Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inwestycje niestety zawiodły, czyli dynamika PKB w drugim kwartale br.

|
selectedselectedselected
Inwestycje niestety zawiodły, czyli dynamika PKB w drugim kwartale br. | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według drugiego szacunku GUS wzrost PKB w Polsce w Q2’21 wyniósł 11.1%r/r wobec pierwotnego szacunku wskazującego na wzrost o 10.9%r/r. Spośród składowych PKB:

- popyt krajowy – wzrósł o 12.8%r/r, gdzie dynamika konsumpcji prywatnej wyniosła 13.3%r/r, a dynamika inwestycji 5.0%r/r

- popyt zagraniczny – eksport wzrósł o 29.3%r/r, zaś import wzrósł o 35.8%r/r. Wkład eksportu netto we wzrost PKB był w związku z tym ujemny i wyniósł 0.7pp wobec ujemnego wkładu na poziomie 1.9pp w Q1’21.

Wnioski: Dynamika PKB w drugim kwartale br. została przez GUS nieznacznie skorygowana w górę, nie ma tu jednak zaskoczenia. Z opublikowanych szczegółowych danych wynika, że bardzo silnemu odbiciu, po rozluźnieniu restrykcji covidowych i otwarciu gospodarki, uległa przede wszystkim konsumpcja gospodarstw domowych. Dynamika na poziomie 13.3%r/r, choć oczywiście jest po części efektem bardzo niskiej zeszłorocznej bazy odniesienia, odzwierciedla w głównej mierze realizację skumulowanego (w okresach obostrzeń) i odkładanego popytu na towary i usługi. Niższa od średnich oczekiwań okazała się natomiast dynamika inwestycji. Choć duże przedsiębiorstwa, jak wynika z publikowanych wcześniej danych GUS, rozpoczęły już procesy inwestycyjne, realizują je także gospodarstwa domowe (m.in. zakup mieszkań, działek, budowy domów), to na minusie są nadal inwestycje samorządów i jest to zapewne czynnik ciążący ogólnemu wynikowi. Istotnym czynnikiem odbicia PKB w drugim kwartale br., poza popytem wewnętrznym, był także eksport (wzrost aż o 29.3%r/r), ale ponieważ dynamika importu była jeszcze wyższa (35.8%r/r), to ostatecznie wpływ netto handlu zagranicznego na PKB okazał się ujemy.

Reklama

Za nami kwartał z najwyższym w historii badań odczytem PKB, przed nami kwartały z wolniejszym już tempem wzrostu gospodarczego, ale trzeba podkreślić, że nadal powinny to być dobre dane. W trzecim i czwartym kwartale br. dynamika PKB ma szansę oscylować w okolicach 4-6%, a skoro tak, to w całym 2021 r. może znaleźć się ona w okolicach 5.0%. Jest jednak kilka czynników ryzyka dla realizacji tego scenariusza, a najważniejsze z nich to: (1) IV fala koronawirusa, (2) opóźnienie w rozpoczęciu realizacji KPO, (3) przyspieszająca z dużą siłą inflacja, obniżająca siłę nabywczą gospodarstw domowych, (4) odkładanie inwestycji przez samorządy, (5) wzrost niechęci do inwestowania po stronie MSP.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Monika Kurtek

Monika Kurtek

Główny ekonomista, Bank Pocztowy


Reklama
Reklama