Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: najnowsze prognozy , ocena dotychczasowej polityki gospodarczej i zestaw rekomendacji

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: najnowsze prognozy , ocena dotychczasowej polityki gospodarczej i zestaw rekomendacji | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Tytuł mówi sam za siebie - najważniejsze będą dane o PKB w IV kw. O ile sam wzrost znamy już ze wstępnych danych (te oczywiście mogą się zmienić, przypominamy, że szybki szacunek GUS wyniósł 2% r/r, co oznacza spory spadek kw/kw), to nie znamy szczegółów (częściowo, trochę o nich wiemy już z rocznych danych). To one będą dziś najciekawsze. Skoro tematem dnia jest rzecz tak fundamentalna jak PKB, my też postanowiliśmy skupić się w dzisiejszym komentarzu na kwestiach fundamentalnych. Mianowicie na wpływie obciążeń regulacyjno-fiskalnych sektora bankowego w kontekście rynku obligacji i finansowania gospodarki.

 

Co nas dzisiaj czeka?

Wspomniany wyżej krajowy PKB to nie jedyny odczyt z dziś. O poranku poznaliśmy m.in. inflację konsumencką z Francji i Hiszpanii za luty (zaskoczenia w górę). W dalszej części dnia czeka nas decyzja węgierskiego banku centralnego w sprawie stóp procentowych (konsensus: bez zmian). W USA dzień indeksów koniunktury: Chicago PMI i Conference Board.

 

Sektor bankowy a rynek obligacji i finansowanie gospodarki

Skala obciążeń regulacyjno-fiskalnych, z którymi musi się mierzyć obecnie krajowy sektor bankowy, jest bezprecedensowa. Sytuacja ta doprowadziła do zdarzeń o jakich do tej pory nie słyszeliśmy. Kontynuacja takiego stanu rzeczy może nieść za sobą konsekwencje z punktu widzenia stabilności finansowej, a przynajmniej przyczynić się do niższej trajektorii wzrostu gospodarczego. W niniejszym opracowaniu pragnę zwrócić uwagę na najistotniejsze obciążenia sektora, ich potencjalne konsekwencje gospodarcze oraz ​sposoby mitygujące te niekorzystne ​zjawiska.

Reklama

https://makroekonomia.mbank.pl/230397-sektor-bankowy-a-rynek-obligacji-i-finansowanie-gospodarki 

 

Garść newsów makroekonomicznych

Polska:

Indeksy koniunktury ESI przyniosły dane o oczekiwaniach inflacyjnych w Polsce. Te ustabilizowały się, podobnie jak w innych krajach UE.

 

 

Polska:

OECD opublikowała raport dot. polskiej gospodarki. W nim m.in. najnowsze prognozy (twitt poniżej), ocena dotychczasowej polityki gospodarczej i zestaw rekomendacji.

Reklama

 

 

OECD wskazywała, że "bank centralny powinien nadal zapewniać, że podwyższone oczekiwania inflacyjne nie utrwalą się i być gotowym do dalszych podwyżek stóp procentowych w razie potrzeby". Wakacje kredytowe w ocenie OECD nie powinny być w Polsce kontynuowane po 2023 r., a lepszą opcją w tym względzie byłoby - zdaniem organizacji - korzystanie z istniejącego narzędzia pomocy w formie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Natomiast tymczasowe pomocowe działania fiskalne w związku z kryzysem energetycznym powinny być kontynuowane, jeżeli są potrzebne. Jednocześnie organizacja widzi przestrzeń do większego ukierunkowania pomocy w przyszłości, żeby uniknąć zwiększania presji inflacyjnej (wybrane fragmenty podajemy za PAPbiznes).

 

UE:

Zbiorcze wskaźniki koniunktury ESI zarówno w całej Unii jak i w strefie euro pozostały niemalże niezmienione w porównaniu do zeszłego miesiąca:

Garść newsów makroekonomicznych: Dziś dzień PKB w Polsce - 1Garść newsów makroekonomicznych: Dziś dzień PKB w Polsce - 1

Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: Dziś dzień PKB w Polsce - 2Garść newsów makroekonomicznych: Dziś dzień PKB w Polsce - 2

W szczegółach widoczne jest wyhamowanie odbicia w nastrojach w przemyśle, regularne spadki koniunktury w budownictwie i poprawę nastrojów w sprzedaży detalicznej i u konsumentów. W tym ostatnim przypadku, indeks wciąż pozostaje jednak daleko poniżej zera.

 

 

USA:

Zamówienia na dobra trwałe w styczniu spadły o 4,5% m/m (oczekiwano -4%, poprzednio +5,1% m/m). Zamówienia na dobra trwałe z wyłączeniem środków transportu wzrosły o 0,7% m/m.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama