Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gospodarka Wielkiej Brytanii bliska odbicia. Najgorsze minęło?

|
selectedselectedselected

Gospodarka Wielkiej Brytanii pozytywnie zareagowała na ożywioną konsumpcję w trakcie świąt wielkanocnych. Pojawiły się pierwsze oznaki odbicia, a stopy procentowe wciąż pozostają na najwyższym poziomie od 16 lat. 

Gospodarka Wielkiej Brytanii bliska odbicia. Najgorsze minęło?
Pixabay
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Gospodarka UK reaguje na pierwsze symptomy ożywienia. 

  • Na odbiciu skorzysta także tamtejsza giełda. 

  • Kiedy Bank Anglii obniży stopy procentowe? 

 

Gospodarka Wielkiej Brytanii w końcu odbija?

Reklama

Okres świąt wielkanocnych ożywił nadzieje na obicie w gospodarce Wielkiej Brytanii. Jak wynika z raportu wydatków konsumenckich, marzec był najlepszym miesiącem od ponad dwóch lat. 

Wcześniejsza data Wielkanocy skutkowała zwiększeniem popytu, zapewniając detalistom jeden z najlepszych okresów w ostatnich latach. Dowodem na to są dane z miesięcznego monitora sprzedaży Brytyjskiego Konsorcjum Detalistów i KPMG. Jak się okazuje, wartość sprzedaży w marcu wzrosła o 3,5% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Inflacja wyniosła w lutym 3,4%, a oczekuje się, że w marcu spadnie do poziomu 3%.

“Wzrost sprzedaży na głównych ulicach miasta był napędzany żywnością i napojami, zdrowiem i urodą oraz zapalonymi ogrodnikami, którzy wychodzili na zewnątrz, aby cieszyć się pierwszymi dniami wiosny. Pojawiły się również pewne oznaki poprawy – w marcu po raz pierwszy od miesięcy w większej liczbie kategorii zaczęto odnotowywać dodatni wzrost sprzedaży” - skomentowała Linda Ellett, dyrektor ds. rynków konsumenckich, rozrywki i handlu detalicznego w KPMG. 

 

Zobacz również: Mieszkanie w Wielkiej Brytanii - będzie trudniej o zakup nieruchomości?

 

Brytyjska giełda skorzysta na odbiciu 

Reklama

Prognozy wskazują, że kolejne miesiące mogą być dla gospodarki Wielkiej Brytanii pomyślne, wraz z postępującym spadkiem inflacji. Na podstawie danych BDO Business Trends produkcja przemysłowa w marcu była na najwyższym poziomie od maja 2022 r. Oczekuje się, że PKB w lutym wzrósł o 0,1% po wzroście na poziomie 0,2% w styczniu. Co istotne, wzrost sektora produkcyjnego ma złagodzić opóźnione odbicie w budownictwie, wywołane czynnikami atmosferycznymi. Gdy dane okażą się zgodne z oczekiwaniami, wówczas pewne stanie się, że UK wychodzi z tzw. płytkiej recesji. Warto jednak podkreślić, że jednocześnie spadł wskaźnik zatrudnienia, znajdując się na poziomie najniższym od czerwca 2013 r. BDO za słabość rynku pracy obwinia „podwyższone koszty finansowania zewnętrznego”. Komitet Polityki Pieniężnej wyraził zamiar obniżenia stóp procentowych dopiero po wystarczającym ochłodzeniu się rynku pracy.

 

Zobacz również: Ceny mieszkań w UK odbijają. „Stopniowa poprawa nastrojów”

 

“Produkcja osiągająca najwyższy poziom od prawie dwóch lat ilustruje solidność Wielkiej Brytanii w obliczu globalnych trudności gospodarczych i stanowi znaczący krok w kierunku stabilności gospodarczej i wzrostu” - skomentowała Kaley Crossthwaite, analityczka BDO.

Pojawiają się oczekiwania, że Bank Anglii może obniżyć stopy procentowe na czerwcowym posiedzeniu. Rynki finansowe wyceniają łącznie 3-4 obniżki jeszcze w bieżącym roku. Przedsiębiorstwa mają nadzieję na dalsze ożywienie w tym roku, a inflacja widocznie spada. Wydaje się, że najbliższe odczyty danych makroekonomicznych będą kluczowe dla podejmowanych decyzji. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje w tym roku wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii o 0,6%.

Reklama

Odbicie z pewnością będzie korzystne dla głównych indeksów brytyjskiego rynku. Według badania Deloitte przeprowadzonego wśród 64 dyrektorów finansowych największych spółek notowanych na tamtejszej giełdzie wzrasta zaufanie do perspektyw handlowych.
“Optymizm wśród największych brytyjskich firm kształtuje się na poziomie znacznie powyżej średniej, co sugeruje, że najgorsze pogorszenie koniunktury gospodarczej mamy już za sobą, a obecne nastroje są na poziomie poprzedzającym okresy dobrego wzrostu w 2010 r., 2014 i 2021” - uważa Ian Stewart, główny ekonomista Deloitte.

 

Zobacz również: Co dalej z cenami nieruchomości w Wielkiej Brytanii? Czynsze w UK mocno rosną, ale jutro wiele się zmieni

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama
Reklama