Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kazachstan, czyli nowe kierunki importu drewna do UE

|
selectedselectedselected
Kazachstan, czyli nowe kierunki importu drewna do UE | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pojawiły się również dostawy z kierunków, z których wcześniej Polska nie sprowadzała surowców drzewnych, np. z Wietnamu czy Kazachstanu, który w paź’22 stał się głównym dostawcą sklejki i płyt fornirowanych. Kazachstan, w przeciwieństwie do Wietnamu (por. wykres 15), do 2021 nie był istotnym producentem ani eksporterem sklejki (wyeksportował 1 tys. m3 w 2021). Kazachstan stał się również czołowym dostawcą tych produktów do Litwy – w paź-lis’22 odpowiadał za blisko 40% dostaw, podczas gdy jeszcze do lip’22 import z tego kierunku był zerowy. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że sklejka importowana do państw Unii Europejskiej z Kazachstanu nie pochodzi z tego rynku.

Kazachstan, czyli nowe kierunki importu drewna do UE - 1Kazachstan, czyli nowe kierunki importu drewna do UE - 1

Unijne sankcje nałożone na Rosję i Białoruś zakazujące importu m.in. drewna i wyrobów z drewna z tych państw ograniczyły dostawy surowców z tych kierunków, jednak całkiem ich nie wyeliminowały. Na podstawie doniesień medialnych można wnioskować, że białoruskie i rosyjskie surowce nadal są sprowadzane do państw Unii Europejskiej[1]. Importerzy powinni zachować szczególną ostrożność przy zakupie surowców z rynków Azji Środkowej.

Kazachstan, czyli nowe kierunki importu drewna do UE - 2Kazachstan, czyli nowe kierunki importu drewna do UE - 2

Reklama

Kazachstan, czyli nowe kierunki importu drewna do UE - 3Kazachstan, czyli nowe kierunki importu drewna do UE - 3

Kazachstan, czyli nowe kierunki importu drewna do UE - 4Kazachstan, czyli nowe kierunki importu drewna do UE - 4

 

 

 

Reklama




***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: “Monitoring Branżowy - Analizy Sektorowe”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

 

 

  1. „Pellet z krwawym stemplem”, 20.12.2022, https://frontstory.pl/sankcje-ue-drewno-pellet-bialorus-kazachstan-kirgistan/, dostęp: 07.02.2023

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama