Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: Pozytywne zaskoczenie

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: Pozytywne zaskoczenie | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Miało być istotne pogorszenie, a wyszło spore pozytywne zaskoczenie. Tak pokrótce można skonkludować wczorajsze dane z krajowej gospodarki. Niemniej wbrew pierwszemu wrażeniu, nie jest to z pewnością zapowiedź trwalszej zmiany w trendach. Te pozostają nieubłaganie słabe, a w kolejnych miesiącach powinniśmy ujrzeć ich dalsze pogorszenie z konsekwencjami dla wzrostu PKB.

 

Co nas dzisiaj czeka?

Dzień zaczęliśmy od brytyjskiego PKB za Q3, który w ujęciu rocznym wzrósł 1,9% (konsensus 2,4%). W samo południe poznamy z kolei decyzję tureckich władz monetarnych, gdzie tym razem konsensus wskazuje na utrzymanie głównie stopy na pułapie 9%.

Z kraju opublikowana zostanie listopadowa podaż pieniądza, gdzie spodziewamy się spadku rocznej dynamiki do 5,4% z 7%. Dlaczego? Wolumeny kredytowe w odwrocie. Program rekompensat węglowych jeszcze chyba nie rozpędzony na dobre. Ostatnie 14-ste emerytury wypłacone. Musi być wolniej, a ostatnie zaskoczenia były in minus. Rynek oczekuje wyniku równego 5,9%.

Po południu poznamy finalny PKB za Q3 z USA oraz cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Dzień na rynku skończymy regionalnym indeksem przemysłowym z Kansas za grudzień.

Reklama

 

Kolejne dobre dane: sprzedaż i budowlanka

Po pozytywnych niespodziankach z produkcji przemysłowej i rynku pracy, listopad przyniósł kolejny zestaw optymistycznych zaskoczeń. Tym razem ze sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej.

Komentarz poniżej: https://makroekonomia.mbank.pl/220999-kolejne-dobre-dane

 

Garść newsów makroekonomicznych

MF (Patkowski): Szczyt inflacji w Polsce powinien nastąpić w lutym 2023 r., według analiz Ministerstwa Finansów wskaźnik CPI może wówczas znaleźć się w przedziale 19-20 proc. w ujęciu rdr. (PAP)

 

Reklama

RPP (Wnorowski): W całym 2023 r. średnia inflacja wyniesie powyżej 10 proc., przy jednocyfrowym odczycie w którymś miesiącu. (PAP)

 

Czechy: Zgodnie z oczekiwaniami, główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 7%.

 

USA: Listopadowa sprzedaż domów na rynku wtórnym spadła o 7,7% m/m, zdecydowanie poniżej konsensusu rynkowego. Liczby te wpisują się więc w szerszy obraz rynku nieruchomości (spowolnienie dotyka także innych miar, o czym pisaliśmy m.in. wczoraj) i sam spadkowy trend liczby sprzedanych domów na tym rynku. Nie licząc pandemicznego dołka, są to najsłabsze wyniki od 2011 roku.

Garść newsów makroekonomicznych: Pozytywne zaskoczenie - 1Garść newsów makroekonomicznych: Pozytywne zaskoczenie - 1

Reklama

 

USA: Indeks nastroju konsumentów Conference Board odnotował w grudniu niespodziewany wzrost do 108,3 z 100,2 punktu. Poprawie uległa zarówno bieżąca sytuacja jak i oczekiwana. Roczny wskaźnik oczekiwanej inflacji obniżył się do 6,7% wobec 7,1% w listopadzie. Część poprawy na tym polu przypisana może być niższym cenom gazu. Z drugiej strony plany odnośnie do zakupu nieruchomości czy kosztowniejszych urządzeń pogorszyły się. Warto jednak zaznaczyć, że na tle tożsamego indeksu z Uniwersytetu Michigan, obraz prezentowany przez wskaźnik Conference Board jest zgoła inny.

Garść newsów makroekonomicznych: Pozytywne zaskoczenie - 2Garść newsów makroekonomicznych: Pozytywne zaskoczenie - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama