Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w Niemczech - mamy najnowsze dane! Co z kursem euro (EUR)?

|
selectedselectedselected

Opublikowano dane dotyczące inflacji w gospodarce Niemiec w marcu. Analitycy prognozują, że już w przyszłym miesiącu odczyt może znaleźć się poniżej 2%. 

Inflacja w Niemczech - mamy najnowsze dane! Co z kursem euro (EUR)?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Wstępne dane z niemieckiej gospodarki okazały się zgodne z prognozami. 
  • Ceny energii spadły w ujęciu rocznym. 
  • Przypuszcza się, że to druga część dłuższej tendencji dezinflacyjnej.

 

Inflacja w Niemczech - pokazano nowe dane 

Inflacja CPI wyniosła w marcu 0,4% m/m (oczekiwano: 0,6%, poprzednio: 0,4%) oraz 2,2% r/r (oczekiwano: 2,2%, poprzednio: 2,5%).

Na podstawie szacunków Federalnego Urzędu Statystycznego, w ujęciu rocznym to najniższa wartość od kwietnia 2021 r. (+2,0%). Oczekuje się, że w marcu inflacja bazowa wyniesie 3,3%. 

 

Zobacz również: Jak założyć konto w Interactive Brokers? Jakie opinie ma konto maklerskie? Jakie opłaty nalicza broker?

Reklama

 

"Pomimo wygasających w styczniu 2024 roku tarcz na produkty energetyczne oraz podwyżek cen CO2, która od stycznia 2024 roku będzie miała wpływ także na ceny paliw kopalnych, takich jak paliwa silnikowe, olej opałowy i gaz ziemny, ceny energii w marcu 2024 roku były o 2,7% niższe niż w tym samym miesiącu roku poprzedniego. Również w marcu 2024 r. ceny żywności były po raz pierwszy od lutego 2015 r. o -0,7% niższe od cen z tego samego miesiąca poprzedniego roku (-0,2%) i ponownie znacznie poniżej ogólnego tempa wzrostu cen" - skomentował Destatis. 

Raport był zatem zgodny z oczekiwaniami rynku. 

 

Zobacz również: Gospodarka Niemiec cierpi. „Na skuteczny ratunek może być to zbyt mało i zbyt późno”

 

Reklama

Inflacja HICP (zharmonizowany indeks cen towarów i usług konsumenckich) wyniosła 0,6% m/m (oczekiwano: 0,7%, poprzednio: 0,6%) oraz 2,3% r/r (oczekiwano: 2,4%, poprzednio: 2,7%). Warto przypomnieć, że to preferowany miernik inflacji Europejskiego Banku Centralnego.

Analitycy ING Think przewidują, że inflacja może spaść do 2% już w przyszłym miesiącu, a następnie lekko odbić.

"W pewnym stopniu dzisiejszy spadek inflacji zasadniczej może oznaczać drugą część dłuższej tendencji dezinflacyjnej w Niemczech. Pierwszy etap był po prostu skutkiem korzystnych efektów bazy energetycznej i żywnościowej. Drugi etap może polegać na bardziej ogólnym schłodzeniu presji inflacyjnej w wyniku zaostrzenia polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego i w związku z tym słabszego popytu, co ilustrują miesięczne zmiany cen, które w marcu utrzymywały się nieco poniżej średnich historycznych. Ponadto, pomimo wcześniejszego terminu Wielkanocy w tym roku, ceny za wypoczynek, zorganizowane wakacje oraz hotele i restauracje wzrosły z miesiąca na miesiąc mniej niż oczekiwano. Efekt zajączka wielkanocnego, czyli efekt bazowy wynikający z terminu Świąt Wielkanocnych, był w tym roku słabo widoczny" - komentują eksperci. 

Kierunek, w jakim podąży inflacja, będzie warunkowany prawdopodobnie słabym popytem, mniej korzystnym efektem bazy i tarciami w łańcuchu dostaw w wyniku napięć na Morzu Czerwonym. W prognozach należy uwzględnić również interwencje rządu. 

 

Zobacz również: Gospodarka Niemiec to Trabant, a nie Mercedes. “Kapitał popłynie do polskiego złotego” - ekspert TYLKO U NAS
 

Reklama

Dane z Niemiec mogą stanowić ulgę dla EBC, wspierając pogląd dotyczący obniżek stóp procentowych już w przyszłym tygodniu. Ekonomiści ING Think twierdzą jednak, że rząd będzie chciał poczekać. 

"Odbicie gospodarki strefy euro, co ilustrują wskaźniki wyprzedzające oraz wzrost akcji kredytowej, podważa wszelkie wezwania do obniżek stóp procentowych, aby uchronić gospodarkę strefy euro przed dalszą stagnacją. Ponadto wciąż podwyższona inflacja krajowa i usług w całej strefie euro ilustrują, jak trudna będzie dla EBC ostatnia mila, i przemawia przeciwko zbyt wczesnym obniżkom stóp procentowych" - dodali. 

Jak zauważył ekonomista Holger Zschaepitz, rentowności długoterminowych obligacji podążają za USA. Tym samym 10-letnie Bundy podskoczyły o 6 pb, osiągając 2,36%. Jak tłumaczy, jest to uwarunkowane mocnymi danymi z amerykańskiej gospodarki, które dodatkowo obniżyły oczekiwania Fed na obniżki stóp procentowych. 

 

Jak zareagował kurs EUR?

Jak zwracają uwagę analitycy XTB, euro zyskało po publikacji, a kurs EUR/USD wzrósł.

Reklama

"Skala ruchu na głównej parze walutowej była jednak niewielka i nie przekroczyła 0,1% w pierwszych minutach po publikacji" - dodano. 

 

Kurs EUR/USD 

inflacja w niemczech mamy najnowsze dane co z kursem euro eur grafika numer 2inflacja w niemczech mamy najnowsze dane co z kursem euro eur grafika numer 2

Źródło: TradingView

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama
Reklama