Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: rząd amerykański musi popracować nad wiarygodnością USA

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: rząd amerykański musi popracować nad wiarygodnością USA | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Wnorowski (RPP): Dwucyfrowy odczyt inflacji za sierpień postawiłby obniżkę stóp przez RPP we wrześniu pod dużym znakiem zapytania lub ją wykluczył - ocenił członek RPP Henryk Wnorowski w BIZNES24. 

 

 

  • Polska: Opinię, że w najbliższych miesiącach ceny będą rosły w podobnym tempie jak w czerwcu wyraża 39 proc. ankietowanych Polaków; 30 proc. oczekuje, że będą one rosły wolniej - wynika z badania CBOS.
    "Opinie badanych co do tempa wzrostu cen w najbliższych miesiącach są podzielone. Jedynie 7 proc. respondentów obawia się, że w najbliższych miesiącach ceny będą rosły w szybszym tempie niż w czerwcu br. (czyli 11–12 proc. w skali roku). Największa część ankietowanych (39 proc.), uważa, że będą one rosły w podobnym tempie jak w czerwcu, a niewiele mniej oczekuje, że w nadchodzących miesiącach będą one rosły wolniej (30 proc.)" - napisano w komentarzu do badania. "Respondenci wyrażający optymistyczne przekonanie, że ceny rok do roku pozostaną bez zmian, bądź, że będą spadać, należą do mniejszości (odpowiednio 11 proc. i 6 proc.)" - dodano (podajemy za PAPbiznes).
  • USA: Agencja Fitch obniżyła długoterminowe ratingi Issuer Default Rating (IDR) dla USA do poziomu "AA+" z "AAA" wcześniej z powodu rosnących problemów rządu amerykańskiego z zarządzaniem długiem - poinformował Fitch w komunikacie.
    Analitycy Fitcha wskazali jako przyczynę decyzji o obniżce ratingu spodziewane pogorszenie się warunków fiskalnych w ciągu następnych trzech lat, a także na rosnące zadłużenie Stanów Zjednoczonych (podajemy za PAPbiznes).
  • USA: Liczba nieobsadzonych etatów w USA, według ankiety JOLTS, w czerwcu wyniosła 9,582 mln wobec 9,616 mln odnotowanych miesiąc wcześniej, po rewizji z 9,824 mln - podało Biuro ds. Statystyki amerykańskiego Departamentu Pracy.

 

Garść newsów makroekonomicznych: rząd amerykański musi popracować nad wiarygodnością USA - 1Garść newsów makroekonomicznych: rząd amerykański musi popracować nad wiarygodnością USA - 1

Garść newsów makroekonomicznych: rząd amerykański musi popracować nad wiarygodnością USA - 2Garść newsów makroekonomicznych: rząd amerykański musi popracować nad wiarygodnością USA - 2

Reklama

 

  • USA: Przemysłowy ISM odbił w lipcu do 46,4 wobec 46 miesiąc wcześniej, choć dane okazały się nieco słabsze od rynkowego konsensusu. To co najmocniej rzuca się w oczy to przede wszystkim spadek subindeksu zatrudnienia o 3,7 pkt. do 44,4 – najniższy poziom od połowy 2020 roku. Potwierdza to, iż słaba koniunktura w tej części gospodarki zaczyna powoli odbijać się w decyzjach dotyczących rekrutacji nowych pracowników. Jednocześnie firmy muszą borykać się z wciąż wysokimi kosztami zatrudnienia, a niekiedy do głosu dochodzą czynniki strukturalne – brak wykwalifikowanej siły roboczej. W lipcu jedynie 3 z 18 gałęzi przemysłowych zaraportowało wzrost zatrudnienia (maszyny, produkty metalowe oraz papiernicze).
    Spadkowi w ubiegłym miesiącu uległ również komponent nowych zamówień eksportowych (-1,1 pkt.). Z drugiej strony należy zaznaczyć, że popyt krajowy pozostał bardziej odporny, a zamówienia ogółem wzrosły o 1,7 pkt. do 47,3 - najwyższa wartość od października ubiegłego roku. Warto zwracać uwagę na ten subindeks, gdyż powinien on mówić najwięcej o przyszłych perspektywach branży. W obydwu przypadkach - zamówienia krajowe i eksportowe - znajdujemy się jednak wyraźnie poniżej 50 punktów. Wielkiego postępu nie odnotowaliśmy w przypadku subindeksu cenowego. Mając na uwadze fakt, że progres dezinflacji w towarach, w USA został w zasadzie zakończony, dane te nie powinny dziwić.
    Spore odbicie zanotował indeks zaległości produkcyjnych (+4,1 pkt.), niemniej odbił się ze skrajnie niskiego poziomu 38,7. Innymi słowy, zaległości te wciąż spadają, choć w nieco wolniejszym tempie. O ponad 2 punkty wzrosły także subindeksy zapasów oraz zapasów u klientów, niemniej także znajdujemy się tutaj wciąż poniżej neutralnego poziomu.

Zobacz także: O pracę coraz trudniej, dane słabsze od oczekiwań, a kurs dolara (USD) wciąż się umacnia!

 

 

Garść newsów makroekonomicznych: rząd amerykański musi popracować nad wiarygodnością USA - 3Garść newsów makroekonomicznych: rząd amerykański musi popracować nad wiarygodnością USA - 3

Garść newsów makroekonomicznych: rząd amerykański musi popracować nad wiarygodnością USA - 4Garść newsów makroekonomicznych: rząd amerykański musi popracować nad wiarygodnością USA - 4

Garść newsów makroekonomicznych: rząd amerykański musi popracować nad wiarygodnością USA - 5Garść newsów makroekonomicznych: rząd amerykański musi popracować nad wiarygodnością USA - 5

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama