Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Koniec tygodnia zamykają krajowe CA i amerykańskie PPI. Już bez zaskoczeń?

|
selectedselectedselected
Koniec tygodnia zamykają krajowe CA i amerykańskie PPI. Już bez zaskoczeń? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Piątkowy kalendarz rozpoczyna się dopiero odczytem listopadowego rachunku bieżącego z kraju (godz. 14:00). Nasza prognoza zakłada wyższą niż przewiduje rynek nadwyżkę CA (2,3 mld EUR, kons. 1,6 mld EUR). Pół godziny później BLS opublikuje grudniowy PPI zza Oceanu (kons. 0,1% m/m oraz 0,2% m/m dla core’a). W minionych dwóch miesiącach inflacja producencka zaskakiwała w dół zarówno na agregacie, jak i na komponencie bazowym. Sygnały z globalnych procesów cenowych (utrzymująca się deflacja PPI w Chinach, niższe ceny surowców rolnych i paliw, ujemne miesięczne dynamiki CPI dla dóbr trwałych) sugerują, że ryzyko zaskoczenia PPI w górę pozostaje ograniczone.

W tle nieco więcej zmienności (szczególnie przed przedłużonym weekendem za Oceanem) może wywoływać podwyższone napięcie geopolityczne na Bliskim Wschodzie. W nocy USA oraz Wielka Brytania przeprowadziły naloty na pozycje Houthi w Jemenie. Reakcja na rynku ropy naftowej na te doniesienia na razie nie jest silna (wzrost w graniach 2-3%), ale ta kwestia może pozostawać na radarach inwestorów przez dłuższy czas.

 

Amerykański CPI zaskakuje wyższym odczytem

Inflacja konsumencka za grudzień wypadła powyżej rynkowych oczekiwań. Dla agregatu wyniosła 0,3% m/m (kons. 0,2% m/m) i 3,4% r/r (kons. 3,2% r/r). Różnica w stosunku do prognoz na komponencie bazowym dotyczyła tylko dynamiki rocznej (3,9% r/r, kons. 3,8 r/r). Dla odczytu m/m dane były zgodne z oczekiwaniami – 0,3% m/m.

Reklama

Nadal wysoko w CPI wypada komponent nieruchomości. W grudniu wyniósł on 0,5% m/m (najwięcej od września). Rozpędu nabiera miesięczna dynamika usług opieki zdrowotnej. Przyspieszyła ona w grudniu z 0,6% m/m do 0,7% m/m zbliżając się do rekordów dekady (0,9% m/m). W przypadku komponentów bazowych wyraźnie widać podział na te związane z usługami i dobrami. Miesięczna dynamika całej składowej usług wyniosła 0,5% (z wyłączeniem usług medycznych 0,4% m/m), a dla dóbr trwałych była kolejny miesiąc ujemna (-0,5%). Wzrost cen w przypadku dóbr nietrwałych z wyłączeniem żywności to 0,2% m/m.

Ogólnie obraz amerykańskiego CPI wygląda nieco mniej optymistycznie niż w poprzednich miesiącach. Można go podsumować wczorajszą wypowiedzią przewodniczącego oddziału Fed z Richmond. T Barkin w odniesieniu do procesów inflacyjnych w USA stwierdził, że postęp na towarach jest zachęcający, ale w sektorze usług niektóre przedsiębiorstwa zorientowały się, że mają „siłę cenową”, która prawdopodobnie nie ustąpi, póki nie zobaczymy zwiększonej konkurencji bądź zmniejszonego popytu ze strony konsumentów.

 

Zobacz także: Cięcie stóp Fed może nastąpić później niż zakładano. Dane inflacyjne pokrzyżowały plany rynków

 

 

Bazowy FI mocniejszy mimo wyższego CPI

Reklama

Do publikacji grudniowej inflacji przez BLS notowania Treasuries były stabilne. Po danych dochodowość krótkiego końca poniosła się do ok. 4,40% (6 pb.). Po kilkudziesięciu minutach rentowność powróciła do poziomu sprzed danych. Wydaje się, że rynek zaczął szukać argumentów zmniejszających negatywny wydźwięk CPI. Posłużyła do tego utrzymująca się w ostatnim miesiącu różnica w odczytach między inflacją CPI, a PCE (ta druga jest wiążąca dla FOMC). Np. 6-miesięczny annualizowany (od czerwca do listopada) CPI wynosi 3%, a dla PCE jest to 2,0%. Dla analogicznego przedziału czasowego bazowy CPI to 2,8%, a PCE 1,8%. Podstawowe różnice między CPI a PCE to znacznie wyższy udział komponentu nieruchomości (odpowiednio ok. 33% i 15%) oraz np. obliczenia zmian cen usług medycznych (dla PCE to całkowite wydatki, dla CPI jednie te poza planami medycznymi).

W rezultacie rynek może oczekiwać kontynuacji przytłumionych odczytów inflacji PCE biorąc pod uwagę strukturę komponentów, które podniosły CPI.

Poza tym po południu dochodowość na całej długości krzywej zaczęła obniżać się. Mogła temu sprzyjać dobra aukcja 30-letniego długu USA. Bid-to-cover był w środku przedziału zmienności ostatniego roku (2,37), a dochodowość na aukcji była zbieżna z notowaniami rynkowymi (4,229%). Ostatecznie na głównych węzłach dochodowość UST obniżyła się o 11, 6 oraz 2 pb. do odpowiednio 4,26% (2Y), 3,98% (10Y) oraz 4,18% (30). W przypadku Bunda zmiany były podobne. Niemiecka krzywa przesunęła się w dół o 10, 4 oraz 3 pb. od odpowiednio 2,56% (2Y), 2,20% (10Y) oraz 2,41%.

Oceniamy, że wczorajsza reakcja rynku na wyższy od oczekiwań CPI redukuje przestrzeń do osłabienia się FI w przypadku negatywnych odczytów. W związku z tym szansa wzrost dochodowości po dzisiejszej publikacji PPI zza Oceanu pozostaje ograniczona.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama