Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarium ekonomiczne: dane z amerykańskiego rynku pracy w centrum uwagi

|
selectedselectedselected
Kalendarium ekonomiczne: dane z amerykańskiego rynku pracy w centrum uwagi | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jak w każdy pierwszy piątek miesiąca inwestorzy wyczekują raportu BLS nt. zatrudnienia w amerykańskiej gospodarce. Tym razem oczekiwania zakotwiczyły się przy +320 tys. miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (NFP - Nonfarm Payrolls) po wzroście o 428 tys. miesiąc wcześniej.

Wysoki wzrost będzie pasował do postępującego pocovidowego odreagowania na amerykańskim rynku pracy, widocznego miedzy innymi w wysokiej liczbie nowych wakatów (raporty JOLTS). Niemniej indeksy koniunktury w ostatnim miesiącu nieco osłabły w wymiarze popytu na pracę, słabiej też prezentowały się cotygodniowe odczyty o nowych bezrobotnych. Jednocześnie niskie okazały się szacunki wzrostu zatrudnienia firmy ADP (128 tys. vs 295 tys.). W efekcie bilans ryzyka stoi po stronie nieco słabszego przyrostu nowych miejsc pracy. Trzeba podkreślić, że dane z rynku pracy poza inflacją w kontekście kształtowania polityki FOMC (kolejne posiedzenie Komitetu 15 czerwca). W konsekwencji można oczekiwać, że rynek będzie wrażliwy na ewentualne niespodzianki. Ponadto na koniec dnia poznamy dane ISM o koniunkturze w amerykańskim sektorze usługowym. Uważamy, że nawet lekkie osłabienie indeksu nie będzie zmieniało obrazu mocnej kondycji tej gałęzi amerykańskiej gospodarki Tłem natomiast będą przedpołudniowe, drugie odczyt Markit dla sektora usług strefy euro (wstępne dane komentowaliśmy tutaj).

 

Reklama

 

Kalendarz publikacji makroekonomicznych

Kalendarium ekonomiczne: Dane z amerykańskiego rynku pracy w centrum uwagi  - 1Kalendarium ekonomiczne: Dane z amerykańskiego rynku pracy w centrum uwagi  - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama