Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w marcu 2024 – zobacz jak zachowują się ceny w sklepach

|
selectedselectedselected

Co dzieje się z inflacją w strefie euro? Poznaliśmy dziś wstępne dane za marzec 2024.

KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 

  • Jak wygląda inflacja w Europie?
  • Czy nadchodzą obniżki stóp w strefie euro?
  • Kiedy może mieć miejsce pierwsza obniżka stóp w strefie euro?
  • Na co baczną uwagę zwraca EBC?

 

Inflacja HICP w strefie euro w marcu 2024 wstępnie wyniosła 2,4% r/r, a prognoza zakładała 2,6%. W lutym 2024 roku wynosiła 2,6%. W ujęciu miesiąc do miesiąca, sięgnęła 0,8%, a w lutym było 0,6%.

Jeśli chodzi o inflację bazową HICP, to w marcu wstępnie sięgnęła 2,9%, zakładano 3% po 3,1% w lutym. W ujęciu m/m wyniosła 0,9%, po tym jak w styczniu było 0,7%.

Reklama

 

 

Inflacja zaskakuje pozytywnie

Inflacja w strefie euro spadła w marcu 2024 do 2,4% r/r - według wstępnych danych Eurostatu opublikowanych w środę. Ekonomiści ankietowani przez agencję Reuters spodziewali się, że wskaźnik ten wyniesie 2,6%, podobnie jak w lutym.

Wskaźnik bazowy – czyli bez cen energii, żywności, alkoholu i tytoniu - spadł z 3,1% do 2,9%. Jednak inflacja w usługach, kluczowa dla Europejskiego Banku Centralnego (EBC), wyniosła 4% r/r piąty miesiąc z rzędu.

Przypomnijmy, że wzrost cen we Francji i Hiszpanii w marcu 2024 był niższy, niż oczekiwano. We wtorek pojawił się odczyt CPI w największej gospodarce strefy euro. Inflacja w Niemczech wyniosła 2,2% r/r – jest to najniższy poziom od 3 lat.

Reklama

Na dzisiejsze dane o inflacji w strefie euro nie zareagował specjalnie kurs EUR/USD. Notowania utrzymują się w pobliżu 0% i nie widać większej zmienności. Od początku roku kurs tej pary walutowej spadł o -2,5%.

 

Presja inflacyjna nie odpuściła zupełnie

Jak komentują marcowy odczyt flash analitycy? Zwracają uwagę, że są oznaki, iż presja inflacyjna nie zmniejszyła się jeszcze wszędzie. Np. inflacja cen usług wyniosła w marcu +4,0% r/r, pozostając na tym samym poziomie od 4 miesięcy.

 

 

Reklama

Słynny komentator gospodarczy Jeroen Blokland napisał w swoim poście na X, że należy „przygotować się na ECB”. Sugeruje w tej sposób nadchodzące dużymi krokami obniżki stóp procentowych w strefie euro.

 

 

Podobnie widzi sytuację dr Johannes Reeg. "Obniżki stóp coraz bliżej" - napisał.

 

Reklama

 

EBC przygotowuje rynki na obniżkę stóp

Rzeczywiście, rynki oczekują, że EBC zacznie obniżać stopy procentowe w czerwcu. Coraz bardziej gołębie stanowisko decydentów EBC widać było w kilku ostatnich komunikatach po posiedzeniach rady EBC. Najbliższe posiedzenie w sprawie polityki pieniężnej odbędzie się 11 kwietnia.

"Obecna narracja EBC wyraźnie wskazuje na pierwszą obniżkę stóp procentowych w czerwcu, ponieważ będzie to posiedzenie, na którym dostępna będzie pełna partia ważnych danych. Rada EBC będzie mieć nowe prognozy pracowników naukowych EBC, dane dotyczące wzrostu PKB i wzrostu płac w I kwartale 2024 r. oraz wyniki ankiety przeprowadzanej wśród banków, aby wymienić tylko te najbardziej istotne" – zaznacza w nocie Carsten Brzeski, globalny szef makroekonomii w ING Think. "Oczekujemy, że EBC nie zmieni stóp w przyszłym tygodniu i przygotuje rynki na pierwszą obniżkę stóp procentowych w czerwcu" – dodał.

Analitycy ING zwrócili uwagę na dane z rynku pracy stefy euro. Stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 6,5% - najniższym w historii od początku istnienia strefy euro w 1999 roku.

„Tempo wzrostu płac zaczęło spadać, ale pozostaje na wysokim poziomie, a napięty rynek pracy może się do tego przyczynić. Może to spowodować, że inflacja będzie spadać wolniej, niż oczekiwał tego EBC. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę własne prognozy banku dotyczące spadku inflacji do 2% w przyszłym roku i 1,9% w 2026 r., jest mało prawdopodobne, aby rynek pracy znacznie opóźnił obniżki stóp procentowych. Uważamy, że utrzymujący się napięty rynek pracy ograniczy liczbę obniżek, których ostatecznie dokona EBC. Spodziewamy się łącznie 0,75% obniżki w tym roku” – napisał Bert Colijn, starszy analityk ING.

Reklama

 

 

Zobacz również: Prognozy dla rynków akcji – kwiecień 2024. „WIG20 może nadrabiać marcową słabość”

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama