Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: Rozczarowań czas

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: Rozczarowań czas | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Początek tygodnia przyniósł kilkupunktowe spadki rentowności amerykańskiego i polskiego długu. Jednocześnie papiery niemieckie nie partycypowały we wzrostach. Na rynku walutowym obserwowaliśmy kontynuację zwyżek na głównej parze walutowej. Z kolei notowania złotego względem euro pozostawały względnie stabilne w rejonie 4,60. W Polsce nie było również większej chęci grania niższych stóp procentowych i to pomimo sporego rozczarowania wczorajszą paczką danych. Głównie o niej piszemy w dzisiejszym komentarzu.

 

Co nas dzisiaj czeka?

Z krajowej gospodarki poznamy marcową podaż pieniądza M3. Nasza prognoza zakłada kontynuację zaskoczeń w górę obserwowaną od początku roku oraz wyraźniejszy transfer zwrotów podatkowych z sektora publicznego. W rezultacie zakładamy wzrost o 7,6% r/r.

W godzinach popołudniowych warto rzucić okiem na decyzję węgierskiego banku centralnego (konsensus nie zakłada zmian), a także dane z USA: ceny domów za luty, sprzedaż domów z rynku pierwotnego za marzec, regionalny indeks Fed z Richmond oraz indeks zaufania konsumentów Conference Board - dwie ostatnie publikacje za kwiecień.

 

Polska: W danych realnych wszędzie minusy

Reklama

Wszystkie odczyty z realnej gospodarki za marzec podążyły w jednym kierunku - w dół. Wśród nich najsłabiej prezentowała się sprzedaż detaliczna, która spadła o 7,3% r/r. Dane są spójne z naszą prognozą spadku PKB w I kw. 2023 w ujęciu rocznym (i kwartalnym). Celujemy nadal w -1,2% r/r i czujemy się z tą prognozą - dzięki wczorajszym danym - bardziej komfortowo. Prawdopodobieństwo zaskoczenia w dół wzrosło. – link do komentarza

 

Garść newsów makroekonomicznych

Polska:

Zwroty podatkowe wraz z dopłatami dla rolników zaczynają się składać już nie na taki mały impuls fiskalny.

 

 

Polska:

Ceny producentów kontynuują ruch spadkowy, co jest zgodne z oczekiwaniami rynku. Co sądzimy o zależności między PPI a CPI? Krótki komentarz w poniższym tweecie.

Reklama

 

 

RPP (Dąbrowski):

"My jesteśmy gotowi podnosić stopy, jeśli będzie taka potrzeba. Na razie nie widzimy takiego powodu. Stopy oddziałują odpowiednio na gospodarkę". Dodał również, iż "pewna przestrzeń do obniżek stóp procentowych w Polsce może się pojawić pod koniec roku". (PAP)

 

Polska:

Bank Gospodarstwa Krajowego na przetargu 26 kwietnia, w ramach emisji na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, zaoferuje papiery serii FPC0328, FPC0631, FPC0733 oraz FPC0342; podaż wyniesie minimum 250 mln zł - podał bank w komunikacie. (PAP)

 

Niemcy:

Reklama

Od kolegów z Commerzbanku pożyczyliśmy ciekawy fragment dotyczący kształtowania się presji płacowej. Krótkie podsumowanie - związki zawodowe sektora publicznego doszły do porozumienia z przedstawicielami rządu ws. podwyżek płac. Te w ciągu najbliższych 2 lat wynieść mają między 8,2% a 16,9% (średni wzrost to 11,5%). Umowa ta obejmuje ok. 2,5 mln pracowników.Warto dodać, że nie była to jedyna taka runda negocjacyjna, gdyż podobne odbywają się również w sektorze prywatnym. Przykładem jest związek zawodowy Verdi, który rozpoczął negocjacje płacowe od żądania 15%-owej podwyżki dla pracowników sektora detalicznego (ok. 2,6 mln).

 

Niemcy:

Wskaźnik nastrojów biznesowych IFO wzrósł marginalnie w kwietniu do 93,6 wobec 93,2 miesiąc ​wcześniej. Lekkiej poprawie uległ wskaźnik oczekiwań. Z kolei ten opisujący bieżącą sytuację minimalnie osłabił się. ​Rozbijając indeks oczekiwań na poszczególne branże otrzymujemy całkiem ciekawe wyniki. Przede wszystkim sporą poprawę odnotowaliśmy w przetwórstwie przemysłowym. Ponadto pogorszyła się sytuacja w przypadku usług, a mniej pesymistyczny obraz ​malowany jest ​w handlu. Jeśli chodzi o budownictwo, kwiecień przyniósł poprawę oczekiwanej sytuacji ​gospodarczej, choć ​czynników ryzyka na horyzoncie nie brakuje.

 

Garść newsów makroekonomicznych: Rozczarowań czas - 1Garść newsów makroekonomicznych: Rozczarowań czas - 1

 

​USA: ​

Reklama

Opublikowany wczoraj indeks Fed ​opisujący ​sytuację w sektorze przemysłowym w ​Dallas spadł do -23,4 wobec -15,7 przed miesiącem. Do tej pory z ​trzech poznanych ​wskaźników zaskoczeniem w górę pochwalił się jedynie ​Nowy Jork. Wcześniej rozczarowującą wartość zaprezentowała Filadelfia. ​Z badania oddziału Fed z Dallas można doszukać się ciekawego komentarza z ​branży metalurgicznej. Sugeruje on potencjalne problemy z odnawianiem linii kredytowych. Jeśli problem ten stanie się powszechny, ​bardziej tyczy się to mniejszych banków, wówczas nie można wykluczać pewnych problemów płynnościowych w sektorze przedsiębiorstw, a przynajmniej w niektórych ​branżach.

Garść newsów makroekonomicznych: Rozczarowań czas - 2Garść newsów makroekonomicznych: Rozczarowań czas - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama