Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w strefie euro wyżej niż się spodziewano! Dane z USA zdominują tydzień z decyzjami banków centralnych

|
selectedselectedselected

Poniedziałkowy kalendarz otwiera o godz. 9:00 PMI z krajowego przemysłu (nasza prog. 46,5 pkt, kons. 47,1 pkt). Godzinę później GUS poda kolejne przybliżenie PKB za I kw. wraz z podziałem agregatu na komponenty. O godz. 16:00 poznamy ISM z amerykańskiego przemysłu za maj. Analogiczny odczyt PMI wypadł relatywnie dobrze, stąd rynek może oczekiwać powrotu ISM powyżej 50 pkt (kons. 49,6 pkt).

Inflacja w strefie euro wyżej niż się spodziewano! Dane z USA zdominują tydzień z decyzjami banków centralnych
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jutro kluczowym odczytem powinien być raport JOTLS. Ostatnio liczba wakatów sukcesywnie obniżała się sugerując malejące napięcie na rynku pracy za Oceanem. W środę Eurostat poda PPI za kwiecień, a zza Oceanu napłynie raport ADP oraz ISM z sektora usług. Poza tym RPP podejmie decyzję o stopach procentowych (prog. bez zmian, dla referencyjnej 5,75%). Szeroki konsensus (my również) oczekuje, że w czwartek EBC zdecyduje się na złagodzenie polityki pieniężnej (z 4,00% do 3,75% dla stopy depozytowej). Poza tym tego dnia poznamy również odczyt zamówień na dobra trwałe z Niemiec oraz sprzedaż detaliczną ze strefy euro. Tydzień zakończy majowy raport BLS (liczba nowych etatów, dynamika wynagrodzeń, stopa bezrobocia).

W związku z przyszłotygodniowym posiedzeniem Fed, najbliższe dni będą wolne od wypowiedzi przedstawicieli FOMC. Również do czasu czwartkowej decyzji EBC na temat polityki pieniężnej głosu nie będą zabierać członkowie władz monetarnych strefy euro.

 

Zobacz także: Dane ekonomiczne naprostują ostatnie niedopowiedzenia? Zobacz, na co warto zwrócić uwagę w tym miesiącu

 

Wyższa dynamika inflacji w strefie euro

Reklama

Wstępny odczyt HICP dla obszaru wspólnej waluty wypadł w maju nieco powyżej oczekiwań (2,6% r/r, kons. 2,5% r/r). Większe zaskoczenie napłynęło ze strony komponentów bazowych. Dynamika core’a (bez paliw oraz żywności) wyniosła 2,9% r/r (kons. 2,7%) i 0,4% m/m. Szczególnie mocno przyspieszył wzrost cen usług (ok. 45% koszyka HICP). Wyniósł on 4,1% r/r (poprz. 3,7% r/r) oraz 0,6% m/m. Odczyt flash nie zawiera głębszej dezagregacji danych, ale biorąc pod uwagę ich strukturę można oczekiwać, że to relatywnie silna presja płacowa (tutaj) podbiła HICP.

 

inflacja w strefie euro wyzej niz sie spodziewano dane z usa zdominuja tydzien z decyzjami bankow centralnych grafika numer 1inflacja w strefie euro wyzej niz sie spodziewano dane z usa zdominuja tydzien z decyzjami bankow centralnych grafika numer 1

 

Podwyższona dynamika cen usług prawdopodobnie nie trafi do prognoz makroekonomicznych EBC publikowanych 6 czerwca (cut-off date jest zwykle ok. 2 tyg. przed posiedzeniem). Może ona jednak zwiększyć ostrożność przedstawicieli banku, by mimo oczekiwanego w czwartek cięcia stóp procentowych rynek nie zwiększał skali łagodzenia warunków monetarnych na kolejne kwartały.

Reklama

 

Odczyt PCE pomógł UST

Do godziny 14:30 handel na amerykańskich obligacjach był spokojny. Tenor 10Y wahał się w przedziale 4,54-4,56%. Umocnienie UST nastąpiło po publikacji danych BEA. Bazowy komponent preferowanego przez Fed wskaźnika cen wypadł delikatnie poniżej oczekiwań (0,2%, kons. 0,3%, bez zaokrąglenia 0,25%). W przypadku agregatu odczyt był zbieżny z konsensusem (0,3%), ale bez zaokrąglenia było to 0,26% (poprz. 0,34%). Również w przypadku dynamiki wydatków Amerykanów można było zaobserwować przytłumioną dynamikę (0,2% m/m, kons. 0,3% m/m, poprzednio 0,7% m/m po rewizji z 0,8% m/m).

 

inflacja w strefie euro wyzej niz sie spodziewano dane z usa zdominuja tydzien z decyzjami bankow centralnych grafika numer 2inflacja w strefie euro wyzej niz sie spodziewano dane z usa zdominuja tydzien z decyzjami bankow centralnych grafika numer 2

 

Reklama

W rezultacie po danych dochodowość 10Y UST obniżyła się do przedziału 4,48-4,50%. W kontrze do papierów zza Oceanu niemieckie obligacje nie miały ochoty na umocnienie. Częściowo był to rezultat wyższego od oczekiwań odczytu HICP (szczegóły w poprzednim akapicie), a częściowo również prawdopodobnie niepewności co do przebiegu czwartkowego posiedzenia EBC. W rezultacie spread między dochodowością 10Y UST oraz Bunda momentami obniżał się do najniższego poziomu od połowy marca (183 pb.).

Ostatecznie na głównych węzłach amerykańska krzywa przesunęła się w dół o 3, 4 oraz 4 pb. do odpowiednio 4,89% (2Y), 4,51% (10Y) oraz 4,65% (30Y). W przypadku niemieckich papierów zmiana dochodowości na głównych węzłach wyniosła 0, 0 oraz -1 pb. do odpowiednio 3,09% (2Y), 2,65% (10Y) oraz 2,78% (30Y). Przed nami wyjątkowo bogaty w impulsy tydzień, choć prawdopodobnie jego rozstrzygnięcie nastąpi dopiero w drugiej połowie (posiedzenie EBC, payrolls). Dziś oczekujemy relatywnie spokojnego handlu mimo zaplanowanego na godz. 16:00 odczytu ISM z amerykańskiego przemysłu.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama