Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Japonia wkracza w nową dekadę! To koniec niskiej inflacji?

|
selectedselectedselected
Japonia wkracza w nową dekadę! To koniec niskiej inflacji? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W niniejszym raporcie Global Macro Shifts, zespół Templeton Global Macro uważa, że Japonia może wkraczać w nową dekadę zrównoważonego wzrostu i inflacji, w ramach której będzie miał miejsce korzystny cykl reflacyjny.

 

Pewne ogólne globalne trendy w zakresie inflacji i stóp procentowych są widoczne od czasu pandemii. W wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, inflacja wzrosła (często gwałtownie), uruchamiając cykl podwyżek stóp procentowych. W konsekwencji wzrosły realne stopy procentowe, a to zacieśnienie polityki pieniężnej banków centralnych spowodowało, że inflacja w wielu krajach wykazuje obecnie tendencję spadkową. Istnieje jeden znaczący wyjątek od tych globalnych trendów: Japonia. Bank Japonii (BoJ) do tej pory konsekwentnie utrzymywał stopę procentową na poziomie około 0%, nawet gdy inflacja nadal stopniowo rosła. W rezultacie realne stopy procentowe w Japonii pozostały ujemne, pogłębiając się wraz ze wzrostem inflacji.

Istnieje argument, że taka polityka może mieć obecnie sens dla Japonii, biorąc pod uwagę, że kraj ten od kilku dekad boryka się z nadmiernie niską inflacją lub deflacją. Decydenci polityczni chcieliby mieć pewność co do oczekiwanej przyszłej ścieżki inflacji przed wyjściem z długo utrzymywanego akomodacyjnego nastawienia politycznego.

Niniejszy dokument analizuje kluczową kwestię w tym zakresie: Czy Japonia wyszła już z dekady niskiej inflacji?

Reklama

 

Po pęknięciu bańki cenowej na rynku aktywów we wczesnych latach 90, Japonia cierpiała przez okres znany jako "stracone dekady". Charakteryzowały się one niską inflacją lub deflacją, którym towarzyszyła stagnacja nominalnego wzrostu i płac. Spuścizna tego okresu utrzymuje się do dziś, a Japonia nadal stosuje ultra-akomodacyjną politykę pieniężną w obawie, że obecna (stosunkowo wysoka) inflacja nie jest trwała.

Uważamy jednak, że Japonia jest w trakcie zdecydowanego wychodzenia ze stagnacji, która charakteryzowała stracone dekady. Uważamy, że polityka wdrażana w ramach "Abenomiki" od 2013 r. położyła podwaliny pod ten proces. Polityka ta obejmowała połączenie ekspansywnej polityki pieniężnej, stymulującej polityki fiskalnej i reform strukturalnych (w tym reformy ładu korporacyjnego i rynku pracy), których celem było wprowadzenie Japonii na ścieżkę wyższego wzrostu. W istocie uważamy, że zmiany strukturalne, które obserwujemy w Japonii, stanowią tak zdecydowane odejście od ostatnich kilku dekad, że można je postrzegać jako pozytywny szok podobny do restauracji Meiji, która zapoczątkowała erę nowoczesnej Japonii.

Początkowe korzyści w postaci poprawy wzrostu gospodarczego i inflacji wynikające z tej polityki zostały, być może ironicznie, dodatkowo pobudzone przez wstrząsy obserwowane w ciągu ostatnich kilku lat w związku z pandemią COVID-19 i wojną rosyjsko-ukraińską.

 

Zobacz także: Akcje Allegro ciągną w dół warszawski parkiet. To wszystko wina spodziewanej oferty ABB?

 

Reklama

 

Problemy z łańcuchem dostaw wynikające z obu tych czynników podniosły ceny importu w Japonii i dodatkowo podsyciły pojawiającą się presję inflacyjną, która od tego czasu została wzmocniona przez jedne z najsilniejszych płac w Japonii wzrost obserwowany od dziesięcioleci. Napięty rynek pracy - a także zmiany w zachowaniach zarówno płacowych, jak i cenowych - tworzą naszym zdaniem scenę dla trwałej wyższej ścieżki inflacji.

Tymczasem geopolityczne konsekwencje wydarzeń z ostatnich kilku lat sprawiły, że Japonia jest pozycjonowana jako beneficjent globalnego trendu reshoringu, w którym oczekuje się, że przenoszenie inwestycji do Japonii będzie wspierać poprawiający się trend wzrostu wynikający z reform strukturalnych. Położenie geograficzne Japonii, jej pozycja w zachodnim sojuszu na rzecz bezpieczeństwa i przewaga w takich obszarach jak robotyka sprawiają, że Japonia jest naszym zdaniem atrakcyjnym miejscem docelowym dla reshoringu.

W związku z tym uważamy, że Japonia wkracza w nową dekadę zrównoważonego wzrostu gospodarczego i inflacji, w ramach której trwa korzystny cykl reflacyjny.

 

Jak zawsze, nasze prognozy obarczone są ryzykiem. Ryzyko to może obejmować negatywne wstrząsy globalne, niekorzystne czynniki demograficzne w Japonii oraz ryzyko fiskalne wynikające z niezwykle wysokiego poziomu długu publicznego w Japonii.

Reklama

Global Macro Shifts to oparty na badaniach briefing na temat globalnych gospodarek, zawierający analizy i poglądy dr Michaela Hasenstaba i starszych członków Templeton Global Macro (TGM). Dr Hasenstab i jego zespół zarządzają globalnymi strategiami Templeton w zakresie obligacji, w tym nieograniczonym stałym dochodem, walutą i globalnym makro. Ten zespół ekonomistów, przeszkolony na jednych z wiodących uniwersytetów na świecie, integruje globalną analizę makroekonomiczną z dogłębnymi badaniami krajów, aby pomóc i zidentyfikować długoterminowe nierównowagi, które przekładają się na możliwości inwestycyjne.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama