - 1

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy istotne dane z Chin

Dane o produkcji przemysłowej (7,5% r/r w okresie styczeń-luty wobec 4,3% w grudniu), sprzedaży detalicznej (6,7% wobec 1,7%) oraz inwestycjach w aglomeracjach miejskich (12,2% wobec 4,9%), które okazały się wyraźnie wyższe od oczekiwań (odpowiednio 4,0%, 3,0% i 5,1%), wskazały na dobry początek roku w chińskiej gospodarce. Wyższa dynamika produkcji przemysłowej była efektem szybszego tempa wzrostu produkcji w górnictwie i przetwórstwie. Jedną z przyczyn wyższej dynamiki sprzedaży detalicznej były mniej surowe, w ujęciu rocznym, restrykcje związane z pandemią podczas święta chińskiego Nowego Roku. Z kolei wzrost dynamiki inwestycji wynikał m.in. z wyższego tempa wzrostu inwestycji infrastrukturalnych oraz inwestycji prowadzonych w przetwórstwie, wspieranych przez silny popyt zewnętrzny oraz korzystne warunki ich kredytowania. Mimo dobrego początku roku wzrost gospodarczy w Chinach w najbliższych kwartałach pozostawać będzie pod negatywnym wpływem pogorszenia sytuacji epidemicznej, kryzysu na rynku nieruchomości oraz nadal słabego popytu wewnętrznego. W konsekwencji podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą PKB w Chinach zwiększy się w 2022 r. o 4,9% r/r wobec wzrostu o 8,1% w 2021 r., w 2023 r. wzrośnie o 5,3%. Uważamy, że osiągnięcie celu dla wzrostu gospodarczego ustalonego na poziomie „ok. 5,5%” będzie coraz trudniejsze, jeśli Ludowy Bank Chin będzie nadal zwlekał z łagodzeniem polityki pieniężnej.

Zrewidowaliśmy naszą prognozę inflacji w Polsce i scenariusz krajowej polityki pieniężnej

Reklama

Podnieśliśmy oczekiwaną ścieżkę inflacji głównie ze względu na wyższy punkt startowy – tempo wzrostu cen w lutym (w szczególności inflacja bazowa) okazało się wyższe od naszych wcześniejszych oczekiwań (patrz poniżej). Ponadto, biorąc pod uwagę notowania paliw na stacjach benzynowych w ostatnich tygodniach, dynamika cen paliw w marcu ukształtuje się wyżej niż wcześniej zakładaliśmy. Tym samym oczekujemy, że inflacja wyniesie 9,2% r/r średniorocznie w br. i 5,6% w 2023 r. Nasza prognoza zakłada przedłużenie Tarczy Antyinflacyjnej do końca 2023 r. Uważamy, że w warunkach wyższej inflacji RPP zdecyduje się podnieść stopy procentowe do wyższego poziomu niż wcześniej zakładaliśmy. Taka ocena jest spójna z wypowiedziami prezesa NBP, który powiedział, że cała RPP jest zdeterminowana, aby w możliwe krótkim czasie doprowadzić inflację do celu i zapowiedział dalsze podwyżki stóp procentowych. Zaznaczył jednocześnie, że wskazywany przez niego kilka tygodni wcześniej górny pułap dla stopy referencyjnej na poziomie 4,0-4,5% uległ obecnie podwyższeniu (por. MAKROmapa z 14.03.2022). Tym samym oczekujemy, że RPP trzykrotnie podniesie stopy procentowe po 50 pb (w kwietniu, maju i czerwcu). W konsekwencji, stopa referencyjna osiągnie docelowy poziom równy 5,00%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama