Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Konsumenci zaskoczyli we wrześniu. Sprzedaż detaliczna ruszyła w górę

|
selectedselectedselected
Konsumenci zaskoczyli we wrześniu. Sprzedaż detaliczna ruszyła w górę | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL: Sprzedaż detaliczna za wrzesień zaskoczyła pozytywnie, a jej spadek w ujęciu realnym wyniósł tylko 0,3% r/r (PKO: -2,0%, kons: -1,7%) wobec -2,7% r/r w sierpniu. W strukturze sprzedaży uwagę zwraca solidny, największy od maja 2021, wzrost w kategorii samochody (+9,8% r/r), silnie rosła też realna sprzedaż paliw (+7,5% r/r).

 

 

Naszym zdaniem kolejne miesiące pokażą wzrost sprzedaży detalicznej. Opublikowane dotychczas miesięczne dane wskazują, że w 3q23 zakończył się okres spadku PKB i potwierdzają nasz szacunek wzrostu o 0,4% r/r. Więcej w Makro Flash: Ciepły wrzesień nie odstraszył konsumentów.

Konsumenci zaskoczyli we wrześniu. Sprzedaż detaliczna ruszyła w górę - 1Konsumenci zaskoczyli we wrześniu. Sprzedaż detaliczna ruszyła w górę - 1

Reklama

 

POL: Zagregowany (nasze obliczenia) wskaźnik koniunktury gospodarczej GUS w październiku wzrósł po raz trzeci z rzędu, osiągając poziom najwyższy od grudnia 2021. Poprawa (po odsezonowaniu) wystąpiła w większości branż. Najsilniejszy był wzrost w przetwórstwie przemysłowym i transporcie (po +1,9pp), rosły także indeksy w handlu detalicznym, hotelarstwie i budownictwie. Wskaźniki koniunktury pozostają jednak nadal poniżej wieloletniej średniej, co wskazuje na wciąż duże obawy i niepewność zgłaszane przez ankietowane przedsiębiorstwa.

 

Zobacz także: Stopy procentowe znów zatrzęsą kursami walut - a to dopiero początek!

 

POL: We wrześniu, po raz pierwszy od grudnia 2022, ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły (o 0,2% m/m). W porównaniu z 2022 poziom cen jest nadal dużo niższy (-18,2% we wrześniu), ale efekty wysokiej bazy wygasają, co zapowiada, że w perspektywie kilku miesięcy (1h24) dezinflacyjne oddziaływanie cen żywności w inflacji CPI znacząco osłabnie. Będzie to jeden z czynników prowadzących do zahamowania trendu spadkowego inflacji w 2h24.

Konsumenci zaskoczyli we wrześniu. Sprzedaż detaliczna ruszyła w górę - 2Konsumenci zaskoczyli we wrześniu. Sprzedaż detaliczna ruszyła w górę - 2

Reklama

 

USA: P.Harker (Philadelphia Fed z prawem głosu z FOMC) jest przekonany, że Rezerwa Federalna znalazła się w punkcie, w którym utrzymanie podstawowej stopy procentowej na stałym poziomie jest rozsądnym rozwiązaniem. W tym zakresie jego poglądy są zbieżne z opinią prezentowaną dzień wcześniej przez prezesa Fed. P.Harker zwrócił uwagę na dobre wrześniowe dane. Przyznał, że były lepsze od oczekiwań, ale zastrzegł że „silny konsument” nie jest problemem dla Fed, a dane wpisują się w scenariusz miękkiego lądowania.

 

GER: Ceny w niemieckim przemyśle we wrześniu były o 14,7% niższe niż rok wcześniej, co oznacza najgłębszy spadek od początku zbierania porównywalnych danych (1949). Tak duża skala spadku to głównie efekt wysokiej bazy odniesienia w cenach energii, które choć spadły r/r, to pozostają istotnie wyższe niż przed pandemią. Inflacja PPI po wykluczeniu cen energii wyniosła we wrześniu tylko 0,8% r/r, wskazując na solidne procesy dezinflacyjne. Spadek poziomu cen ma miejsce m.in. w branży dóbr pośrednich doświadczającej załamania popytu w związku z odwróceniem cyklu zapasów.

Konsumenci zaskoczyli we wrześniu. Sprzedaż detaliczna ruszyła w górę - 3Konsumenci zaskoczyli we wrześniu. Sprzedaż detaliczna ruszyła w górę - 3

Konsumenci zaskoczyli we wrześniu. Sprzedaż detaliczna ruszyła w górę - 4Konsumenci zaskoczyli we wrześniu. Sprzedaż detaliczna ruszyła w górę - 4

Reklama

 

 

GER: Eksport Niemiec do państw spoza UE obniżył się we wrześniu o 3,4% m/m i 8,7% r/r. Dane pokazują tendencje oczyszczone z wpływu czynników sezonowych i kalendarzowych i potwierdzają utrzymujące się problemy z popytem zagranicznym. Dwucyfrowe spadki odnotowano w handlu z dwoma głównymi pozaunijnymi partnerami Niemiec- Chinami i USA.

 

UK: A.Bailey (prezes BoE) zasygnalizował, że główna stopa procentowa może pozostać na poziomie 5,25% w dającej się przewidzieć przyszłości, dopóki nie pojawią się bardziej namacalne dowody na to, że presja inflacyjna ustępuje.

 

Reklama

CHN: Chiny ogłosiły ograniczenie (od grudnia) eksportu kolejnego surowca, tym razem grafitu, używanego do produkcji baterii i akumulatorów. Decyzja może uderzyć w polskich producentów, którzy są trzecim największym importerem grafitu (po USA i Korei Pd.). W 2022 Chiny, dysponując ok. 16% światowych złóż, dostarczały na rynek światowy 65% tego surowca. Decyzja zapadła po ogłoszeniu przez USA ograniczenia możliwość eksportu mikroprocesorów do Chin i oznaczają eskalację „wojny handlowej”.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama