Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

GUS rewiduje dane, a my piszemy o funduszach UE

|
selectedselectedselected
GUS rewiduje dane, a my piszemy o funduszach UE | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Tak jak można było się tego spodziewać, pierwszy spadek cen nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, o jakim dowiedzieliśmy się w ubiegłym miesiącu, nie był ostatnim. Wczorajsze dane pokazały, iż tempo spadków we wrześniu jeszcze przyspieszyło i wiele wskazuje na to, iż przed nami dłuższy okres spadających cen. W kraju GUS zaraportował zaskakujące dane o stopie bezrobocia rejestrowanego. My z kolei postanowiliśmy napisać dzisiaj kilkaset zdań nt. istotności funduszy unijnych dla polskiej gospodarki.

 

Co nas czeka dzisiaj?

Dzień zapowiada się dość spokojnie. Przed południem poznamy jedynie dane o podaży pieniądza ze strefy euro za wrzesień. Konsensus implikuje wzrost agregatu M3 o 6,2% r/r.

Po południu opublikowany zostanie raport o handlu zagranicznym z USA za wrzesień. Następnie dane o sprzedaży domów na rynku pierwotnym we wrześniu, gdzie prognozowane jest lekkie spowolnienie. Ponadto, Kanada podejmie decyzję ws. stóp procentowych. Oczekiwana jest podwyżka o 50pb.

Reklama

 

Fundusze unijne - co jest na szali?

Do tej pory ryzyko braku funduszy unijnych w Polsce ograniczało się do tychże w ramach Funduszu Odbudowy. Środki te są mniejsze w porównaniu z całym budżetem na lata 2021-2027, niemniej wypłacane miały być relatywnie szybko. Tak się jednak nie stało. Co więcej, ostatnie doniesienia sugerują, że pod znakiem zapytania stają nie tylko pieniądze przeznaczone na postpandemiczną odbudowę, ale także te w ramach polityki spójności. W tym opracowaniu z lotu ptaka staramy się uporządkować obraz gospodarczy nowej rzeczywistości.

https://makroekonomia.mbank.pl/212080-fundusze-unijne-co-jest-na-szali

 

 

Garść newsów ekonomicznych

Reklama

Polska: GUS zrewidował dane o stopie bezrobocia rejestrowanego. Szczegóły całego zabiegu prezentujemy w poniższym wątku.

 

Polska: Członkowie RPP L. Kotecki, J. Tyrowicz i P. Litwiniuk wnioskują o zwołanie dodatkowego niedecyzyjnego posiedzenia RPP w listopadzie celem omówienia regulaminu RPP i opinii ws. budżetu państwa. Jak wynika z treści pisma, do którego dotarła PAP Biznes, troje członków RPP wnioskuje w pierwszej kolejności o powrót do modelu co najmniej dwudniowych posiedzeń RPP w każdym miesiącu, począwszy od listopada. (PAP)

 

Reklama

Polska: Bank Gospodarstwa Krajowego 25 października dokonał wyceny 3-letnich obligacji nominowanych w euro o terminie wykupu 31 października 2025 r. emitowanych na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w formacie private placement. Wartość nominalna emisji obligacji wyniesie 200 mln EUR. (PAP)

 

Węgry: Główna stopa procentowa została wczoraj utrzymana na niezmienionym poziomie 13%. Jednakże po ostatnim nadzwyczajnym ruchu, nakierowanym na ograniczenie deprecjacji forinta, stopa ta efektywnie nie jest obecnie istotna.

 

USA: Ceny nieruchomości przyspieszyły spadki we wrześniu. Dane potwierdzają, że pierwszy od lat spadek zanotowany w sierpniu nie był jednorazowym zdarzeniem. Przed nami dalsze chłodzenie cen nieruchomości. Naszym zdaniem jest to istotny element układanki w rozważaniach dotyczących efektów majątkowych.

 

USA: Wskaźnik zaufania konsumentów obniżył się w październiku do 102,5 wobec 107,8 we wrześniu (rewizja w dół). Warto zauważyć, że nastroje mierzone indeksem Conference Board znajdują się zupełnie gdzie indziej aniżeli te raportowane przez Uniwersytet Michigan.

GUS rewiduje dane, a my piszemy o funduszach UE - 1GUS rewiduje dane, a my piszemy o funduszach UE - 1

 

Reklama

Strefa euro: Zacieśnienie warunków kredytowych jest obecnie najwyższe od czasu kryzysu zadłużenia sprzed dekady.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama