Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

„Makro i rynek": niższa inflacja, indeksy PMI a recesyjne tendencje w przemyśle, oczy zwrócone na USA [przewidywane najważniejsze wydarzenia]

|
selectedselectedselected
„Makro i rynek": niższa inflacja, indeksy PMI a recesyjne tendencje w przemyśle, oczy zwrócone na USA [przewidywane najważniejsze wydarzenia]
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spadek cen paliw sprzyjał stabilizacji inflacji CPI w sierpniu

W środę GUS opublikuje szybki szacunek inflacji CPI w sierpniu, która w naszej ocenie ustabilizowała się na poziomie 15,6% r/r. Czynnikiem sprzyjającym temu były zniżki cen paliw, które w samym sierpniu spadły o ok. 6% m/m. Z drugiej strony w kierunku wysokiej inflacji działają wciąż rosnące ceny opału, szczególnie węgla. Wciąż rośnie inflacja bazowa, która według naszych szacunków osiągnie nowe historyczne maksimum. Coraz silniejsze hamowanie gospodarki, szczególnie popytu konsumpcyjnego ogranicza jednak możliwości przerzucania rosnących kosztów produkcji na ceny detaliczne, co widoczne jest we wskaźnikach koniunktury.  Inflacja pozostaje wysoka, napędzana w dużej mierze przez czynniki popytowe, co powinno wesprzeć oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych we wrześniu, choć przestrzeń do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej wyczerpuje się.

 

Jaka struktura PKB w 2Q br.?

W środę o godz. 10:00 poznamy strukturę PKB w 2Q br. Według pierwszego szacunku PKB w okresie kwiecień-czerwiec spadł o 2,3% kw/kw, po wzroście o 2,5% kw/kw w 1Q 2022. W centrum uwagi będą czynniki odpowiedzialne za ten spadek. W naszej ocenie jego skala sugeruje silny negatywny wpływ zmiany zapasów. Przypuszczamy też, że negatywnie na dynamikę PKB mógł oddziaływać eksport netto. Istotne będą także dane o konsumpcji w sektorze gospodarstw domowych, dla oceny wpływu wysokiej inflacji na wydatki i skłonność do konsumpcji. Dostępne dane o inwestycjach w firmach 50 plus, a także wydatkach inwestycyjnych w samorządach sugerują, że nie były one najgorsze. Nie spodziewamy się lepszych warunków gospodarczych w 3Q br., a Polska najpewniej znajdzie się w tzw. technicznej recesji.

 

Reklama

 

PMI potwierdzi recesyjne tendencje w przemyśle

W czwartek poznamy wyliczenie indeksu PMI dla krajowego przemysłu przetwórczego w sierpniu. Spodziewamy się, że wskaźnik ten obniży się do 41,5 pkt z 42,1 pkt w lipcu, głównie za sprawą słabszych zamówień i bieżącej produkcji. Dane te najpewniej nie zdążyły uwzględnić zmniejszenia produkcji niektórych firm (np. producenci nawozów) najmocniej odczuwających wzrost cen gazu na rynkach światowych. Tendencja ta nie będzie ustępować w najbliższych miesiącach, gdyż wyczerpują się możliwości przerzucania rosnących kosztów na konsumentów. W takich okolicznościach trudno spodziewać się, że produkcja w przemyśle przetwórczym poprawi się w 3Q br. względem 2Q br.

 

Dane z amerykańskiego rynku pracy jedne z kluczowych dla perspektyw działań Fed

W piątek poznamy dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych w sierpniu. Według konsensusu prognoz liczba etatów poza rolnictwem (non-farm payrolls) wzrosła o 285 tys. po wzroście o 528 tys. w lipcu, a wzrost płacy godzinowej przyspieszył do 5,3% r/r z 5,2% r/r. Obecnie rynki finansowe podzielone są co skali podwyżki stóp procentowych Fed we wrześniu (część spodziewa się podwyżki wynoszącej 0,50 pkt proc., część 0,75 pkt proc.). Realizacja tych oczekiwań, wraz z zaprezentowaną w piątek jastrzębią retoryką przewodniczącego Fed J.Powella na sympozjum w Jackson Hole, w naszej ocenie będzie przemawiać za większą skalą zacieśniania.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama