Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: Znów o oczekiwaniach inflacyjnych

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: Znów o oczekiwaniach inflacyjnych | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wtorek dostarczył nieco mieszanych danych z amerykańskiej gospodarki. Rynkowo działo się sporo z uwagi na pojawienie się awersji do ryzyka ze względu na obawy związane ze stabilnością bazy depozytowej mniejszych banków w USA. Dzisiejszy kalendarz jest stosunkowo pusty. W tak pięknych okolicznościach przyrody piszemy dziś o kolejnych metodach kwantyfikacji oczekiwań inflacyjnych. Tym razem na tapet wzięliśmy metody regresyjne. Wnioski są spójne z tymi otrzymanymi przed miesiącem (przypominamy tekst). Inflacja oczekiwana przez konsumentów za 12 miesięcy kształtuje się w okolicach 10-13% r/r.

 

​Co nas dzisiaj czeka?

Dzisiejsze przedpołudnie powinno upłynąć w dość spokojnej atmosferze. Przed nami najpewniej kolejna podwyżka stóp procentowych w Szwecji - o 50pb. Poza tym otrzymamy także finalne dane o krajowej stopie bezrobocia, która powinna zostać potwierdzona na poziomie 5,4%. ​Wraz ze stopą bezrobocia GUS opublikuje też Biuletyn Statystyczny.

Po południu opublikowane zostaną marcowe zamówienia na dobra trwałego użytku z USA, gdzie rynek zakłada lekki wzrost.

 

Kwantyfikacja oczekiwań inflacyjnych (akt ​drugi)

Reklama

Tekst w linku poniżej jest zapowiedzianym już przedstawieniem alternatywnych - dla metod probabilistycznych - sposobów kwantyfikowania oczekiwań inflacyjnych, czyli kwantyfikacji metodami regresyjnymi. Ich wyniki są zbliżone do tych otrzymanych w przypadku metod probabilistycznych - oczekiwania dot. inflacji za 12 miesięcy kształtują się w okolicach 10-13% r/r. - link do komentarza

 

Garść newsów makroekonomicznych

Polska:

Podaż pieniądza M3 wzrosła w marcu o 6,5% r/r (konsensus wynosił 7,1% r/r). Komentarz w twitterowym wątku:

 

Polska:

Kwietniowy wskaźnik koniunktury wzrósł do 90,7 wobec 90 przed miesiącem. Nasze przemyślenia odnośnie do cen do poczytania w poniższym wątku.

 

Polska:

Reklama

Wg głównego ekonomisty MF, luka VAT w ubiegłym roku mogła wynieść 4,9% potencjalnych wpływów z tytułu podatku (w 2021 3,1%). Dodał też, że MF pracuje nad kolejnymi zmianami reguły wydatkowej, ponieważ jej obecny kształt nie przystaje do zmieniającej się rzeczywistości.

 

Polska:

W najnowszej Aktualizacji Programu Konwergencji MF zakłada, że w 2023 r. zadłużenie, wg metodologii UE, wynosić będzie 50,5 proc. PKB, w 2024 r. – 52,4 proc., w 2025 r. – 53,6 proc., a w 2026 r. – 55,4 proc. Deficyt sektora prognozowany jest przez MF na 4,7 proc. PKB w 2023 r., na -3,4 proc. w 2024 r. oraz po -2,9 proc. PKB w 2025 i 2026 r. Koszty obsługi długu w 2023 r. wyniosą 2,1 proc. PKB, w 2024 r. 2,2 proc., w 2025 r. 2,1 proc., a w 2026 r. 2,2 proc. (PAP)

 

RPP (Kotecki):

Dzisiejsze stopy procentowe zgodnie z projekcją NBP nie gwarantują powrotu do celu inflacyjnego - wskazał członek RPP Ludwik Kotecki w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. (PAP)

 

USA:

Wygląda na to, że ceny nieruchomości zakończyły spadki. Dane te byłyby spójne z poprawą nastrojów w sektorze budowlanym, a także ostatnio publikowanymi odczytami.

Reklama

 

USA:

Dla równowagi lepszych danych z rynku nieruchomości słabiej wypadły miękkie wskaźniki. ​Indeks nastroju konsumentów w kwietniu obniżył się do 101,3 wobec 104 w marcu. Jednocześnie regionalny wskaźnik przemysłowy z Richmond ​spadł w tym miesiącu do -10 wobec -5 przed miesiącem. Odczyty ​mogły przyczynić się do ​rynkowej awersji do ryzyka jak wczoraj widzieliśmy.

Garść newsów makroekonomicznych: Znów o oczekiwaniach inflacyjnych - 1Garść newsów makroekonomicznych: Znów o oczekiwaniach inflacyjnych - 1

Garść newsów makroekonomicznych: Znów o oczekiwaniach inflacyjnych - 2Garść newsów makroekonomicznych: Znów o oczekiwaniach inflacyjnych - 2

 

Węgry:

Zgodnie z oczekiwaniami bank centralny obniżył stopę pożyczkową o 450pb do 20,5%. Jednocześnie główna stopa pozostała na niezmienionym pułapie 13%. Bank będzie nadal umożliwiał przeprowadzania operacji depozytowych po stopie 18%, przez co można zauważyć, że główna stopa pozostaje jak na razie niejako sztuczną stawką. Poza tym NBH oferował będzie FX swapy po niezmienionej stawce 17%. Przypomnijmy, że NBH zdecydował się na potężne rozszerzenie korytarza stóp procentowych (stopa pożyczkowa została wówczas podniesiona aż o 950pb) w połowie października poprzedniego roku po tym jak popełnił błąd w polityce pieniężnej - przedwczesne ogłoszenie końca cyklu podwyżek. ​Od tego czasu notowania forinta względem euro wyraźnie się umocniły, co ​umożliwiło wykonanie pierwszego ​kroku w stronę ​powrotu do punktu wyjścia (konwencjonalnej polityki monetarnej).

Reklama

Warto przypomnieć, że 1 kwietnia Węgrzy dokonali zmiany systemu rezerwy obowiązkowej (wprowadzenietieringu). Wskaźnik wymaganej rezerwy został podniesiony z 5% do 10%. Obecnie rezerwy do pułapu 2,5% sumy depozytowej nie są oprocentowane, a nadwyżka do 10% oprocentowana jest według głównej stopy procentowej. Ponadto NBH wprowadził możliwość ulokowania dodatkowych 5% rezerw (powyżej obowiązkowego limitu 10%), które oprocentowane są na równi ze stawką jednodniowych depozytów (obecnie 18%). Ruch ten ma na celu ograniczenie płynności w forincie na rynku międzybankowym

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama