Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak rynek pracy zareaguje na wzrost płacy minimalnej?

|
selectedselectedselected

Początek tygodnia przy braku istotnych publikacji upłynął na rynkach światowych bardzo spokojnie. Zmienność była dodatkowo ograniczana przez zamknięcie giełd amerykańskich z uwagi na Dzień Prezydentów. W Polsce złoty rozpoczął tydzień od lekkiego umocnienia, pod koniec dnia kurs EURPLN zbliżył się do 4,33, a USDPLN do 4,02. Na krajowym rynku długu lekko obniżyły się rentowności 2-letnich obligacji, rosły natomiast rentowności obligacji 10-letnich.

Jak rynek pracy zareaguje na wzrost płacy minimalnej?
depoitphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiaj poznamy istotne dane z krajowej gospodarki za styczeń – opublikowana zostanie produkcja przemysłowa, inflacja PPI i dane z rynku pracy.

 

Produkcja przemysłowa według naszych prognoz rozpoczęła rok solidnym wzrostem o 4,1% r/r. Nasza prognoza plasuje się powyżej rynkowego konsensusu (mediana w ankiecie Parkietu na poziomie 3,1% r/r). Taki wynik będzie wypadkową dalszego wzrostu poziomu produkcji (odsez.), korzystnego układu kalendarza i relatywnie niskiej bazy z ubiegłego roku. Jednocześnie, przy zbliżonym do grudniowego poziomie cen w przemyśle, pogłębić powinna się deflacja PPI w ujęciu rocznym (PKOe: -8,4% r/r, kons.; -8,2% r/r, w grudniu -6,4% r/r)

 

Reklama

W danych z rynku pracy za styczeń powinniśmy zobaczyć przyspieszenie tempa wzrostu wynagrodzeń. Nasza prognoza to 11,3% r/r przy medianie prognoz 10,9% r/r oraz poprzednim wyniku 9,6% r/r w grudniu. Silnym noworocznym impulsem do wzrostu płac była podwyżka płacy minimalnej (o 17,8% względem grudnia i 21,5% r/r). Spory potencjał do zaskoczeń, w związku z coroczną zmianą próby przedsiębiorstw, mają styczniowe dane o zatrudnieniu, które wg nas obniżyło się o 0,4% r/r (kons.: -0,2% r/r, w grudniu -0,1% r/r) odzwierciedlając ochłodzenie popytu na pracę w 2023.

 

 

Zrzut ekranu 2024-02-20 o 12.21.54.pngZrzut ekranu 2024-02-20 o 12.21.54.png

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:

Reklama

POL: M.Motyka (MKiŚ) odniósł się do kwestii rozwiązań administracyjnych w zakresie cen energii. W jego wypowiedzi pojawiła się nowa propozycja, wcześniej nie artykułowana przez wiceministra – to utrzymanie obowiązujących tarcz do końca tego roku. To, jaka opcja zostanie wybrana, zależy wg M.Motyki od kilku zmiennych, m.in. sytuacji budżetu, a ostatecznie wybrane zostanie takie rozwiązanie, które nie uderzy w kieszenie najuboższych. Minister powtórzył, że "ramowe szkice (co do rozwiązań) pojawią się w ciągu miesiąca". Powiedział również, że do czerwca 2024 pojawi się projekt ustawy wiatrakowej. Ustawa najprawdopodobniej będzie zakładała 500-metrową odległość od zabudowań a projektowane przepisy nie będą zawierały norm hałasu dla wiatraków na lądzie. Wiceminister dodał, że liczy także na to, iż zgodnie z harmonogramem, pierwszy blok elektrowni atomowej na Pomorzu powstanie w 2033. Ewentualna zmiana lokalizacji elektrowni atomowej wiązałaby się, z bardzo dużymi opóźnieniami, w związku z tym bieżąca umowa jest kontynuowana. Inwestorem i operatorem elektrowni będzie spółka Polskie Elektrownie Jądrowe należąca w 100% do Skarbu Państwa.

 

POL: Minister finansów A.Domański powiedział, że nie planuje nowelizacji ustawy budżetowej. Dodał, że w kwestii wpływów z VAT planowane są kolejne działania uszczelniające system podatkowy, jednak wiele będzie zależało od koniunktury gospodarczej. W tej kwestii rząd trzyma się prognozy wzrostu PKB o ponad 3% w tym roku. Minister uważa, że zostanie otwarta procedura nadmiernego deficytu wobec Polski, jest jednak optymistą, jeśli chodzi o rekomendację Komisji Europejskiej i sądzi, że nie będzie ona wymagała radykalnych kroków, szczególnie w kontekście reformy reguł UE. Minister podkreślił, że bez pomocy dla uchodźców i przy wydatkach zbrojeniowych na poziomie innych państw UE, deficyt w Polsce byłby niższy niż 3% PKB. A.Domański dodał, że na koniec 1q24 rząd planuje sfinansować połowę potrzeb pożyczkowych na ten rok (obecnie jest to 40%).

 

CHN: Ludowy Bank Chin podał, że chińscy pożyczkodawcy obniżyli benchmarkową stopę procentową swoich pięcioletnich kredytów (loan prime rate) o 25pb do 3,95%. Była to pierwsza obniżka od czerwca i największa od czasu zmiany stawki w 2019. Obniżka pozwoli większej liczbie miast w Chinach zredukować minimalne oprocentowanie kredytów hipotecznych, co może stymulować popyt na mieszkania, których ceny spadają. Posunięcie to pokazuje coraz większą uwagę jaką chińskie władze poświęcają zwalczaniu kryzysu na rynku nieruchomości. Zmiana nie wywołała jednak silnej reakcji na chińskich giełdach. Jednocześnie roczna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 3,45%.

Reklama

 

GER: Bundesbank w comiesięcznym raporcie stwierdził, że niemiecka gospodarka nie stoi w obliczu poważnego kryzysu, chociaż może być teraz w technicznej recesji. Bieżące dane sygnalizują, że 1q24 mógł być kolejnym kwartałem spadku PKB, który może nastąpić na skutek wzrostu niepewności wywołanego zawirowaniami w polityce fiskalnej, strajków w branży transportowej oraz wciąż słabego popytu konsumpcyjnego. Jednocześnie jednak, w ocenie banku nie ma ryzyka recesji, rozumianej jako znaczący, szeroko zakrojony i długotrwały spadek aktywności gospodarczej. Źródłem stopniowej poprawy koniunktury powinna być odbudowa konsumpcji prywatnej.

 

UE/ŚWIAT: Szefowie MSZ państw unijnych zdecydowali, że UE uruchomi operację morską, której celem jest przywrócenie i ochrona wolności żeglugi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Perskiej. Operacja zakłada obecność marynarki wojennej państw UE na obszarze, na którym od października 2023 liczne ataki bojowników Huti wymierzone były w statki handlowe.

 

Reklama

POL/UKR: Ukraińscy przewoźnicy rozpoczną protest na granicy z Polską w odpowiedzi na blokowanie granicy przez polskich rolników. Demonstracja ma odbywać się na trzech przejściach granicznych: Rawa Ruska-Hrebenne, Krakowiec-Korczowa i Szeginie-Medyka. Akcja ma trwać całodobowo do 15 marca albo do czasu odblokowania granicy przez polskich protestujących.

 

POL: Rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek VAT na określone usługi kosmetyczne z 23% do 8% od 1 kwietnia 2024 zostanie wydane w marcu.

 

POL: MFiPR podało, że do 18 lutego podpisano umowy na 13,1% funduszy UE z nowej perspektywy (na lata 2021-27). To dofinansowanie projektów o całkowitej wartości 52,2 mld PLN, z czego 39,4 mld PLN stanowi wkład UE. Jeśli chodzi o starą perspektywę finansową Unii, na lata 2014-2020, to do 18 lutego wartość całkowitych wydatków beneficjentów rozliczonych na poziomie krajowym wyniosła 520,8 mld PLN, w tym dofinansowanie UE 328,5 mld PLN, co stanowi 93,7% alokacji.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama