Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz najważniejszych publikacji i wydarzeń makroekonomicznych: Dobre payrolle, tydzień z RPP

|
selectedselectedselected
Kalendarz najważniejszych publikacji i wydarzeń makroekonomicznych: Dobre payrolle, tydzień z RPP | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Za nami piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Tam trochę pozytywnych niespodzianek i kilka nie aż tak jednoznacznych niuansów - w komentarzu poniżej wchodzimy w szczegóły. W tym tygodniu skupimy się głównie na posiedzeniu RPP. Nie spodziewamy się zmian stóp. Jedyne o co toczy się gra to łagodzenie retoryki Rady.

 

Kalendarz najważniejszych publikacji i wydarzeń makroekonomicznych w tym tygodniu

Poniedziałek, 8.05.2023

Spokojny dzień - w kalendarzu pustki. Za nami dane o niemieckiej produkcji przemysłowej (-3,4% m/m, oczekiwano -1,3% m/m). Zaskoczenie to nie już tak znaczne, gdyż podobne wnioski można było wyciągać po danych o zamówieniach w przemyśle. Dzisiejszy odczyt nie ma jednoznacznego winowajcy, choć o większej skali spadku możemy mówić w przypadku produkcji aut. Tam jednak poprzednie dwa miesiące wypadły bardzo dobrze, co zresztą wspierało produkcję ogółem.

Kalendarz najważniejszych publikacji i wydarzeń makroekonomicznych: Dobre payrolle, tydzień z RPP - 1Kalendarz najważniejszych publikacji i wydarzeń makroekonomicznych: Dobre payrolle, tydzień z RPP - 1

 

Wtorek, 9.05.2023

Reklama

Nie lepiej będzie we wtorek. W Europie trzecia liga danych, w USA jedyny element kalendarza towystąpienie przedstawiciela Fed (Williams).

 

Środa, 10.05.2023

Dzień decyzji RPP. Nie spodziewamy się zmian stóp procentowych i chyba nikt się tego nie spodziewa. Zaskoczenie w dół na inflacji upewni RPP w przekonaniu, że prowadzona polityka pieniężna (brak zmian stóp) jest adekwatna. Nie spodziewamy się, by pojawiały się w komunikacie po majowym posiedzeniu, czy w trakcie późniejszej konferencji prezesa NBP, jakiekolwiek zawahania w tej kwestii.

Można zastanawiać się jedynie nad tym, czy RPP zdecyduje się w końcu na ogłoszenie końca cyklu podwyżek stóp w komunikacie. Schodzenie ze szczytu inflacji to sprzyjająca okoliczność. Ofensywa medialna gołębiej części RPP przed majówką (i blackoutem) też może być w tym zakresie jakimś sygnałem. Z drugiej strony nie przywiązywalibyśmy większej wagi do tego, czy stwierdzenie o zakończeniu cyklu w komunikacie będzie czy nie. Cykl de facto jest zakończony, a RPP jeśli zdecyduje się na obniżki (co wciąż nie jest naszym scenariuszem bazowym), to jakiekolwiek zapowiedzi (bądź ich brak) w komunikacie nie będą tu przeszkodą.

Ponadto w kalendarzu m.in. finalne dane o niemieckiej inflacji, czy inflacja z Węgier. Najważniejsze dane inflacyjne opublikowane zostaną jednak po drugiej stronie Oceanu. W USA czas na publikację CPI za kwiecień. Konsensus oczekuje stabilizacji rocznego indeksu na poziomie sprzed miesiąca (5% r/r).

 

Czwartek, 11.05.2023

Reklama

​O ​15:00 powinna odbyć się konferencja prezesa NBP, po środowej decyzji.

Ponadto Bank Anglii podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych (konsensus to +25pb do 4,50%). Wcześniej z Chin spłyną dane o CPI i PPI za kwiecień. Następnie dane o PPI opublikowane zostaną w USA. Do tego dojdą dane o nowo zarejestrowanych bezrobotnych ze Stanów i wypowiedź przedstawiciela Fed (Waller).

 

Piątek, 12.05.2023

Opublikowane zostaną minutes z marcowego posiedzenia RPP.

Ponadto w kalendarzu trochę finalnych danych o inflacji z Europy (Francja, Hiszpania). W USA zaplanowano jedynie publikację indeksu Uniwersytetu Michigan.

 

Amerykański rynek pracy znowu pozytywnie zaskakuje

Reklama

Kwietniowe dane o zatrudnieniu w USA okazały się ponownie lepsze od oczekiwań rynku. Był to już trzynasty z rzędu taki odczyt. Takiej serii nie doświadczyliśmy nigdy w historii. Szczegóły nie są już tak jednoznaczne, aczkolwiek w dalszym ciągu możemy mówić o odporności rynku pracy. Dane te w pewnym stopniu mogą być kłopotliwe dla Fed, który ostatnio ogłosił de facto pauzę w cyklu podwyżek.- link do komentarza

 

Garść newsów makroekonomicznych

Polska:

"Zerowa stawka VAT na żywność to bardzo poważna ulga, nie wykluczam, że przedłużymy ją na kolejny rok" - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki (cytat za PAPbiznes).

 

Polska:

"Decyzja o wakacjach kredytowych [kwestia ewentualnego przedłużenia wakacji] zapadnie do połowy roku" - powiedział wiceminister MF Artur Soboń.

 

Świat:

Reklama

Indeks cen żywności na świecie w kwietniu wzrósł do 127,2 pkt. ze 126,5 pkt. w marcu - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Jest to pierwszy wzrost indeksu, po dwunastu z rzędu spadkach. "Nieznaczne odbicie indeksu w kwietniu było spowodowane gwałtownym wzrostem indeksu cen cukru, któremu towarzyszył wzrost indeksu cen mięsa, podczas gdy indeksy cen zbóż, nabiału i oleju roślinnego nadal spadały" - napisano w komentarzu (podajemy za PAPbiznes).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama