Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jerome Powell w Amsterdamie, sprzedaż detaliczna i inflacja CPI. Co to oznacza dla kursu dolara (USD) w tym tygodniu?

|
selectedselectedselected

W USA inwestorzy będą uważnie monitorować kluczowe wskaźniki gospodarcze, w tym inflację, ceny producentów i dane o sprzedaży detalicznej, wraz z przemówieniami kilku przedstawicieli Fed. Istotnymi publikacjami są także dane o produkcji przemysłowej, cenach w imporcie i eksporcie, a także o rozpoczętych budowach domów i pozwoleniach na budowę.

Jerome Powell w Amsterdamie, sprzedaż detaliczna i inflacja CPI. Kurs dolara i rentowności obligacji w centrum uwagi w tym tygodniu
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ponadto uwaga zostanie poświęcona raportom zysków największych korporacji, takich jak Home Depot, Cisco, Walmart, Deere & Company i Applied Materials.

 

CPI i sprzedaż detaliczna z USA w możliwym wpływem na kurs dolara

W USA uwaga skupi się na kwietniowym raporcie CPI, a inwestorzy będą oczekiwać dalszych wskazówek na temat rozwoju presji cenowej w gospodarce. Prognozuje się, że CPI wzrośnie o 0,3% w stosunku do marca, nieco mniej niż wzrost o 0,4% w poprzednim miesiącu. Oczekuje się, że miesięczna stopa bazowa również spadnie do 0,3% z 0,4%. Ponadto oczekuje się, że dane dotyczące PPI pokażą wzrost cen producentów o 0,2% w porównaniu z poprzednim miesiącem, tak samo jak w marcu. Inne kluczowe wskaźniki ekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę, to sprzedaż detaliczna, która według oczekiwań konsumentów wyniesie 0,4%.

 

Jerome Powell w Amsterdamie

Reklama

W centrum uwagi znajdą się także produkcja przemysłowa, indeks NY Empire State Manufacturing Index, inwentarze przedsiębiorstw, indeks produkcji Philadelphia Fed Manufacturing Index, rozpoczęte budowy domów i pozwolenia na budowę. Co więcej, inwestorzy będą zwracać szczególną uwagę na wypowiedzi przedstawiciel Fed w poszukiwaniu wskazówek, kiedy mogą rozpocząć się obniżki stóp procentowych, zwłaszcza na wtorkowe wystąpienie przewodniczącego Powella na Dorocznym Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia Bankowców Zagranicznych w Amsterdamie. Przemówienie rozpocznie się o godzinie 16:00 CET.

 

Istotne dane z Europy

Oczekuje się, że w Europie wskaźnik nastrojów gospodarczych ZEW dla Niemiec będzie w maju rósł dziesiąty miesiąc z rzędu, osiągając najwyższy poziom od lutego 2022 r. Przewiduje się, że drugi szacunek za pierwszy kwartał 2024 r. potwierdzi wzrost gospodarczy strefy euro o 0,3%, co stanowi najszybsze tempo wzrostu od trzeciego kwartału 2022 r. Wstępne szacunki PKB za I kwartał zostaną opublikowane dla Holandii, Polski i Rosji. Oczekuje się, że produkcja przemysłowa w strefie euro spadnie po odbiciu w lutym. Ostateczne dane dotyczące inflacji zostaną ogłoszone dla strefy euro, Niemiec, Francji i Włoch, przy czym poprzednie szacunki wskazywały na stabilne dane dla strefy euro i Niemiec, ale niższą inflację we Francji i Włoszech. W Wielkiej Brytanii uwaga skupi się na raporcie o zatrudnieniu – prognozy wskazują na wzrost stopy bezrobocia do 4,3% w I kwartale, przy czym oczekuje się, że dynamika płac spowolni najbardziej od II kwartału 2022 r.

 

Zobacz także: Przełom dla spółki z giełdy. Wielka umowa większa niż roczne przychody! Akcje mocno w górę

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki

Główny Analityk Rynków CMC Markets Polska - waluty, indeksy, surowce. Prywatnie inwestuję przez instrumenty z GPW oraz kontrakty CFD. Członek rady nadzorczej w GAMING FACTORY S.A.


Reklama
Reklama