Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

John Paulson - 5 wskazówek dla inwestorów

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W kolejnym artykule z serii „Reguły mistrzów inwestowania” przedstawiamy rady, jakie dla inwestorów ma John Paulson, czyli jedna z żywych legend Wall Street. Rady Paulsona skupiają się na nakreśleniu odpowiedniej postawy jaką w stosunku do rynku powinien przyjąć inwestor.

 

John Paulson to amerykański inwestor, który karierę na rynkach finansowych rozpoczął w latach80-tych ubiegłego wieku. W 1994 roku założył swój własny fundusz hedgingowyPaulson & Co. Największą sławę Paulson zyskał w pierwszej dekadzie XXI wieku, gdy dzięki grze przeciwko rynkowi nieruchomości w 2007 roku zarobił fortunę. Na własny rachunek udało mu się zarobić wtedy prawie 4 miliardy dolarów.

John Paulson ma 5 ważnych rad dla inwestorów. Szczególnie tych początkujących. Wskazują one jaką postawę należy przyjąć, by móc osiągnąć sukces na rynku w długim terminie.

 

  1. Nie istnieje strategia, która jest zawsze skuteczna
Reklama

Początkujący traderzy starają się dążyć do tego, by jak najczęściej ‘mieć rację na rynku’, czyli jak najczęściej kończyć transakcję na plusie. To sprawia, że przetrzymują straty i szybko zamykają zyskowne transakcje, co jest zachowaniem przeciwnym do tego, co w rzeczywistości należy robić. Problemem jest tutaj dążenie do znalezienia świętego Graala, czyli strategii, która ma 100% skuteczności. Niestety, taka strategia nie istnieje. Nie jest zresztą potrzebna, gdyż skuteczność strategii nie jest parametrem, na którym należy się skupiać. Istotne jest to jaka jest zależność pomiędzy skutecznością strategii, a relacją przeciętnych zysków do przeciętnych strat z pojedynczej transakcji.

 

  1. Okresy strachu na rynku są dla doświadczonych inwestorów okazją do zakupów

Warren Buffet powiedział kiedyś „Bój się, gdy inni są chciwi, i bądź chciwy, gdy inni się boją". To  jedna z najbardziej znanych maksym inwestowania. Paulson odnosi się do niej bezpośrednio, wskazując, że w okresach, w których na rynku panuje panika ceny aktywów mogą spadać do poziomów niższych od ich wartości. W takiej sytuacji doświadczeni inwestorzy mogą kupić te niedowartościowane aktywa, by odnotować zysk, gdy sytuacja na rynkach uspokoi się.

 

  1. Wielu inwestorów kupuje wysoko i sprzedaje nisko, choć by osiągnąć długoterminowy sukces należy robić dokładnie odwrotnie

John Paulson nie jest zwolennikiem inwestowania określanego jako gra z trendem. Takie podejście sprawia, że inwestorzy dokonują zakupów, gdy cena danego aktywu od jakiegoś czasu rośnie. Zakładają oni, że trend będzie utrzymany, gdyż zwrot jest mniej prawdopodobny od kontynuacji kierunku ruchu rynku. W innych słowach taką strategię można opisać jako kupowanie, gdy jest drogo, w oczekiwaniu na to, że będzie jeszcze drożej i sprzedawanie, gdy jest tanio, w oczekiwaniu na to, że będzie jeszcze taniej. Paulson zwraca uwagę na to, że by osiągnąć sukces w długim terminie należy kupować gdy jest tanio, a sprzedawać, gdy jest drogo.

 

  1. Nie powinieneś myśleć o przeszłości, a o przyszłości
Reklama

Jedyna nauka, jaką inwestor powinien czerpać z przyszłości to ta związana z nie powtarzaniem błędów. Nie należy jednak rozpamiętywać przeszłych błędów, a skupić się na tym, by unikać konkretnych zachowań w przyszłości. Trader/inwestor powinien podchodzić do każdego kolejnego dnia na rynku, jakby ten był pierwszym dniem inwestowania.

 

  1. Nie każdy dzień kończy się zyskiem inwestora

Piąta rada Paulsona nawiązuje do pierwszej, ale nakreśla przy tym kolejny istotny aspekt psychologiczny, który przeszkadza początkującym traderom w osiąganiu zysków. Ci liczą na to, że każdy dzień uda im się zakończyć na plusie. W ten sposób mocno angażują się emocjonalnie, gdyż po stratnym dniu czują się zrezygnowani i przegrani. W najgorszych wypadkach będą starać się na siłę wyciągnąć wynik do góry, co najczęściej kończy się tylko pogłębianiem strat. Na inwestowanie należy jednak patrzeć z perspektywy długoterminowej. To, czy w danej transakcji, w danym dniu, tygodniu lub miesiącu zanotowaliśmy stratę, nie ma znaczenia. Celem inwestora powinno być osiąganie zysków w długim terminie. Fakt podejmowania ryzyka sprawia, że stratne okresy muszą występować. Bez akceptacji tego faktu nie da się osiągnąć sukcesu na rynkach.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama