Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jackson Hole dzień drugi. Ciekawostki o ISM i PMI

|
selectedselectedselected
Jackson Hole dzień drugi. Ciekawostki o ISM i PMI | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W świecie danych dziś relatwynie spokojnie (wydatki i dochody gosp. dom. w USA). W świecie wystąpień zdecydowanie ciekawiej, a to za sprawą sympozujum w Jackson Hole (tam m.in. J. Powell - cała rozpiska tutaj). Jako, że wczoraj ciekawych danych również było niewiele, w porannym komentarzu postanowiliśmy zastanowić się trochę nad kwestiami metodologicznymi w liczeniu wskaźników koniunktury w USA. Ściślej mówiąc, wzięliśmy na tapet przemysłowe indeksy ISM i PMI. Czym się różnią? Jak radzą sobie z prognozowaniem najważniejszych zmiennych w USA?

Na te pytania odpowie nasz komentarz linkowany poniżej. Na razie jeszcze kilka słów o dzisiejszych danych. Ze strefy euro poznamy dane o podaży pieniądza za lipiec, gdzie oczekiwany jest wzrost rocznej dynamiki agregatu M3 o 5,6%.

Zza oceanu poznamy raport nt. dochodów i wydatków Amerykanów w lipcu. Konsensus oczekuje wzrostów w ujęciu miesięcznym odpowiednio o 0,6% i 0,3%. O tej samej porze zostanie opublikowana także inflacja PCE za lipiec, gdzie mediana prognoz wskazuje na wzrost o 0,3% w porównaniu do czerwca. Tydzień zwieńczy finalny odczyt nastroju konsumentów autorstwa Uniwersytetu Michigan. Wstępny dane ukazały wzrost do 55,1 punktów.

 

USA: ISM czy PMI - któremu bardziej ufać?

Nastroje w światowej gospodarce w ostatnich miesiącach uległy istotnemu pogorszeniu. Tyczy się to nie tylko konsumentów, ale również przedsiębiorstw. W obecnym świecie jesteśmy jednak przeładowani całą masą tzw. wskaźników wyprzedzających - począwszy od regionalnych indeksów, a skończywszy na tych najbardziej rozpoznawalnych. Jednak nawet w tej drugiej grupie czasem brakuje jednorodności. Z tego powodu, skupiając się na USA, postanowiliśmy porównać najbardziej znane indeksy koniunktury - PMI oraz ISM.

Reklama

https://makroekonomia.mbank.pl/203418-usa-ism-czy-pmi-ktoremu-bardziej-ufac 

 

Garść newsów makroekonomicznych

Polska: "Podstawowe stawki VAT na poziomie 8% i 23% powinny zostać utrzymane, dopóki wydatki na obronność będą przekraczały 3 proc. PKB" - ocenił wiceminister finansów Artur Soboń (podajemy za PAPbiznes). Zgodnie z dotychczasowymi regulacjami stawki VAT powinny wrócić do poprzednich poziomów (7% i 22%), jednak rząd przyjął już projekt ustawy, zgodnie z którym podwyższone stawki będą obowiązywać również w przyszłym roku.

 

Polska: Doradca prezydenta Andrzeja Dudy Paweł Mucha ma zostać członkiem zarządu NBP, w zarządzie NBP pozostanie też Paweł Szałamacha - wynika z nieoficjalnych informacji Business Insider.

 

Reklama

Niemcy: Indeks Ifo obrazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców pozostał na zbliżonym poziomie do wyniku sprzed miesiąca. Nasz komentarz w twicie:

 

USA: PKB w II kwartale spadł o 0,6% SAAR wynika z drugiego odczytu (pierwszy wskazywał na -0,9% SAAR). Komentarz również w twicie:

 

USA: Kolejny tydzień z lepszymi niż oczekiwano danymi o nowych rejestracjach bezrobotnych. Te wyniosły 243 tys. osób (oczekiwano 254 tys.). Ponownie też w dół zrewidowano dane za poprzedni tydzień (z 250 do 245 tys.). Poprawia to nieco ogólny obraz rynku pracy widziany przez pryzmat nowych rejestracji - te wzrosły od kilku tygodni, ale skala tego wzrostu pozostaje nieco niższa, niż jeszcze 2 tygodnie temu się wydawało, a sam wzrost zdecydowanie wyhamował. Na razie obóz wskazujący na to, iż poprzednie wzrosty były po prostu korektą wyjątkowo niskich wartości - wygrywa. Statystyki bezrobotnych ruszą dopiero, gdy recesja "zapasowo-eksportowa" przerodzi się w recesję wiedzioną popytem końcowym. A tak naszym zdaniem będzie - patrz wyżej.

Jackson Hole dzień drugi. Ciekawostki o ISM i PMI - 1Jackson Hole dzień drugi. Ciekawostki o ISM i PMI - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama