Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Izrael wobec antysemickich wypowiedzi szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa

|
selectedselectedselected
Izrael wobec antysemickich wypowiedzi szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wypowiedź szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, który 1 maja nazwał ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego nazistą oraz sugerował żydowskie pochodzenie Hitlera, została jednoznacznie potępiona przez władze Izraela. Minister spraw zagranicznych Jair Lapid określił ją jako „niewybaczalną i oburzającą”, będącą przejawem rasizmu; do MSZ wezwano rosyjskiego ambasadora.

 

W ostrych słowach wypowiedź potępili też m.in. premier Naftali Bennett, prezydent Icchak Herzog oraz szef Jad Waszem. Lapid i Herzog zażądali przeprosin. W odpowiedzi 3 maja rosyjskie MSZ wydało oświadczenie zawierające insynuacje na temat żydowskiej kolaboracji z Hitlerem i oskarżające Izrael, że „wspiera neonazistowski reżim w Kijowie”. 4 maja rzeczniczka MSZ FR oskarżyła „izraelskich najemników” o walkę u boku bojowników pułku Azow.

 

Komentarz

  • Coraz ostrzejsza retoryka Rosji i zdecydowana reakcja Izraela potwierdzają szybkie pogarszanie się relacji między oboma państwami. Powodami obserwowanej od kilku tygodni ewolucji polityki Jerozolimy wobec agresji na Ukrainie są: fiasko prowadzonej przez premiera Bennetta mediacji, ujawnienie zbrodni wojennych popełnianych przez wojska rosyjskie, narastająca konfrontacja Moskwy z Zachodem oraz demonstracyjne zacieśnianie przez nią relacji z Iranem i  Hamasem...czytaj więcej
Reklama

 

Czytaj więcej

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek powstał w 1990 r. jako jednostka budżetowa administracji publicznej. Państwową osobą prawną stał się w roku 2012 na mocy ustawy z lipca 2011 r. Zgodnie z ustawą głównym zadaniem Ośrodka jest opracowywanie oraz udostępnianie organom władzy publicznej RP informacji o istotnych wydarzeniach i procesach politycznych, społecznych i gospodarczych w otoczeniu międzynarodowym Polski, przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych. Obecnie obszar naszych zainteresowań obejmuje Rosję, Kaukaz i Azję Środkową, Europę Środkową i Wschodnią, Bałkany, Niemcy, kraje nadbałtyckie (Skandynawię oraz Litwę, Łotwę i Estonię), Chiny, Turcję i Izrael. W Ośrodku pracuje na stałe kilkudziesięciu analityków. Podstawowa działalność Ośrodka jest w całości finansowana ze środków publicznych.


Reklama
Reklama