Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zaskakujący wzrost inflacji w Szwajcarii. Frank (CHF) jest przewartościowany - co dalej?

|
selectedselectedselected
Zaskakujący wzrost inflacji w gospodarce Szwajcarii. Kurs franka (CHF) jest przewartościowany - co dalej? | FXMAG INWESTOR
Opracowanie własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Stopa inflacji w Szwajcarii wzrosła w grudniu wyraźnie przekraczając oczekiwania, wynika z nowych danych. Jednak z miesiąca na miesiąc poziom cen w szwajcarskiej gospodarce kolejny raz spadł. Tymczasem, duże grono prognostów jest przekonane, że frank jest przewartościowany.

 

  • Jeśli przewartościowanie franka ulegnie odwróceniu, to może to wywołać spadek kursu CHF/PLN
  • Inflacja w Szwajcarii wzrosła, jednak wciąż można mówić o trendzie spadkowym w średnim terminie
  • Ile wyniosła inflacja w Szwajcarii?

 

 

Inflacja w górę w Szwajcarii

Inflacja konsumencka w Szwajcarii w ujęciu rocznym grudniu wyniosła 1,7%. Jest to odczyt wyższy od prognozy 1,5. To także więcej niż 1,4% w listopadzie, ale mniej niż 1,7 w październiku oraz wrześniu.

Reklama

 

Inflacja CPI w Szwajcarii w ujęciu rocznym

Switzerland Inflation RateSwitzerland Inflation Rate

Źródło: Trading Economics

 

Z kolei szwajcarska inflacja CPI w grudniu ujęciu miesięcznym przyjęła wartość 0%. Oznacza to, że z miesiąca na miesiąc średni poziom cen w Szwajcarii nie zmienił się po spadku o 0,2% w październiku.

Reklama

 

Wskaźnik inflacji CPI w Szwajcarii w ujęciu miesięcznym

Switzerland Inflation Rate MoMSwitzerland Inflation Rate MoM

Źródło: Trading Economics

 

Wskaźnik inflacji w Szwajcarii opracowywany jest przez Bundesamt für Statistik (BFS, Federalne Biuro Statystyczne). Co miesiąc, powstaje on na podstawie obowiązkowych badań ankietowych przeprowadzanych w około 3 tys. punktach sprzedaży.

Reklama

 

Czytaj również: Recesja w Polsce odwołana. Gospodarka rozpędza się

 

Kurs franka - co dalej?

“Jedną z najsilniejszych walut G10 w okresie świątecznym był frank szwajcarski. Było to zaskoczeniem dla nas i wielu osób na rynku” -  skomentowali analitycy rynku walutowego.

“Na ostatnim posiedzeniu politycznym Szwajcarskiego Banku Narodowego (14 grudnia) przedstawiciele banku powiedzieli, że nie koncentrują się już na sprzedaży walut jako części swojego zestawu narzędzi polityki pieniężnej. Mogła to być jednak niedawna zmiana zdania banku centralnego, biorąc pod uwagę, że w III kwartale 2023 roku sprzedał on jeszcze 37 mld CHF na rynku Forex (dane opublikowane 29 grudnia)” - dodali.

“Ponieważ SNB przewiduje obecnie, że inflacja będzie mieścić się w przedziale w horyzoncie prognozy i przyjął również zrównoważoną ocenę ryzyka inflacyjnego, wątpimy, aby SNB był zbyt zadowolony z 3% aprecjacji franka szwajcarskiego ważonego handlem od grudniowego posiedzenia” - stwierdzili eksperci z ING.

“Podejrzewamy, że bank jest teraz bardziej skłonny do kupowania niż sprzedawania walut i spodziewamy się, że SNB pomoże EUR/CHF powrócić do obszaru 0,95 w tym miesiącu (styczniu, przyp. red.) - dodali.

Reklama

 

Kurs euro do franka (EUR/CHF)

  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Oznaczałoby to zatem osłabienie franka, co mogłoby potencjalnie oznaczać również presję spadkową na kursie CHF/PLN.

Reklama

Innego zdania co do franka są analitycy biura analiz ANZ. Dostrzegają oni możliwość osłabienia CHF w kolejnych miesiącach, ale zwracają uwagę na to, że może minąć trochę czasu zanim się ono zmaterializuje.

“Uważamy, że SNB będzie mniej zainteresowany wspieraniem siły franka (CHF) w 2024 roku” - stwierdzili analitycy ANZ.

“Słabszy wzrost gospodarczy w UE wiąże się z silniejszym CHF w szerszym horyzoncie czasowym. Tak więc, jeśli UE pozostanie uwięziona w okresie powolnego lub ujemnego wzrostu, to przewartościowanie CHF prawdopodobnie utrzyma się dłużej niż oczekiwano” - dodali.

“(...) CHF może pozostać przewartościowany w najbliższym czasie, biorąc pod uwagę, że problemy gospodarcze Europy prawdopodobnie przedłużą się do pierwszej połowy 2024 roku. Jednak osłabienie USD i łagodzenie cykli stóp procentowych na całym świecie powinny sprawić, że CHF wycofa się z wieloletnich maksimów w stosunku do innych walut (...)” - podsumowali eksperci z ANZ.

 

Zobacz również: Kurs euro do złotego - prognoza 2024. Znamy zdumiewające predykcje prognostów dla EUR/PLN

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama