Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie odczyty indeksów PMI dla strefy euro

Zaprezentowano grudniowe odczyty przemysłowego PMI dla gospodarek europejskich. W większości przypadków pod koniec roku byliśmy świadkami utrzymujących się negatywnych nastrojów. 

 

  • W wielu krajach wciąż utrzymuje się pesymizm dotyczący kondycji gospodarki. 
  • Rozczarowaniem były dane m.in. dla Hiszpanii czy Czech. 
  • Czy odczyty wpłyną na kurs euro? 



 

 

Wskaźniki PMI dla europejskich gospodarek - nowe dane  

Reklama

Warto przypomnieć, że w przypadku wskaźnika PMI granicą pomiędzy spadkiem a wzrostem jest 50 pkt. Pierwszy odczyt dla szwedzkiej gospodarki wskazuje na 48,8 pkt wobec wcześniejszego odczytu na poziomie 49 pkt. Pomimo utrzymującego się pod koniec 2023 r. widma recesji, analitycy widzą potencjał do odbicia w kolejnych miesiącach nowego roku. Ekonomiści zwracają uwagę, że Szwecja często przewodzi europejskiemu wzrostowi. 

 

 

Zobacz również: Recesja w szwedzkiej gospodarce? Jak zareaguje kurs korony szwedzkiej (SEK) w 2024 roku?


Lepszy rezultat odnotowały Węgry, gdzie indeks PMI dla przemysłu w grudniu wyniósł 52,8 pkt wobec 52,2 pkt w poprzednim miesiącu. W tym przypadku widać niewielki wzrost, a sama wartość jest powyżej granicy 50 pkt, co oznacza potencjał wzrostu. 

Zaskoczeniem okazały się dane PMI dla hiszpańskiego przemysłu. Oczekiwano odczytu na poziomie 46,9 pkt (poprzednio 46,3 pkt), tymczasem w grudniu zarejestrowano 46,2 pkt, a więc podobnie, jak w listopadzie. 

Reklama

 

Zobacz również: Gospodarka Polski - najnowsze dane sporym rozczarowaniem. Jak reaguje kurs PLN?

 

PMI dla przemysłu - Hiszpania

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: HCOB/S&P Global

 

Sporo poniżej oczekiwań okazał się wskaźnik PMI dla czeskiego przemysłu. W grudniu wyniósł 41,8 wobec prognozowanych 43,5 pkt. W listopadzie było to 43,2 pkt. Sygnał świadczący o możliwym odbiciu odnotowano we Włoszech, gdzie indeks wyniósł 45,3 pkt wobec prognozowanych 44,4. 

"Wygląda na to, że we włoskim przemyśle są słabe promyki nadziei. (...) Włoski przemysł czerpie szczególne korzyści z globalnego spowolnienia popytu w sektorze produkcyjnym" - skomentował dr Tariq Kamal Chaudhry, ekonomista w Hamburg Commercial Bank. 

Reklama

 

Zobacz również: Wielkie zamieszanie wokół złotego. Skąd Google bierze notowania walut?

 

Sytuacja w głównych gospodarkach UE

Jak informuje S&P Global, francuski sektor produkcyjny kończy rok 2023 najsilniejszym pogorszeniem warunków pracy od maja 2020 r. W przypadku PMI odnotowano 42,1 pkt wobec oczekiwanych 42 pkt (poprzednio: 42,9 pkt). 

"Francuski sektor produkcyjny utknął w spirali spadkowej. (...) Nasz obecny model HCOB sygnalizuje kurczenie się sektora produkcyjnego w IV kwartale. Oznaczałoby to, że znajduje się w technicznej recesji, ponieważ produkcja spadła również w III kwartale" - komentuje Norman Liebke, ekonomista Hamburg Commercial Bank. 

Jeśli chodzi o Niemcy, szacunki wskazują na 43,3 pkt w grudniu względem prognozowanych 43,1 pkt (poprzednio: 42,6 pkt). W strefie euro zarejestrowano z kolei 44,4 pkt (prognozowano: 44,2 pkt, poprzednio: 44,2). 

 

Jak reaguje kurs euro? 

Reklama

Jak wskazują analitycy XTB, większość odczytów PMI dla europejskich gospodarek jest rezultatami finalnymi, co oznacza, że mogą mieć ograniczony wpływ na rynek. 

"Na rynku EUR nie było silnej reakcji na publikacje. EUR/USD wzrósł w ciągu ostatniej godziny, ale ruch ten może być zniekształcony przez otwarcie europejskiej sesji kasowej, a także sytuację techniczną i może nie odzwierciedlać reakcji na same PMI" - komentują eksperci. 

 

Notowania EUR/USD - 1 rok

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: TradingView 

Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie odczyty indeksów PMI dla strefy euro