Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarze członków FOMC zamroziły rynki. Decyzja EBC ruszy je do życia?

|
selectedselectedselected

Na wtorek nie ma zaplanowanych żadnych odczytów makro zarówno z krajowego podwórka, jak i zza zagranicy. Kalendarz wystąpień przedstawicieli banków centralnych również świeci pustkami. Częściowo wynika to z tradycyjnej ciszy w eterze przed czwartkowym posiedzeniem EBC, a częściowo również z lawiny komentarzy, które napłynęły ze strony przedstawicieli FOMC w ub. tyg.

Komentarze członków FOMC zamroziły rynki. Decyzja EBC ruszy je do życia?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jedynie na co można zwrócić uwagę, to kwartalna publikacja ankiet oficerów kredytowych ze strefy euro. Raport za IV kwartał (tutaj) sugerował stopniowy spadek tempa wzrostu restrykcyjności warunków finansowych (zarówno w doniesieniu do komponentów ryzyka jak i kosztów). Zatrzymanie tego trendu mogłoby być dobrym argumentem dla gołębiej części EBC, by przekaz płynący z czwartkowego posiedzenia był relatywnie gołębi (zakładając brak ruchu na stopach procentowych).

 

Bazowy FI dalej słabnie, ale przy niższej zmienności

Za nami kolejna przecena UST. Już podczas poniedziałkowej sesji w Azji widać było presję na sprzedających amerykański dług. Kulminacja tego ruchu na środku krzywej pojawiła się przed otwarciem notowań w USA, kiedy rentowność 10Y UST osiągnęła 4,46% (+7 pb. vs ub. tyg. zamknięcie). W kolejnych godzinach sytuacja była już nieco spokojniejsza i UST odrobiły część strat (szczególnie na dłuższych tenorach).

W tle nowojorski oddział Fed opublikował marcowe oczekiwania inflacyjnej (tutaj). W perspektywie roku dynamika cen konsumentów według ankietowanych Amerykanów pozostaje na niezmienionym poziomie (3,0%) od stycznia. Dane są również zbieżne z tymi publikowanym przed pandemią. Delikatnie podniosły się w ostatnich dwóch miesiącach średnioterminowe oczekiwania dotyczące CPI (z 2,4% do 2,9%), ale nadal pozostają one w przedziale zmienności drugiej połowy ubiegłej dekady.

Reklama

 

Zobacz także: Inflacja bazowa w Polsce wyżej na dłużej. Członkowie FOMC wypowiadają się na temat obniżek stóp

 

Ostatecznie na głównych węzłach amerykańska krzywa przesunęła się w górę o 5, 3 oraz 1 pb. do odpowiednio 4,78% (2Y), 4,42% (10Y) oraz 4,55% (30Y). Analogicznie sytuacja przedstawiała się na Starym Kontynencie. Zmiana dochodowości Bunda na głównych węzłach wyniosła wczoraj +5, +4 oraz +1 pb. do odpowiednio 2,93% (2Y), 2,44% (10Y) oraz 2,59% (30Y). Azjatycka sesja nie przyniosła większych zmian na UST, a tenor 10Y wchodzi w europejski handel delikatne powyżej 4,40%. Oczekujemy kolejnej względnie spokojnej sesji przed jutrzejszym kluczowym odczytem CPI z USA.

 


 

Reklama

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama