Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kiedy więcej znaczy mniej. Kwartalnik Branżowy PKO BP 1Q24

|
selectedselectedselected

W 2023 obserwowaliśmy ostre hamowanie przychodów firm oraz erozję marż. Przychody średnich i dużych firm wzrosły jedynie o 4,3%, dzięki wysokiej dynamice rocznej w 1h23. Pomijając sytuację w pandemicznym 2020, był to najwolniejszy wzrost od 2016. Z kolei wynik finansowy stopniał o 8,8% wobec rekordowych zysków w 2022.

Kiedy więcej znaczy mniej. Kwartalnik Branżowy PKO BP 1Q24
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

4q23 był drugim kwartałem z rzędu z ujemną roczną dynamiką przychodów  firm (-1,5% r/r). Obniżyła się również rentowność. Stopa zysku netto wyniosła 3,3% wobec 3,6% średnio w 4q w latach 2018-2022. Wyraźnie gorsza sytuacja panuje w firmach przemysłowych. W ich przypadku przychody w skali roku zmalały o 5,3%, a stopa zysku netto na poziomie 2,2% była aż o 1,8pp niższa od pięcioletniej średniej.

Najgorsza sytuacja panowała w branżach „surowcowych”, które borykały się z nadmiernymi zapasami i spadkiem cen, oraz wśród producentów dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku. W 4q23 spadki przychodów o co najmniej 10% r/r zanotowały m.in. branża drzewna, papiernicza, metalurgiczna, wyrobów z tworzyw sztucznych i gumy, wyrobów z poz. surowców mineralnych (m.in. mat. budowlane), produkcji urządzeń elektrycznych (m.in. AGD, baterie) i elektronicznych. Z kolei największe wzrosty przychodów notowały branże specjalistycznych usług dla biznesu oraz niektóre „branże czasu wolnego” (HoReCa, turystyka, sport i rozrywka).

Perspektywa wyraźniejszej poprawy wyników firm przesunęła się nieco w czasie wobec wcześniejszych oczekiwań, ale jest już na horyzoncie. Sporo branż wciąż sygnalizuje istnienie bariery popytu – konsumenci są najwidoczniej jeszcze dosyć ostrożni. Niemniej prognozowany silny wzrost płac realnych w Polsce oraz ożywienie (choć słabsze) w całej UE, będą w trakcie roku pobudzać koniunkturę również w tych branżach. Także branże wytwarzające dobra pośrednie i inwestycyjne mogą liczyć na poprawę koniunktury ze względu na przewidywany wzrost inwestycji. Trudniejsza może być za to sytuacja niektórych branż pracochłonnych ze względu na silną presję płacową i małą przestrzeń do podnoszenia cen.

W 2024 w niektórych branżach możemy mieć do czynienia z dosyć wyjątkową sytuacją, kiedy wzrostowi sprzedaży w ujęciu wolumenowym będzie towarzyszyło spowolnienie lub nawet spadek przychodów, ze względu na dezinflację lub nawet deflację cen zbytu. Przykład takiej sytuacji mamy w handlu detalicznym żywnością z konsekwencją w postaci ostrej wojny cenowej. W tym przypadku więcej (wolumenowo) znaczy mniej (nominalnie).

 

Zobacz także: Gospodarka USA - wyższe prognozy, ale postępy w zwalczaniu inflacji “ugrzęzły w martwym punkcie”

Reklama

  

Wyniki ekonomiczno-finansowe w 4q23 oraz perspektywy dla wybranych sektorów analizujemy w najnowszym numerze Kwartalnika Branżowego dostępnym pod adresemhttps://ni.pkobp.pl/serwis-ekonomiczny/analizy-sektorowe/kwartalnik-branzowy

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama