Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Krótszy, ale pełen emocji tydzień na rynkach. Co zrobi RPP? Członkowie FOMC zdradzą co dalej?

|
selectedselectedselected
Krótszy, ale pełen emocji tydzień na rynkach. Co zrobi RPP? Członkowie FOMC zdradzą co dalej?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poświąteczny wtorek otwiera odczyt PMI z krajowego przemysłu. Nasza i rynku prognoza jest zbliżona – ok. 48 pkt dla marca. O godz. 10:00 poznamy odczyty CPI z kilku niemieckich landów. Inflację dla całego kraju Destatis poda o godz. 14:00 (kons. 0,6% m/m oraz 2,2% r/r). Po dwóch kolejnych godzinach z USA napłynie raport JOLTS za luty. W przypadku wakatów konsensus zakłada odczyt zbliżony do styczniowego – ok. 8.8 mln. Jutro Eurostat poda HICP dla strefy euro za marzec. Poza tym zza Oceanu napłynie raport ADP oraz usługowy ISM. Pozytywne zaskoczenie jego przemysłowym odpowiednikiem (opisujemy to szerzej w kolejnych akapitach) może przykuć więcej uwagi rynku niż zwykle.

W czwartek poznamy decyzję RPP o stopach procentowych. Szeroki konsensus zakłada pozostawienie benchmarku na niezmienionym poziomie – 5,75%. Głębszych zmian nie spodziewamy się także w komunikacie. Piątek zdominuje publikacja BLS z amerykańskiego rynku pracy, a szczególnie jej trzy podstawowe składowe – nowe etaty, zmiana wynagrodzeń oraz stopa bezrobocia.

Bieżący tydzień to prawdziwy festiwal wystąpień przedstawicieli FOMC. Głos zabierze aż siedmiu członków Fed, w tym J. Powell (środa). Jutro będziemy się również przysłuchiwać niedawno powołanej do Rady Gubernatorów A. Kugler. Jej wcześniejsze wstąpienie było wyważone i interesujące będzie jak ostatnie dane makro wpłynęły na ocenę koniunktury przez członkini Komitetu.

 

Dynamika CPI wyznacza lokalny dołek

Szybki szacunek inflacji konsumenckiej w marcu wskazał na spadek rocznej dynamiki do 1,9% r/r z 2,8% r/r w lutym. To kolejne zaskoczenie w dół wobec rynkowych oczekiwań (2,1% r/r), w tym naszej prognozy. Niespodzianką okazały się znów ceny żywności. Ponownie w kontrze do wzorców sezonowych zmalały, tym razem -0,2% m/m po -0,4% m/m w lutym. W ujęciu odsez. to już czwarty z rzędu miesięczny spadek. Wypadkowo roczna dynamika tej kategorii obniżyła się do 0,2% r/r, czyli okolic dołka z początku 2021 r. Szacowana przez nas z danych inflacja bazowa obniżyła się do ok. 4,5% z 5,4% r/r miesiąc temu.

Reklama

 

krotszy ale pelen emocji tydzien na rynkach co zrobi rpp czlonkowie fomc zdradza co dalej grafika numer 1krotszy ale pelen emocji tydzien na rynkach co zrobi rpp czlonkowie fomc zdradza co dalej grafika numer 1

 

W związku z zapowiadanymi zmianami cen administrowanych ten odczyt wyznacza lokalne minimum w tym roku. Niemniej kilka przesłanek sugeruje, że CPI zakończy rok blisko lub nawet poniżej górnego odchylenia od celu NBP. To m.in. deklaracje dużych sieci sklepów spożywczych o niepodnoszeniu cen o wartość przywróconej stawki VAT oraz jednocześnie nadal nieodwrócone spadki cen produktów rolnych na targowiskach. Tym samym rośnie p-stwo scenariusza, w którym przeważająca część inflacji będzie wyjaśniania napędzaną dynamicznym wzrostem wynagrodzeń częścią bazową. CPI ogółem pozostanie jednak w akceptowalnym paśmie odchyleń najpewniej do maja lub czerwca.

 

Zobacz także: Amerykański i chiński przemysł budzą się do życia. RPP nie będzie kierować się inflacją?

 

ISM najwyższy od półtora roku

Reklama

Marcowa koniunktura w amerykańskim przemyśle pozytywnie zaskoczyła. Poza ogólnym wskaźnikiem ISM, który pierwszy raz od października 2022 r. przekroczył 50 pkt (50,3 pkt, kons. 48,4 pkt) widać było optymistyczne sygnały z poszczególnych komponentów. Nowe zamówienia wypadły na poziomie 51,4 pkt, a subindeks produkcji sięgnął 54,6 pkt (najwięcej od niespełna dwóch lat). Wraz z podbiciem aktywności w przetwórstwie pojawiła się nieco wyższa presja na ceny (55,8 pkt). Patrząc jednak na szereg cen w okresie przedpandmiecznym indeks odznacza się dość dużą wrażliwością na relatywnie niewielkie zmiany PPI. Wydaje się, że dopiero jego wyjście ponad wartość 60 pkt mogłoby zostać odebrane jako proinflacyjne.

 

krotszy ale pelen emocji tydzien na rynkach co zrobi rpp czlonkowie fomc zdradza co dalej grafika numer 2krotszy ale pelen emocji tydzien na rynkach co zrobi rpp czlonkowie fomc zdradza co dalej grafika numer 2

 

Dane mogą stanowić dla niektórych członków FOMC argument za opóźnieniem rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. W tym kontekście ważny również będzie analogiczny wskaźnik ISM dla usług (publikacja jutro). Po ostatnich odczytach (wydatki Amerykanów, ISM) model GDPNow wskazuje na dynamikę PKB w I kw. na poziomie 2,8% (SAAR). Jest to wyraźnie powyżej konsensusu ekonomistów (ok. 2,0%).

 

Nie tylko ISM spowodował osłabienie UST

Reklama

Okołoświąteczny handel na amerykańskim długu nie zachęcał inwestorów do większej aktywności. Stąd m.in. zignorowane zostały silne dane o wydatkach Amerykanów opublikowane w piątek. Wzrosły one w lutym o 0,8% m/m przy kons. 0.5%. W przypadku defaltora PCE oraz jego bazowego komponentu odczyty były zgodne z oczekiwaniami – 0,3% m/m. Również w piątek mogliśmy usłyszeć komentarze ze strony J. Powella (tutaj). Szef Fed, choć mówił o wyraźnym postępie w dojściu inflacji w stronę celu, to jednocześnie sugerował konieczność powrotu odczytów PCE do poziomów obserwowanych w II poł. ub. r., zanim zdecyduje się na łagodzenie polityki pieniężnej.

Start poniedziałkowego handlu na UST był jeszcze spokojny, ale ok. pół godziny przed publikacją ISM widać było postępujące osłabienie długu. Na tenorze 10Y wynosiło ono ok. 5-6 pb. Po danych z amerykańskiego przemysłu dochodowość podniosła się o kolejne ok. 6-7 pb. Ostatecznie na głównych węzłach rentowność UST przesunęła się równolegle o 13 pb. do odpowiednio 4,72% (2Y), 4,33% (10Y) oraz 4,47% (30Y). W piątek oraz w poniedziałek nie było notowań Bunda.

Widzimy podwyższone ryzyko dalszego osłabienia UST. Rynek może być wrażliwy na nadchodzące publikacje makro (ISM z sektora usług oraz jego składowa cenowa, piątkowy payrolls) i dalej szukać argumentów za późniejszym złagodzeniem polityki pieniężnej przez FOMC.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama