Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

„Lepiej uciekać z tego rynku“ - radzą analitycy. Powodów jest kilka

|
selectedselectedselected
„Lepiej uciekać z tego rynku“ - radzą analitycy. Powodów jest kilka | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Chiny starają się obecnie wysyłać komunikat, że są otwarte na biznesu i oczekują kolejnych inwestycji. Zniesienie pandemicznych obostrzeń nie skutkowało jednak silnym odbiciem, a niektórzy analitycy rekomendują zakończenie działalności na największym azjatyckim rynku. 

 

  • W weekend sekretarz skarbu USA Janet Yellen udała się do Pekinu na spotkanie z chińskim premierem. 
  • ChRL zmaga się z problemami gospodarczymi po pandemii. 
  • Chiny chcą przyciągnąć nowych inwestorów, jednak polityka wobec sektora prywatnego została zaostrzona w ostatnich latach i wiele zachodnich firm mierzy się z kontrolami i oskarżeniami dotyczącymi “szpiegostwa”. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Kto powinien “ponownie rozważyć” inwestycje w Chinach? 

Mile Yu, starszy pracownik naukowy i dyrektor China Center w Hudson Institute zachęcił amerykańskie firmy do ponownego przemyślenia swoich planów inwestycyjnych w Chinach. W ciągu trzech lat obowiązywania restrykcyjnych blokad miliony firm wypadły z rynku. Problemy mają również największe podmioty stanowiące trzon gospodarki.  

 

 

“Chiny grały trudne do zdobycia przez ostatnie kilka miesięcy i nie chciały rozmawiać. Teraz ustąpiły i zgodziły się negocjować z członkami amerykańskiego gabinetu wysokiego szczebla w sprawach, które są kluczowe dla gospodarek obu krajów” - powiedział ekspert w wywiadzie dla „American Thought Leaders: NOW” w EpochTV. 

Reklama

Premier Chin, Li Qiang otrzymał od prezydenta zadanie ożywienia gospodarki po covidowym trudzie. Według Yu powodem wizyty Yellen i zgody na dyskusję jest zła sytuacja w drugiej gospodarce świata. Jego zdaniem to Chiny bardziej potrzebują Zachodu niż Zachód ChRL. To miało doprowadzić do pewnego “przełamania” objawiającego się wizytą sekretarz skarbu. 

Zobacz również: Druga gospodarka świata ma poważny problem z klasą średnią – zobacz jak to wpływa na gospodarkę, giełdę i rynek nieruchomości

 

Istotne zmiany gospodarcze w Chinach 

Według Yu istnieje zasadnicza różnica pomiędzy chińską a amerykańską gospodarką. Jego zdaniem, jeśli będzie to potrzebne, Pekin “rozprawi się” z sektorem prywatnym, wprowadzając kolejne regulacje i zwiększając jego zależność od instytucji, nawet jeśli oznaczałoby to wyłączenie głównego motoru wzrostu. W USA byłoby to nierealne z uwagi na odmienny ustrój polityczny. 

 

Notowania Tencent dla tle indeksu Hang Seng - YTD

lepiej uciekac z tego rynku radza analitycy powodow jest kilka grafika numer 1lepiej uciekac z tego rynku radza analitycy powodow jest kilka grafika numer 1

Źródło: TradingView 

 

Reklama

W obecnej sytuacji cierpią nie tylko mniejsze firmy. Pod presją są również Alibaba i Tencent, giganci tamtejszej gospodarki. Wszystko za sprawą informacji, które przedostały się do mediów. Na ich podstawie analitycy spodziewali się, że rząd zamierza przejąć jeden procent „specjalnych akcji kierowniczych”, co dałoby specjalne prawa w zakresie niektórych decyzji biznesowych w tych firmach. Co więcej, pojawiają się poważne obawy dotyczące transparentności biznesowej. Dane z Mercator Institute of China Studies pokazują, że Rada Stanu tego kraju udostępniła opinii publicznej o 21,5% mniej dokumentów politycznych w porównaniu do 2015 r. 

Zobacz również: Wskaźnik PMI w Chinach- druga gospodarka świata już nie rozkręca się tak żwawo

 

Notowania Alibaby na tle NYSE Composite - YTD

lepiej uciekac z tego rynku radza analitycy powodow jest kilka grafika numer 2lepiej uciekac z tego rynku radza analitycy powodow jest kilka grafika numer 2

Źródło: TradingView 

  

Ponadto 1 lipca zmieniono prawo antyszpiegowskie, które również zniechęca zagraniczne podmioty do inwestowania w ChRL. Jak wskazuje Chad de Guzman, ekspert Time, ustawa rozszerzyła definicję szpiegostwa poza udostępnianie „tajemnic państwowych”, na „informacje wywiadowcze i inne dokumenty, dane, materiały i przedmioty związane z bezpieczeństwem narodowym i interesami”. W praktyce pozostawia to luźną lukę interpretacyjną, co niepokoi firmy konsultingowe. Michael Hart, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Chinach przekazał portalowi Time, że “represje” skierowane przeciwko firmom zajmującymi się badaniem due diligence uniemożliwiają badanie otoczenia gospodarczego, a więc podstawowych danych niezbędnych do rozpoczęcia działalności w kraju. 

Zobacz również: Czy chińska gospodarka zwolniła? Skutki mogą wpłynąć również na kraje europejskie

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama
Reklama