Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz najważniejszych danych i wydarzeń makroekonomicznych: amerykański przemysł lekko zaskakuje w górę

|
selectedselectedselected
Kalendarz najważniejszych danych i wydarzeń makroekonomicznych: amerykański przemysł lekko zaskakuje w górę | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W Polsce trwa majowa przerwa, ale na rynkach zagranicznych dzieje się całkiem dużo. Na przestrzeni ostatnich dni doświadczyliśmy przejęcia amerykańskiego banku First Republic przez JP Morgana, mocniejszego od oczekiwań przemysłowego indeksu ISM czy nieoczekiwanej podwyżki stóp procentowych w dalekiej Australii. Poza streszczeniem tychże informacji proponujemy także lekturę komentarza do krajowej inflacji opublikowanej w piątek.

 

Kalendarz najważniejszych danych i wydarzeń makroekonomicznych w tym tygodniu

Wtorek, 2.05.2023

O 9:00 opublikowany został krajowy PMI w przemyśle. Wynik 46,6 pkt. był zgodny z naszą prognozą (spory spadek m/m w ślad za słabymi danymi z Europy i niską prognozą produkcji w przemyśle). PMI w przemyśle poznamy też z państw strefy euro (i zbiorczo dla całej strefy euro). O 10:00 natomiast NBP opublikuje najnowszą edycję Szybkiego Monitoringu przedsiębiorstw.

 

 

Do tego dojdą dane o wzroście PKB w Czechach w pierwszym kwartale (+0,1% kw/kw - lepiej od oczekiwań) i inflacja z Włoch.

Reklama

W USA zaplanowana jest publikacja danych o wakatach (JOLTS) i finalnych wyników zamówień w przemyśle.

 

Środa, 3.05.2023

W Polsce (oraz w Chinach i Japonii) dzień wolny od pracy, ale pozostałe kraje nie próżnują. ​

Najważniejszym punktem dnia będzie decyzja Fed. Spodziewamy się podwyżki o 25pb. Na tym najprawdopodobniej skończy się cykl podwyżek w amerykańskiej polityce pieniężnej. Następnie spodziewamy się obniżek stóp. W horyzoncie roku rynek wycenia osiągnięcie szczytu cyklu na 5%, a następnie 110pb obniżek. Więcej pisaliśmy w prognozach długoterminowych.

Również czeski bank centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Nie spodziewamy się zmian, główna stopa pozostanie na poziomie 7%. Decyzja podparta będzie nowymi prognozami analityków czeskiego banku. Te mogą sugerować już obniżki, ale i naszym zdaniem i zdaniem rynkowego konsensusu, pierwszych obniżek można spodziewać się od III kwartału tego roku.

Do tego dojdzie też kilka ciekawych danych. W strefie euro opublikowana zostanie stopa bezrobocia. W USA: indeksy PMI i ISM w usługach i dane z rynku pracy wg ADP.

Reklama

 

Czwartek, 4.05.2023

W czwartek czas na EBC. Spodziewamy się podwyżki stóp procentowych o 50pb. Następnie oczekujemy utrzymania stóp bez zmian. W horyzoncie roku rynek wycenia osiągnięcie szczytu cyklu na 3,7%, a następnie 50pb obniżek. Więcej w ​komentarzu do prognoz długoterminowych.

Ponadto w strefie euro opublikowane zostaną indeksy PMI w usługach oraz PPI za marzec. W USA, jak co tydzień, spłyną dane o nowych rejestracjach bezrobotnych.

 

​Piątek, 5.05.2023

Sporo danych z Europy, ale najważniejsze i tak będą dane ze Stanów.

W Europie czas m.in. na publikacje: zamówień w przemyśle z Niemiec, produkcji i sprzedaży z Węgier, inflacji ze Szwajcarii, czy sprzedaży detalicznej ze strefy euro.

Reklama

​W USA ​opublikowane zostaną dane z rynku pracy za kwiecień. Konsensus to wzrost zatrudnienia o 180 tys. (poprzednio 236 ​tys.), lekki wzrost stopy bezrobocia (do 3,6% z 3,5%) i analogiczny wzrost płacy godzinowej jak przed tygodnia (0,3% m/m).

 

Polska: Czy to początek wiosny w cenach żywności?

Kwietniowa inflacja nie okazała się wielkim zaskoczeniem, jeśli spojrzeć jedynie na "grube" liczby. Sytuacja jednak ulega pewnej zmianie, gdy zagłębimy się w szczegóły. Miniony miesiąc zaowocował bowiem znacznie mniejszym wzrostem cen żywności. O powodach takiego ruchu możemy póki co tylko spekulować. Niemniej jest to istotny element inflacyjnej układanki. - link do komentarza do inflacji

 

Polska: Prognozy krótkoterminowe

Opublikowaliśmy zestaw prognoz najważniejszych wskaźników z krajowej gospodarki, które zostaną opublikowane w maju. - czytaj więcej

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama