Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz makroekonomiczny: Najpierw Polska (inflacja za październik), potem USA (amerykański rynek pracy)

|
selectedselectedselected
Kalendarz makroekonomiczny: Najpierw Polska (inflacja za październik), potem USA (amerykański rynek pracy) | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Choć z polskiego punktu widzenia pierwszy tydzień listopada będzie krótszy, to nie zabraknie w nim rynkowych emocji. W kraju najwięcej emocji budzić będzie wstępny odczyt inflacji, który poznamy już dzisiaj. Za granicą punktem kulminacyjnym będzie z pewnością posiedzenie Rezerwy Federalnej. Tydzień zakończymy danymi z amerykańskiego rynku pracy.

 

Kalendarz makroekonomiczny

 

Poniedziałek, 31.10.2022

Rankiem opublikowana została niemiecka sprzedaż detaliczna za wrzesień, która zaskoczyła pozytywnie. Odnotowaliśmy bowiem wzrost o 0,9% m/m przy konsensusie -0,3% m/m. Sierpniowe dane został za to marginalnie skorygowane w dół.

Reklama

W ciągu dnia czekają nas wstępne dane o PKB za III kwartał z Włoch i strefy euro. Po południu poznamy z kolei październikowy Chicago PMI oraz regionalny indeks koniunktury w przemyśle z Dallas.

Punktem dnia będzie jednak wstępna odczyt inflacji z Polski za październik. Oczekujemy dziś wzrostu inflacji do 18,1%. Składa się na to dość stabilnie podwyższona dynamika cen żywności (okolice +2% m/m), podwyższona dynamika cen energii (okolice 3-3,5% m/m), wzrosty cen paliw (+4% m/m) oraz przyspieszenie inflacji bazowej do 11,3%. Ryzyka rozkładają się naszym zdaniem symetrycznie. Co ciekawe i ważne w kontekście przyszłych zmian cen, ceny węgla osiągnęły prawdopodobnie szczyt i w kolejnych miesiącach mogą dynamicznie się obniżać. Konsensus (Rz/Parkiet) plasuje się na poziomie 17,9% dla pełnego koszyka oraz 11% dla bazowej.​

 

Wtorek, 1.11.2022

W Polsce święto, tak samo jak na Węgrzech czy w Słowacji. W nocy poznamy decyzję australijskiego banku centralnego, gdzie oczekiwana jest podwyżka o 25pb. Przypomnijmy, że to właśnie Australia była pierwszym głównym bankiem centralnym, który podwyższył stopy w mniejszej skali niż oczekiwał tego rynek. Stało się to dokładnie przed miesiącem.

Przed południem poznamy wstępny PKB za III kwartał z Czech oraz finalne odczyty październikowych indeksów PMI dla przemysłu między innymi z Wielkiej Brytanii i USA. Po południu z kolei opublikowany zostanie przemysłowy ISM. Przy okazji warto dodać, że z uwagi na zmianę czasu w Polsce w tym tygodniu dane z USA publikowane będą godzinę wcześniej.

Reklama

 

Środa, 2.11.2022

Dzień rozpoczniemy od danych dotyczących handlu zagranicznego z Niemiec. Następnie przyjrzymy się finalnym indeksom PMI dla przemysłu z głównym gospodarek europejskich. O godzinie 9:00 poznamy także polski indeks koniunktury w przemyśle, gdzie oczekiwane jest lekkie spowolnienie w porównaniu z ubiegłym miesiącem.

Daniem głównym dnia, ale i całego tygodnia, będzie decyzja Fed ws. stóp procentowych. Konsensus oczekuje kolejnego ruchu o 75pb i wiele wskazuje na to, że takowy zostanie dostarczony. Jeszcze ważniejsza będzie sama konferencja prasowa, która rozpocznie się pół godziny później (19:30).

 

Czwartek, 3.11.2022

Czwartek to kontynuacja posiedzeń banków centralnych i decyzje z Norwegii i Wielkiej Brytanii. Zwłaszcza decyzja z Wysp Brytyjskich wydaje się interesujące w świetle ostatniego zamieszania polityczno-rynkowego. Decyzję ws. stóp podejmą również Czesi, gdzie spodziewane jest utrzymanie stóp na poziomie 7%.

Reklama

Z USA poznamy usługowy ISM oraz finalne dane o zamówieniach na dobra trwałe za wrzesień. Ponadto czekają nas tygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych.

 

Piątek, 4.11.2022

O poranku z Niemiec poznamy wrześniowe dane o zamówieniach w przemyśle oraz produkcję przemysłową z Francji oraz Hiszpanii. Godziny przedpołudniowe to także seria finalnych odczytów PMI dla usług z krajów europejskich. Tego dnia zaplanowano również wystąpienie prezes EBC Lagarde.

Po południu uwaga uczestników rynku zwrócona zostanie na raport z amerykańskiego rynku pracy, gdzie od pewnego czasu wypatrywane są jakiekolwiek oznaki spowolnienia. O tej samej godzinie poznamy tożsame dane z Kanady.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama