Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: Spora pozytywna niespodzianka w PKB

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: Spora pozytywna niespodzianka w PKB | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wydarzeniem wtorku była zdecydowanie publikacja szybkiego szacunku PKB za I kw. dla Polski. Powiedzieć, że nie obyło się bez niespodzianki, to nic nie powiedzieć. Wynik -0,2% r/r przebił zarówno konsensusowe jak i nasze oczekiwania. Dziś w kalendarzu dość spokojnie.

W strefie euro poznamy finalne dane o inflacji HICP. W USA dane z rynku domów (pozwolenia, rozpoczęte budowy). Do tego dojdzie szereg wystąpień przedstawicieli banków centralnych: z Fed Goolsbee i Bostic, z EBC de Guindos i de Cos, z BoE Bailey.

 

Polska: PKB w I kwartale zaskoczyło w górę

Jakby tych danych nie kroić, stanowią zaskoczenie w górę. Nasza prognoza wzrostu +0,3% w tym roku stała się nieaktualna i czysto mechanicznie powinniśmy podnieść ją w górę. Na ten moment wynik zbliżony do 2% wydaje się nam lepszym przybliżeniem 2023 roku. Wiele zależy też od kompozycji wzrostu, którą poznamy pod koniec miesiąca. Konsekwencje dla polityki pieniężnej są dość proste: pola do obniżek stóp w tym roku naszym zdaniem jak nie było, tak tym bardziej nie ma. – link do komentarza

 

Garść newsów makroekonomicznych

Polska:

Reklama

Bank Gospodarstwa Krajowego dokonał wyceny 10-letnich obligacji benchmarkowych nominowanych w USD o terminie wykupu 22 maja 2033 r., wartość nominalna emisji wynosi 1,75 mld USD przy popycie 6,4 mld USD - poinformował BGK w komunikacie. Emisję przeprowadzono na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Obligacje wyceniono na 190 punktów bazowych powyżej rentowności amerykańskich obligacji rządowych. Uzyskano rentowność 5,406 proc., przy kuponie płatnym co pół roku wynoszącym 5,375 proc. w ujęciu rocznym.

Po pierwszej w historii Banku Gospodarstwa Krajowego emisji obligacji na rynku amerykańskim, bank planuje w tym roku emisje także na innych zagranicznych rynkach, w tym na rynku japońskim - poinformował BGK w komunikacie przesłanym PAP Biznes.

 

Polska:

Na przetargu zamiany Ministerstwo Finansów sprzedało papiery OK1025, PS0728, WZ1128 i DS1033 za 3.398,748 mln zł i odkupiło obligacje DS1023, WZ0124 i PS0424 łącznie za 3.591,373 mln zł - poinformował resort finansów w komunikacie. (PAP)

 

Polska:

Inflacja bazowa minimalnie obniżyła się w ujęciu rocznym. Zasadniczy jej trend pozostaje jednak niewzruszony.

Reklama

 

Polska:

Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej, program Polski o wartości 1,3 mld euro, który ma wesprzeć producentów rolnych. Polska powiadomiła Komisję o swoich planach przyjęcia programu o wartości około 1,3 mld euro (6 mld zł), którego celem jest zapewnienie pokrycia ryzyka szkód, wyrządzonych niektórym produktom roślinnym i gatunkom zwierząt gospodarskich, spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi, takimi jak huragany, powodzie, osunięcia ziemi. Kwalifikujący się beneficjenci są uprawnieni do otrzymania pomocy w wysokości do 65 proc. ich składek ubezpieczeniowych, pod warunkiem, że nie przekraczają one określonych progów. (PAP)

 

Strefa euro:

Bez niespodzianki obyło się w przypadku wstępnego odczytu PKB dla strefy euro. Ten wzrósł o 0,1% kw/kw w Q1, co przełożyło się na wzrost w ujęciu rocznym o 1,3%.

 

USA:

Paczka wczorajszych danych nie była jednoznaczna. Szeroki wskaźnik sprzedaży detalicznej rozczarował w kwietniu wzrostem o skromne 1,4% m/m, co wyraźnie chybiło oczekiwania ekonomistów. Lepiej na tle konsensusu rynkowego wypadła sprzedaż bazowa po wyłączeniu aut, która również wzrosła o 0,4% względem marca. Obydwie wartości za marzec zostały jednak zrewidowane w dół. Z drugiej strony na plus wypadła sprzedaż w grupie kontrolnej, która wzrosła w ujęciu miesięcznym o 0,7% i wyraźnie pobiła konsensus. Tutaj również nie obyło się jednak bez niewielkiej rewizji w dół za marzec. Ogólnie rzecz biorąc sprzedaż w tej grupie radzi sobie słabiej w porównaniu z poprzednim rokiem. Trzeba też dodać, że są to dane nominalne, więc po korekcie o inflację otrzymuje wyraźne spadki wolumenów.

Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: Spora pozytywna niespodzianka w PKB - 1Garść newsów makroekonomicznych: Spora pozytywna niespodzianka w PKB - 1

Produkcja przemysłowa z kolei okazała się wyraźnie lepsza od oczekiwań rosnąc w kwietniu o 0,5% m/m. Co istotne, była to głównie zasługa odbicia przetwórstwa przemysłowego, które wzrosło o 1% w stosunku do marca. Wzrost odnotowaliśmy jeszcze w górnictwie, natomiast produkcja energii elektrycznej obniżyła się o 3,1% m/m. Patrząc na poziom produkcji w przemyśle (w cenach stałych) można skonkludować, że trwa marazm. Z drugiej strony impet spadkowy jakby wytracił nieco animuszu.

Garść newsów makroekonomicznych: Spora pozytywna niespodzianka w PKB - 2Garść newsów makroekonomicznych: Spora pozytywna niespodzianka w PKB - 2

Na koniec kolejny optymistyczny sygnał z rynku nieruchomości, gdzie nastroje wśród branży uległy w maju poprawie. Indeks NAHB wzrósł bowiem do 50 z 45 punktów. Dane współgrają z wyhamowaniem spadków cen domów oraz wzrostem aktywności sprzedaży domów (zwłaszcza na rynku wtórnym).

Garść newsów makroekonomicznych: Spora pozytywna niespodzianka w PKB - 3Garść newsów makroekonomicznych: Spora pozytywna niespodzianka w PKB - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama