Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: Powell nie pozwala na zmianę reguł gry

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: Powell nie pozwala na zmianę reguł gry | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Za nami decyzja Fed, który zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o kolejne 75pb. Komunikat wybrzmiał gołębio, sugerując rychły zwrot w agresywnym podejściu do inflacji amerykańskiego banku centralnego. Błoga chwila dla inwestorów nie trwała jednak długo, a prezes Powell rozwiał wszelkie złudzenia jakby Fed miał lada moment zmieniać kurs. Tymczasem w kraju doświadczyliśmy pierwszej prognozy spadku PKB w 2023 ze strony dużej instytucji.

Co czeka nas dzisiaj?

Czwartek to kontynuacja posiedzeń banków centralnych i decyzje z Norwegii (konsensus +50pb) i Wielkiej Brytanii (konsensus +75pb). Zwłaszcza decyzja z Wysp Brytyjskich wydaje się interesująca w świetle ostatniego zamieszania polityczno-rynkowego. Decyzję ws. stóp podejmą również Czesi, gdzie spodziewane jest utrzymanie stóp na poziomie 7%.

Z USA poznamy usługowy ISM oraz finalne dane o zamówieniach na dobra trwałe za wrzesień. Ponadto czekają nas tygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych.

Z krajowego podwórka, GUS o 10:00 opublikuje dzisiaj zrewidowane (kwartalne) dane o PKB począwszy od 2010 roku, a skończywszy na II kwartale 2022. Do tej pory poznaliśmy jedynie rewizje w ujęciu rocznym, co doczekało się już jakiś czas temu wątku. Dane kwartalne będą dużo bardziej użyteczne.

Reklama

 

<center><blockquote class="twitter-tweet"><p lang="pl" dir="ltr">???????? 6,8%. Tyle wzrósł polski PKB w 2021 roku w świetle najnowszych danych skorygowanych przez GUS. Do dziś obowiązującą liczbą było 5,9%. Potężna rewizja. Rzuca nowe światło na wiele procesów.</p>&mdash; mBank Research (@mbank_research) <a href="https://twitter.com/mbank_research/status/1577576013906731008?ref_src=twsrc%5Etfw">October 5, 2022</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script><center>

 

USA: This is a pivot or a hike?*

FOMC zdecydował się wczoraj na kolejną podwyżkę stóp procentowych o 75pb. Główna stopa znajduje się w przedziale 3,75-4%. Rynki zadawały sobie przed tym posiedzeniem jednak inne pytanie: czy Fed zasygnalizuje zmianę nastawienia (pivot)? Tu za nami lekki rollercoaster. Jak to w rollercoasterze, po zawirowaniach wróciliśmy do punktu wyjścia, tzn. Fed pozostaje jastrzębi i wola dalszych podwyżek jest silna.

link do komentarza

 

Reklama

 

Garść newsów makroekonomicznych

Polska: Agencja ratingowa Moody's prognozuje spadek PKB o 0,2% w 2023 roku, to pierwsza prognoza wskazująca na skurczenie krajowej gospodarki w przyszłym roku ze strony dużej instytucji finansowej. Agencja prognozuje, że deficyt sektora rządowego i samorządowego wyniesie w przyszłym roku 3,8% PKB (po 3,2% PKB w tym roku). Warto dodać, że rząd zakłada deficyt na poziomie ok. 4,5% PKB. Agencja Moody's zmieniła również perspektywę dla polskiego sektora bankowego do negatywnej ze stabilnej, spodziewając się pogorszenia jakości kredytów ze względu na gwałtowny wzrost stóp procentowych i rosnące koszty życia kredytobiorców.

 

Polska: Rząd na kolejnym posiedzeniu może zająć się "tarczą gazową" zakładającą zamrożenie cen gazu na określonym poziomie na cały 2023 rok dla tej samej grupy, która została nią objęta w tym roku - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. (PAP)

 

RPP: Zdaniem Ludwika Koteckiego bez tarczy antyinflacyjnej, inflacja w lutym osiągnie 24%. Jego zdaniem jednocyfrowa inflacja na koniec 2023 to myślenie życzeniowe i kolejne działania RPP są konieczne. Naszym zdaniem - o ile dojdzie do znoszenia tarcz - będą one fazowane w ten sposób, aby wpisać się w spadkową ścieżkę inflacji w przyszłym roku i zmniejszając jej nachylenie. Wycofanie w jednym kroku uznajemy za mało prawdopodobne. Dotyczy to automatycznie też oczekiwań 24% inflacji w lutym.

Reklama

 

Polska: Zapraszamy na wątek o atutach polskiej gospodarki.

 

Chiny: Strefa ekonomiczna wokół lotniska w chińskim mieście Zhengzhou, gdzie znajduje się największa na świecie fabryka składająca telefony marki Apple (Foxconn), została w środę objęta ścisłym lockdownem z powodu ogniska zakażeń koronawirusem. Foxconn to największy producent iPhone’ów, odpowiadający za około 70 proc. światowych dostaw tych urządzeń. Większość z nich składana jest w fabryce w Zhengzhou, gdzie pracuje około 200 tys. osób. (PAP)

Środa zwołano z kolei zgromadzenie Krajowej Komisji Zdrowia, gdzie stwierdzono, że polityka zero-COVID pozostaje generalną strategię walki z wirusem. Komunikat ten został wydany kilkadziesiąt godzin po niezweryfikowanych doniesieniach medialnych sugerujących możliwe odejście od tejże polityki.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama