Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kredyty mieszkaniowe: popyt netto mocno spadł

|
selectedselectedselected

Banki odnotowały dalszy wzrost netto udziału odrzuconych wniosków o kredyt mieszkaniowy (procent netto 6%; zob. wykres 10). Wzrost utrzymuje się nieco powyżej wieloletniej średniej wynoszącej 5% (od I kwartału 2015 r.), choć jest niższy niż w poprzednim kwartale (12%). Od rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych EBC w lipcu 2022 odsetek netto odrzuconych wniosków kredytowych rośnie co kwartał.

Popyt netto na kredyty mocno spadł. Zmiany w odsetku odrzuconych wniosków kredytowych dla gospodarstw domowych
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spadek netto popytu na kredyty mieszkaniowe w IV kwartale 2023 r. utrzymał się na znacznym poziomie, jednak był niższy niż na początku roku (procent netto na poziomie -26%, wobec -45% w poprzednim kwartale; zob. wykres 11 i tabela poglądowa). Spadek popytu był silniejszy niż przewidywały banki w poprzednim kwartale (procent netto -11%) i dotknął cztery największe gospodarki strefy euro. Od czwartego kwartału 2022 r. Rzeczywiste spadki popytu netto są niezmiennie większe niż poprzednie oczekiwania w tym samym okresie.

 

kredyty mieszkaniowe popyt netto mocno spadl grafika numer 1kredyty mieszkaniowe popyt netto mocno spadl grafika numer 1

kredyty mieszkaniowe popyt netto mocno spadl grafika numer 2kredyty mieszkaniowe popyt netto mocno spadl grafika numer 2

Reklama

 

Uwagi: Patrz uwagi do wykresu 6. „Inne potrzeby finansowe” to średnia nieważona „refinansowania/restrukturyzacji i renegocjacji długu” oraz „reżimu regulacyjnego i fiskalnego rynków mieszkaniowych”; „wykorzystanie finansowania alternatywnego” to średnia nieważona „wewnętrznego finansowania zakupu domu z oszczędności/zaliczki”, „pożyczek z innych banków” i „innych źródeł finansowania zewnętrznego”. Procenty netto „pozostałych czynników” odnoszą się do średniej z pozostałych czynników, które banki wymieniły jako mające wpływ na zmiany popytu na kredyt.

 

Zobacz także: Trump alarmuje: bez pieniędzy, bez ochrony! Co z NATO?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny (European Central Bank - ECB). Siedzibą ECB jest Frankfurt nad Menem. Głównym zadaniem banku jest ustalanie i prowadzenie wspólnej polityki monetarnej w strefie euro oraz utrzymanie siły nabywczej euro, a tym samym zapewnienie stabilności cen w strefie euro.


Reklama
Reklama