Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gospodarka Polski w fazie ożywienia! Dynamika PKB w Polsce się zwiększy

|
selectedselectedselected
Gospodarka Polski w fazie ożywienia! Dynamika PKB w Polsce się zwiększy | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wzrost gospodarczy przyspieszy w najbliższych kwartałach. Oczekujemy, że dynamika PKB w Polsce zwiększy się w IV kw. 2023 r. do 1,9% r/r wobec 0,5% w III kw. W 2024 r. oczekujemy dalszego stopniowego przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego z 2,3% r/r w I kw. do 3,3% w IV kw. Zwiększeniu dynamiki PKB w kolejnych kwartałach będzie sprzyjać przede wszystkim ożywienie konsumpcji, która ponownie stanie się głównym źródłem wzrostu gospodarczego.

 

Czynnikami wspierającymi wzrost gospodarczy będą również ożywienie inwestycji mieszkaniowych oraz zwiększenie popytu zewnętrznego sprzyjające wzrostowi eksportu i inwestycji przedsiębiorstw. W konsekwencji prognozujemy, że w 2024 r. wzrost PKB przyspieszy do 2,8% r/r wobec 0,5% w 2023 r.

 

Zobacz także: Giganci w potężnej korekcie przez surowe przepisy. Uważaj! Oberwać mogą spółki z GPW

Reklama

 

Inflacja osiągnie swoje minimum lokalne w II kw.

Prognozujemy, że inflacja w grudniu zwiększy się do 6,6% r/r. Uważamy, że na początku przyszłego roku czynnikami ograniczającymi spadek inflacji będzie przywrócenie standardowej stawki VAT na żywność, a także wzrost cen nośników energii. Mimo to prognozujemy, że inflacja w I kw. 2024 r. powróci do trendu spadkowego i w II kw. osiągnie swoje minimum lokalne na poziomie 4,6%. W efekcie, w całym 2024 r. inflacja obniży się do 5,2% r/r wobec 11,6% w 2023 r. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza inflacji jest niepewność regulacyjna związana z decyzjami nowego rządu dotyczącymi przyszłości działań osłonowych skierowanych na ograniczenie wzrostu cen konsumenckich.

 

Presja płacowa wspierana przez podwyżki płacy minimalnej

Uważamy, że w związku z dobrą sytuacją na rynku pracy i nadal wysoką, choć spadającą inflacją presja płacowa w polskiej gospodarce pozostanie silna. Czynnikiem podbijającym wzrost wynagrodzeń będzie również dwukrotna podwyżka płacy minimalnej w 2024 r. (w styczniu i w lipcu), której skumulowany wzrost wyniesie 19,4% r/r. W efekcie prognozujemy, że dynamika wynagrodzeń w gospodarce narodowej wyniesie 9,0% r/r wobec 12,2%.

 

Kolejna obniżka stóp procentowych dopiero w listopadzie

Reklama

Uwzględniając odległe perspektywy powrotu inflacji do celu RPP uważamy, że nie ma obecnie przestrzeni do dalszych obniżek stóp procentowych. W konsekwencji prognozujemy, że kolejna obniżka stóp procentowych nastąpi dopiero w listopadzie 2024 r. (por. MAKROpuls z 06.12.2023).

 

Zmiana nastawienia NBP na jastrzębie pozytywna dla złotego

W ostatnich miesiącach doszło do wyraźnego umocnienia złotego, do czego przyczynił się wynik wyborów parlamentarnych w Polsce i związany z nim wzrost prawdopodobieństwa napływu środków unijnych, a także zmiana nastawienia RPP na bardziej jastrzębie. Prognozujemy, że na koniec 2024 r. kurs EURPLN wyniesie 4,36.

Kwartalnik agrobiznesu: gospodarka w fazie ożywienia  - 1Kwartalnik agrobiznesu: gospodarka w fazie ożywienia  - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama