Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gdzie to szalone odbicie? Gospodarka tego kraju nie radzi sobie tak dobrze jak zapowiadano

|
selectedselectedselected
Gdzie to szalone odbicie? Gospodarka tego kraju nie radzi sobie tak dobrze jak zapowiadano | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Oczekiwane na początku roku mocne odbicie chińskiej gospodarki, które miało nastąpić po rezygnacji ze strategii „zero COVID”, nie zmaterializowało się jak dotąd. Oczywiście aktywność przyspieszyła, odbicie gospodarki miało miejsce, bo wiele branż mogło przecież w końcu wrócić do działalności. Jednak same wyniki gospodarki są na razie poniżej oczekiwań.

Chińskie PKB wzrosło w II kwartale o 6.3% r/r. Na pierwszy rzut oka wygląda solidnie, jednak porównanie jest do bardzo słabego II kw. 2022 r., kiedy PKB spadło o blisko 2% kw/kw. Z uwagi na tak niską bazę porównawczą konsensus zakładał teraz wzrost o 7.3% r/r. W ujęciu kwartalnym PKB wzrosło o 0.8%, co po zannualizowaniu daje wzrost o 3.2%. To sporo mniej względem rządowego celu 5%.

 

Najmniej negatywnie zaskakuje przemysł, a najbardziej rynek nieruchomości. Poniżej oczekiwań są też jednak wydatki konsumentów. Zakładano, że duże nadbudowane oszczędności w ostatnich latach będą całkiem szybko rozładowywane po otwarciu gospodarki. Tymczasem stopa oszczędności (w relacji do dochodu) w pierwszej połowie roku spadła niewiele względem średniej z pandemicznych lat 2021-22 i wyniosła 40%, podczas gdy przed pandemią oscylowała wokół 36.5%. Wydatki nie rosną więc w takim stopniu jak oczekiwali ekonomiści i jak oczekiwało wiele firm eksponowanych na Chiny, co słychać w komentarzach do wyników kwartalnych (choć nie u wszystkich). Wydaje się, że nastroje konsumentów są więc nadal przygaszone i brakuje im przekonania do większych wydatków.

Reklama

 

Możliwe przyczyny:

  1. Fala zachorowań w II kwartale. Na Zachodzie mniej się już o tym mówiło po wycofaniu się władz chińskich z walki z COVID za wszelką cenę.
  2. Dekoniunktura na rynku nieruchomości. Obecnie wydatki z nim związane generują ok. 25% PKB Chin. Tymczasem liczba rozpoczętych budów spadła w pierwszej połowie 2023 o 24% r/r, gdzie porównujemy przecież ten wynik do bardzo słabego I półrocza 2022 (-34%)
  3. Wysokie bezrobocie wśród młodych. 21% vs ogólny poziom bezrobocia 5.2%. Taka relacja 4:1 jest praktycznie niespotykana na świecie, nawet przy ekstremalnie złych warunkach makroekonomicznych (tabela obok). Powodów takiego stanu w Chinach jest kilka. Niektóre cykliczne i pandemiczne, inne strukturalne (niezbilansowanie kwalifikacji z wymaganiami pracodawców).

 

Władze chińskie są świadome, że tempo wzrostu rozczarowuje i w trakcie ostatniego posiedzenia politbiuro zasygnalizowali wdrażanie programów pomocowych. Na razie trudno cokolwiek oceniać, bo nie ma szczegółów. Niemniej ostatnie słabsze odczyty PMI za lipiec pewnie przybliżają takie decyzje.

Zobacz także: Elon Musk zatrząsł rynkiem krypto! SpaceX likwiduje zasoby BTC. Czy to początek kryzysu?

 

Reklama

Średnie poziomy stopy bezrobocia w gospodarce oraz wśród młodych (<25 lat)

Gdzie to szalone odbicie? Gospodarka tego kraju nie radzi sobie tak dobrze jak zapowiadano - 1Gdzie to szalone odbicie? Gospodarka tego kraju nie radzi sobie tak dobrze jak zapowiadano - 1

Źródło: JP Morgan

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych null

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych specjalizuje się w tworzeniu oraz zarządzaniu otwartymi i zamkniętymi funduszami inwestycyjnym, świadczy usługi asset management, polegające na profesjonalnym zarządzaniu indywidualnym portfelem papierów wartościowych oraz doradztwa inwestycyjnego. Noble TFI zatrudnia najwyższej klasy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu aktywami, zapewniając klientom wysokiej jakości usługi i bezpieczeństwo ich inwestycji.


Reklama
Reklama