Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MAKROmapa – czy RPP poradzi sobie z galopującą inflacją?

|
selectedselectedselected
MAKROmapa – czy RPP poradzi sobie z galopującą inflacją? | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na środę posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Oczekujemy, że RPP podniesie stopę procentową o 50pb do 4,00%. Marcowa podwyżka stóp o 75pb miała na celu przeciwdziałanie presji rynkowej na osłabienie kursu złotego. Od tego czasu sytuacja na rynkach finansowych ustabilizowała się, a zatem uważamy, że RPP powróci do tempa zacieśniania polityki pieniężnej realizowanego w poprzednich miesiącach. Taka decyzja Rady byłaby zgodna z konsensusem rynkowym, a tym samym byłaby neutralna dla kursu złotego i rentowności obligacji.

Dostrzegamy jednak ryzyko, że w reakcji na znacząco wyższy od oczekiwań odczyt inflacji w marcu (patrz poniżej), RPP zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych o 75pb. W tym tygodniu zapewne odbędzie się również zwyczajowa konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP, która rzuci więcej światła na perspektywy krajowej polityki pieniężnej. Biorąc pod uwagę nasz zrewidowany scenariusz polityki pieniężnej Fed i EBC (oczekiwana większa skala zacieśnienia polityki pieniężnej, patrz poniżej) oraz średnioterminową prognozę inflacji w Polsce, zrewidowaliśmy naszą prognozę krajowych stóp procentowych. Oczekujemy, że RPP podniesie stopy procentowe o 50pb na każdym z najbliższych czterech posiedzeń, a tym samym stopa referencyjna wyniesie 5,50% w lipcu br.

MAKROmapa – czy RPP poradzi sobie z galopującą inflacją? - 1MAKROmapa – czy RPP poradzi sobie z galopującą inflacją? - 1

Kolejnym ważnym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na środę publikacja Minutes z marcowego posiedzenia FOMC

W trakcie konferencji po posiedzeniu prezes Fed podkreślił, że członkowie FOMC są w pełni świadomi konieczności przywrócenia stabilności cen w gospodarce i są zdeterminowani by osiągnąć to poprzez zastosowanie odpowiednich narzędzi polityki pieniężnej. Istotnym elementem Minutes będą informacje na temat różnic w oczekiwaniach poszczególnych członków Fed dotyczących tempa zacieśniania polityki pieniężnej, w szczególności realizacji podwyżek po 50pb. Uważamy, że publikacja Minutes będzie oddziaływała w kierunku podwyższonej zmienności na rynkach finansowych.

Dzisiaj poznaliśmy dane o handlu zagranicznym w Niemczech

Saldo bilansu handlowego wyniosło 11,5 mld EUR w lutym wobec 8,8 mld EUR w styczniu przy jednoczesnym zwiększeniu zarówno dynamiki eksportu (6,4% m/m w lutym wobec -3,0% w styczniu) jak i importu (4,5% wobec -4,0%). Mimo dobrych danych za luty warto zauważyć, że kolejne miesiące przyniosą zmniejszenie aktywności w niemieckim handlu zagranicznym związane z wojną w Ukrainie. W tym tygodniu poznamy jeszcze dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle (środa) i produkcji przemysłowej (czwartek).

Reklama

MAKROmapa – czy RPP poradzi sobie z galopującą inflacją? - 2MAKROmapa – czy RPP poradzi sobie z galopującą inflacją? - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama