Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja z Japonii, decyzja MNB i garść danych z USA. A to dopiero rozgrzewka...

|
selectedselectedselected

Krótko po północy napłynęły dane o inflacji z Japonii. Roczna dynamika core’a (CPI bez świeżej żywności) wypadła powyżej rynkowych oczekiwań (2,0% r/r, kons. 1,8% r/r). Zwiększa to spekulacje o wycofaniu się BoJ z polityki ujemnych stóp procentowych na kolejnych posiedzeniach banku centralnego.

Inflacja z Japonii, decyzja MNB i garść danych z USA. A to dopiero rozgrzewka...
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

O godz. 10:00 poznamy podaż pieniądza ze strefy euro (kons. 0,3% r/r). Po południu MNB (godz. 14:00) podejmie decyzję o stopach procentowych na Węgrzech (kons. -100 pb. do 9%). Pół godziny później zza Oceanu napłynie odczyt zamówień na dobra trwałe (+0,2% m/m z wyłączeniem środków transportu). O godz. 15:00 S&P CaseShiller poda grudniową dynamikę cen nieruchomości w amerykańskich metropoliach (kons. 6,0% r/r). Po kolejnej godzinie poznamy lutowe dane o nastrojach konsumentów badane przez Conference Board (kons. 114,9 pkt). Ostatnie dwa miesiące przyniosły znaczne zaskoczenia w gorę odczytami (szczególnie komponentem bieżącej sytuacji). Częściowo był to rezultat silnych spadków cen paliw. Obecnie ten trend odwraca się, co może generować ryzyko niższego od konsensusu wskaźnika amerykańskich konsumentów.

 

Presja na Bunda przy remisowej sesji UST

Poniedziałkowa sesja na bazowym FI nie była bogata w impulsy makro. Poznaliśmy jedynie styczniowe dane o sprzedaży nowych domów w USA. Publikacja wypadła delikatnie poniżej konsensusu (661 tys. vs 680 tys. SAAR), ale biorąc pod uwagę wysokie stopy procentowe i uwarunkowania historyczne (odczyt blisko przedpandemicznego środka przedziału zmienności) można odebrać ją neutralnie. O godz. 17:00 rozpoczęło się wystąpienie Ch. Lagarde w Paramencie Europejskim. Szefowa EBC mówiła o utrzymującej się presji wynagrodzeń, która jednak częściowo jest kompensowana przez kompresję marż i w mniejszym stopniu niż wcześniej przekłada się na dynamikę inflacji. Ogólnie jednak komentarze Lagarde były neutralne i w niewielkim stopniu dotyczyły bieżącej polityki monetarnej.

Ostatecznie na głównych węzłach dochodowość UST przesunęła się o w górę 2, 2 oraz 3 pb. do odpowiednio 4,69% (2Y), 4,28% (10Y) oraz 4,40% (30). Rentowność Bunda wzrosła wyraźniej więcej niż w przypadku Treasuries. Trudno jednak było zidentyfikować powód tego ruchu, gdyż jego gros wstąpił przed wystąpienie Ch. Lagarde. Finalnie zmiana niemieckiej krzywej na głównych węzłach wyniosła +7, +8 oraz 8 pb. do odpowiednio 2,93% (2Y), 2,44% (10Y) oraz 2,57% (30Y). W najbliższych godzinach nie oczekujemy dalszych wzrostów dochodowości na bazowym FI. Widzimy natomiast podwyższone prawdopodobieństwo gorszego od oczekiwań odczytu Conference Board, co może nawet przyczynić się do delikatnego umocnienia UST.

Reklama

 

Zobacz także: Amerykańskie domy sprzedają się coraz słabiej. Założenia na styczeń były znacznie wyższe

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama