Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Indeksy PMI dla przemysłu i usług w Europie – dane styczeń 2024

|
selectedselectedselected
Indeksy PMI dla przemysłu i usług w Europie – dane styczeń 2024 | FXMAG INWESTOR
ANDRE PAIN/AFP/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Odczyt indeksu PMI dla przemysłu w strefie euro za styczeń 2024 przyjemnie zaskoczył. Nieco inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o sektor usług. Spore zaskoczenie pojawiło się w odczycie z Niemiec.

 

  • Zobacz odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług z Europy.
  • Czemu odczyt z niemieckiego przemysłu zaskakuje?
  • Dlaczego nastroje europejskich firm poprawiają się?

 

Indeks PMI dla przemysłu w strefie euro w styczniu 2024 wyniósł 46,6 pkt., podczas gdy prognoza zakładała 44,8 pkt. Widać więc tutaj przyjemną niespodziankę.

Nieco gorzej wygląda odczyt indeksu PMI dla usług. Sięgnął on 48,4 pkt., a prognoza zakładała 49 pkt. Okazał się on niższy od odczytu z grudnia (48,8 pkt.).

Reklama

 

 

Firmy żyją nadzieją na obniżenie kosztów

Produkcja przemysłowa w strefie euro w styczniu 2024 spadła 10. miesiąc z rzędu, jednak był to najmniejszy spadek zaobserwowany od kwietnia 2023 – zwraca uwagę Daniel Kostecki, analityk CMC Markets. „Nowe zamówienia na towary również odnotowały najmniejszy spadek od 9 miesięcy, a spadek eksportu był również mniej dotkliwy. Zaległości nadal gwałtownie spadały, choć w wolniejszym tempie niż w grudniu. Zatrudnienie w sektorze produkcyjnym spadło 8 miesiąc z rzędu. Aktywność zakupowa również spadła 19 miesiąc z rzędu, odzwierciedlając przewidywane niższe potrzeby produkcyjne w nadchodzących miesiącach” – komentuje dla FXMAG Kostecki.

Daniel Kostecki zwrócił uwagę, że w usługach wskaźnik HCOB Eurozone Services PMI spadł do 48,4 pkt. w styczniu 2024 r., wskazując na szósty z rzędu spadek aktywności usługowej. „Na froncie cenowym inflacja wzrosła do najwyższego poziomu od ośmiu miesięcy, co spowodowało, że koszty wzrosły najbardziej od maja ubiegłego roku. Patrząc w przyszłość, nastroje przedsiębiorców wzrosły do najwyższego poziomu od ośmiu miesięcy w nadziei na obniżenie kosztów utrzymania i niższe stopy procentowe w nadchodzącym roku. Tu być może jest światełko w tunelu” – wskazuje analityk CMC Markets.

 

Zobacz także: Gospodarka Wielkiej Brytanii z nadzieją na wzrost, widać reakcję funta (GBP)

Reklama

 

 

 

Niemiecki przemysł daje oznaki życia

Dość ciekawe dane odnośnie PMI pojawiły się w Niemczech. Przemysł jakby poszedł w górę do 45,4 pkt. z 43,3 pkt. w grudniu (oczekiwano 43,7 pkt.). Tak jak w całej eurozonie, usługi osłabły, bo indeks spadł do 47,6 pkt. z 49,3 pkt. w grudniu (oczekiwano 49,5 pkt.).

 

Reklama

 

„Nastroje w przemyśle Niemiec poprawiają się na starcie nowego roku. Indeks PMI dla sektora wciąż przybiera wartości recesyjne, lecz od osiągnięcia w lipcu ub.r. dołka na pułapie 38,8 pkt wyłącznie rośnie” – zwrócił uwagę Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

 

Czytaj również: „NBP nie obniży stóp procentowych w 2024". Co dalej z inflacją - Ernest Pytlarczyk dla FXMAG

 

 

Reklama

 

Zła wróżba dla francuskiej gospodarki

Mieszane dane pokazały się również we francuskiej gospodarce. PMI dla przemysłu urósł do 43,2 pkt. z 42,1 pkt. w grudniu (oczekiwano 42,5 pkt.), tymczasem dla usług spadł do 45 pkt. z 45,7 pkt. w grudniu (oczekiwano 46 pkt.).

 

 

Reklama

W opinii Chrisa Williamsona, głównego ekonomisty S&P Global Markit Intelligence, dzisiejsze odczyty wrożą, że francuska gospodarka skórczy się w I kwartale 2024.

 

 

Zobacz również: „NBP nie obniży stóp procentowych w 2024". Co dalej z inflacją - Ernest Pytlarczyk dla FXMAG

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama