Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Indeks PMI dla Polski: Przemysł pod wpływem słabego popytu [Prosto z rynku]

|
selectedselectedselected
Indeks PMI dla Polski: Przemysł pod wpływem słabego popytu [Prosto z rynku] | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Indeks PMI dla Polski, obrazujący nastroje w przemyśle, wzrósł w listopadzie do 43,4 pkt z 42,0 pkt miesiąc wcześniej przewyższając oczekiwania. Indeks ten jednak nadal kształtuje się poniżej neutralnego poziomu 50 pkt oddzielającego ożywienie od spowolnienia. Należy zauważyć, że wskaźnik ten jest niższy od neutralnego poziomu od 7 miesięcy, aczkolwiek w ostatnim okresie nie odzwierciedlał on dobrze aktywności w przemyśle. Rozkorelowanie to w naszej ocenie dobiega powoli końca.

 

Raport do badania PMI wskazuje, że bieżąca produkcja jak i zamówienia kurczyły się w listopadzie, choć w wolniejszym tempie niż miesiąc wcześniej. Ankietowane firmy ponownie wskazują, że za obniżający się popyt z kraju i zagranicy odpowiada wysoka inflacja oraz ogólna niepewność gospodarcza, do której przyczynia się także wojna na Ukrainie. W warunkach spadających zamówień firmy raportują zmniejszenie zatrudnienia poprzez przymusowe zwolnienia i brak zastępowania odchodzących pracowników. Wskazują ponadto, że wcześniejsze trudności zaopatrzeniowe i logistyczne zanikają, co wspiera ograniczenie presji kosztowej, którą firmy oceniają jako najniższą od 2 lat. Pomimo tego ceny wyrobów gotowych nadal rosną, ze względu na ceny energii elektrycznej i gazu.

Prosto z rynku: Przemysł pod wpływem słabego popytu  - 1Prosto z rynku: Przemysł pod wpływem słabego popytu  - 1

Reklama

 

Informacje z polskiego badania PMI zgodne są z wynikami ankiet także dla innych gospodarek. Popyt w skali gospodarki globalnej pozostaje słaby, co wpływa na zmniejszenie zatorów w łańcuchach dostaw. Oddziałuje to obniżającą się presję kosztową, aczkolwiek inflacja w najbliższych miesiącach powinna pozostawać wysoka. Należy zauważyć, że wnioski z wskaźnika PMI w 3Q br. dla polskiego przemysłu nie znalazły potwierdzenia w „twardych" danych. Pomimo indeksów mocno poniżej 50 pkt wartość dodana brutto w całości przemysłu wzrosła w 3Q br. o solidne 1,5% kw/kw (sa). W naszej ocenie jednak to rozkorelowanie dobiega powoli końca i w 4Q 2022 aktywność w przemyśle ulegnie zmniejszeniu kw/kw. Oczekiwania te wspiera pogłębiające się spowolnienie w gospodarce światowej, w wyniku wysokiej inflacji i stóp procentowych. Stąd trudno będzie o poprawę sytuacji także na początku 2023 r. Warto zauważyć jednak, że w ankiecie PMI firmy w listopadzie okazały się nieco mniej pesymistyczne co do przyszłości (komponent ten nie jest częścią wskaźnika PMI), co sugeruje, że obawy związane z wpływem szoku energetycznego i inflacji zmniejszają się. Słaba aktywność w przemyśle pozostanie z nami jednak na dłużej.

 

Dane PMI wskazujące za słabą aktywność w przemyśle, a także zmniejszającą się presję kosztową będą argumentami, podobnie jak spadek inflacji CPI w listopadzie, dla większości członków Rady Polityki Pieniężnej do kontynuacji nastawienia wait-and-see. W takich warunkach trudno będzie o wznowienie cyklu podwyżek (pomimo spodziewanego nasilenia inflacji w kolejnych miesiącach), ze względu na materializujące się spowolnienie gospodarcze i obniżający się popyt na pracę.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama