Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Grad danych z Polski! Gospodarka przetrwa taką anomalię?

|
selectedselectedselected
Grad danych z Polski! Gospodarka przetrwa taką anomalię? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poprzedni tydzień okazał się bardzo dobry dla krajowych obligacji skarbowych jak i dla złotego. W nowym tygodniu inwestorzy będą mieli sporo do przetrawienia, gdyż czeka nas cały szereg publikacji makro z polskiej gospodarki. Z kolei druga część tygodnia zapowiada się na spokojniejszą z uwagi na święto w USA.

 

 

Kalendarz najważniejszych publikacji i wydarzeń makroekonomicznych w tym tygodniu

Poniedziałek, 20.11.2023

W kalendarzu pustki - jedynie indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board w USA i wystąpienie A. Baileya z Banku Anglii.

Reklama

 

Wtorek, 21.11.2023

Grad danych z GUS za październik. Opublikowane zostaną najważniejsze wskaźniki z rynku pracy, produkcja sprzedana przemysłu i PPI. 

Dynamikę zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw prognozujemy na -0,1% r/r (konsensus 0% r/r). To w skrócie kontynuacja spadków zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, trwających niemal nieprzerwanie od początku roku.

W przypadku przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw spodziewamy się wzrostu o 12,3% r/r (konsensus 11,7% r/r). Patrząc na roczne dynamiki, nasza prognoza oznacza spory skok w górę, w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale wciąż widzimy ryzyka, które mogą pociągnąć płace jeszcze wyżej. Głównie ze względu na zmianę terminu wypłaty premii w części spółek (na wcześniejszy) lub wzrost tych premii.

Produkcja przemysłowa w październiku wzrosła naszym zdaniem o 2,4% r/r (konsensus 1,6% r/r). W przypadku produkcji obserwujemy niezmienny powolny ruch w górę. Różnica dynamik rocznych to głównie różnica dni roboczych.

Wynik PPI prognozujemy na -3,2% r/r (konsensus -3,5% r/r). Stopniowe podwyżki cen paliw powinny sprzyjać umiarkowanemu wzrostowi cen producentów w ujęciu miesięcznym. Spadek w porównaniu z poprzednim odczytem to zasługa efektów bazowych.

Reklama

Dziać się będzie też poza polskimi granicami. Węgrzy podejmą decyzję w sprawie stóp procentowych, w USA opublikowane zostaną dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym, zaś dla strefy euro najistotniejsze będzie wystąpienie C. Lagarde z EBC.

 

Środa, 22.11.2023

Drugi dzień z polskimi danymi. Tym razem czas na koniunkturę konsumencką, koniunkturę przedsiębiorstw, sprzedaż detaliczną i produkcję budowlano montażową. Prognozujemy ostatnie 2 wskaźniki. 

W produkcji budowlano-montażowej zakładamy lekkie cofnięcie się każdego z subindeksów. Ale tylko lekkie. Nasza prognoza to 7,9% r/r (konsensus 10,5% r/r, poprzednio 11,5% r/r).

Nasz szacunek sprzedaży detalicznej w cenach stałych wskazuje na wzrost w październiku o 1,1% r/r (konsensus 1,4% r/r, poprzednio -0,3% r/r). Podobnie jak w przypadku budowlanki, tu też zakładamy cofnięcie się niektórych indeksów. Efekt cen paliw nie będzie dotyczył już całego miesiąca (zaczęły rosnąć), wygaśnie też wpływ 14. emerytury. Mimo to, konsument trzyma się mocno, nastroje wciąż się poprawiają, stąd relatywnie dobry wynik sprzedaży.

Do tego dojdzie zestaw publikacji z USA: wstępne dane o zamówieniach na dobra trwałe, liczba nowych rejestracji bezrobotnych, indeks Uniwersytetu Michigan i minutes FOMC.

Reklama

 

Zobacz także: Polska gospodarka odkryje sporo kart w tym tygodniu! Co na to rynki?

 

 

Czwartek, 23.11.2023

Dzień wolny w USA - Święto Dziękczynienia.

W Europie nikt wolnego nie bierze. W kalendarzu można znaleźć wstępne PMI ze strefy euro za listopad, decyzje banków centralnych (Szwecja, Turcja) i minutes z ostatniego posiedzenia ECB.

W kraju NBP opublikuje dane o M3 za październik. Prognozujemy wzrost o 9,0% r/r (konsensus 8,6% r/r, poprzednio 8,3% r/r). Spodziewamy się utrzymania trendu z poprzednich miesięcy, który charakteryzował się wyższym od sezonowego, wzrostem podaży pieniądza. Ponadto, bierzemy pod uwagę możliwość ponownego zaskoczenia na aktywach zagranicznych netto.

Reklama

 

Piątek, 24.11.2023

Dzień zaczniemy od danych o niemieckim PKB w III kw. (flash wskazał -0,1% kw/kw). W Niemczech opublikowany zostanie również indeks Ifo. Ponadto zaplanowano szereg wystąpień przedstawicieli ECB (Lagarde, Nagel, de Guindos).

W Polsce natomiast GUS opublikuje Biuletyn Statystyczny, a wraz z nim stopę bezrobocia (szacunek MRiPS wskazał 5%).

​Po ​czwartkowym dniu wolnym czas nadrobić ​zaległości w USA - zaplanowano publikacje wstępnych PMI w przemyśle i usługach.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama