Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w Chinach w lutym 2023 mocno zaskoczyła [garść newsów makroekonomicznych]

|
selectedselectedselected
Inflacja w Chinach w lutym 2023 mocno zaskoczyła [garść newsów makroekonomicznych] | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie przyniosła żadnych zmian w kwestii kosztu pieniądza w polskiej gospodarce, ale też żadnych zmian nikt nie oczekiwał. To co rozpalało najwięcej emocji to nowa projekcja makroekonomiczna. Ta, jak się okazało, nie została jednak poddana istotnym modyfikacjom. Co więcej, część z tychże różnic to efekty zmiany punktu startowego. Komunikat po posiedzeniu podsumowujemy w dzisiejszym komentarzu.

 

Co nas dzisiaj czeka?

Chwila odpoczynku po intensywnej środzie. Będzie się można zrelaksować słuchając wystąpienia szefa NBP (konferencja o 15:00).

Jak co tydzień, czwartek to dzień publikacji liczby wniosków o nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA.

 

RPP: bez zmian

Reklama

Stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie (co było powszechnie oczekiwane), jedynie kosmetycznie zmienił się komunikat, podobnie z resztą jak najnowsze projekcje analityków NBP. Stopy bez zmian to też nasz scenariusz na najbliższe miesiące. Nasz komentarz w linku:

link do komentarza

 

Garść newsów makroekonomicznych

UE:

Komisja Europejska zaproponuje wszczęcie procedur nadmiernego deficytu, opartych na kryterium deficytu, wiosną 2024 r., na podstawie danych dotyczących wyników budżetu za 2023 r. (PAP)

 

USA:

Zatrudnienie w sektorze prywatnym, według danych ADP, wzrosło w lutym o 242 tys., konsensus oscylował w okolicy 200 tys. To na co warto zwrócić uwagę to obniżający się poziom zatrudnienia w najmniejszych firmach, gdzie liczba pracowników nie przekracza 19 osób. W przypadku płac sytuacja jest niezmienna - poprzedni miesiąc zaowocował kolejnym, lekkim spadkiem dynamik rocznych.

Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: Inflacja w lutym w Chinach nieoczekiwane mocno spowolniła - 1Garść newsów makroekonomicznych: Inflacja w lutym w Chinach nieoczekiwane mocno spowolniła - 1

Garść newsów makroekonomicznych: Inflacja w lutym w Chinach nieoczekiwane mocno spowolniła - 2Garść newsów makroekonomicznych: Inflacja w lutym w Chinach nieoczekiwane mocno spowolniła - 2

 

USA:

Liczba wakatów w styczniu wyniosła 10,82 mln. W porównaniu z grudniem oznacza to spadek, chociaż w mniejszej od oczekiwanej skali. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, iż odczyt za ostatni miesiąc 2022 r. został zrewidowany w górę o ponad 200 tys. To na co należy również zwrócić uwagę to szczegóły danych, a te nie są już tak optymistyczne. W styczniu spore spadki wakatów widzieliśmy w cyklicznych sektorach - budownictwo, finanse, handel detaliczny czy rozrywka. Ponadto dane płynące z serwisów z ogłoszeniami o pracę implikują kontynuację spowolnienia wakatów. Nie ulega jednak wątpliwości, że dane te pozostają wciąż bardzo mocne, zwłaszcza zważywszy na skalę dotychczasowego zacieśniania monetarnego (być może pełne jego efekty wciąż przed nami). To kolejny mały argument dla Powella, aby podtrzymać zaprezentowany w tym tygodniu ton.

 

Poza nieobsadzonymi miejscami pracy uwagę przekuwa również ilość dobrowolnych rezygnacji (wskaźnik mówiący sporo o sile przetargowej pracowników). Ta obniżyła się w styczniu do 3,88 mln z 4,09 mln, osiągając jednocześnie najniższy poziom od maja 2021. Odnosząc się do trendu sprzed pandemii możemy stwierdzić, że coś zaczyna się dziać. Nie jest to jednak wielkie odbiegnięcie od linii trendu, a może też wynikać niejako z korekty nadwyżkowych rezygnacji z przełomu 2021/2022.

Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: Inflacja w lutym w Chinach nieoczekiwane mocno spowolniła - 3Garść newsów makroekonomicznych: Inflacja w lutym w Chinach nieoczekiwane mocno spowolniła - 3

 

Kanada:

Bank centralny pozostawił wczoraj stopy procentowe na poziomie 4,5% (zgodnie z oczekiwaniami). Było to pierwsze spotkanie od 12 miesięcy, podczas którego nie dokonano podwyżki stóp. W komunikacie porzucono wzmiankę o nadwyżkowym popycie w gospodarce. Zwrócono uwagę ​na słabszy od oczekiwań wzrost gospodarczy w czwartym kwartale oraz ​niezwykle mocny ​rynek pracy (globalny fenomen). Jednocześnie BoC spodziewa się, iż słabszy wzrost PKB w kolejnych kilku kwartałach będzie ​oddziaływał w kierunku ​osłabienia rynku pracy oraz stopniowego powrotu inflacji w ​stronę celu.

 

USA (Powell):

Prezes Fed, mający wczoraj wystąpienie w Izbie Reprezentantów, wskazał, iż decyzja odnośnie do podwyżki stóp w skali 50pb w marcu nie została jeszcze podjęta.

 

Chiny:

Reklama

Inflacja w lutym nieoczekiwane mocno spowolniła do 1% r/r z 2,1% r/r, mediana oczekiwań ankietowanych ekonomistów wynosiła 1,9% r/r. W skali miesiąca oznacza to, że ceny spadły o 0,5%. Spadek ten tamtejsze biuro statystyczne przypisuje obniżającemu się popytowi po obchodach chińskiego Nowego Roku. Ponadto spora część świeżej żywności taniała wskutek korzystnych warunków atmosferycznych oraz całkiem obfitej strony podażowej. Warto zauważyć, że lutowa korekta wynika - podobnie jak poprzednie wzrosty - niemalże wyłącznie z cen towarów. Ceny usług w dalszym ciągu nie mogą przebić się przez pułap 1% r/r. Mierniki bazowe także uległy korekcie do 0,6% r/r.

Garść newsów makroekonomicznych: Inflacja w lutym w Chinach nieoczekiwane mocno spowolniła - 4Garść newsów makroekonomicznych: Inflacja w lutym w Chinach nieoczekiwane mocno spowolniła - 4

Garść newsów makroekonomicznych: Inflacja w lutym w Chinach nieoczekiwane mocno spowolniła - 5Garść newsów makroekonomicznych: Inflacja w lutym w Chinach nieoczekiwane mocno spowolniła - 5

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama