Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: "A-" z perspektywą stabilną, agencja Fitch Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: "A-" z perspektywą stabilną, agencja Fitch Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polska:

Rząd zamierza w najbliższym czasie przedstawić przepisy chroniące odbiorców ciepła. Ministerstwo Klimatu i Środowiska w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej poinformowało, że nowe przepisy zakładają m.in., że ceny maksymalne za dostawę ciepła dla odbiorców z danego systemu ciepłowniczego będą ustalane w oparciu o cenę z września 2022 r., powiększoną o maksymalny wzrost na poziomie 40 proc. (PAP)

 

Polska:

Agencja Fitch Ratings potwierdziła w piątek wieczorem długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Fitch podtrzymał wcześniejsze prognozy, że wzrost PKB Polski w 2023 r. może wynieść 1,1 proc., a w 2024 r. 2,6 proc. Ryzyka dla szacunków skierowane są w dół ze względu na uwarunkowania geopolityczne. Agencja zaznacza jednak, że solidne bilanse gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw, solidny rynek pracy oraz trwające wsparcie fiskalne wskazują na niskie ryzyko dłuższej recesji.

Według Fitch, ryzyko niewystarczającej podaży gazu lub węgla w Polsce w bieżącym oraz przyszłym sezonie grzewczym jest relatywnie niskie, przy czym wysokie ceny energii stanowią wyzwanie dla gospodarki w krótkim i średnim terminie ze względu na kwestie konkurencyjności przemysłu energochłonnego oraz łańcuchów dostaw. (PAP)

Reklama

 

Polska:

GUS w badaniu cen nie będzie uwzględniał rozwiązań mających charakter dopłaty lub dodatku pieniężnego dot. energii.

 

Polska:

Deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł w listopadzie 422 mln EUR i okazał się tym samym wyraźnie niższy od konsensusu (ok. 1 mld EUR). W odniesieniu do PKB saldo 12-miesięczne uplasowało się na pułapie -3,5% względem -3,7% w październiku. Łączny bilans salda bieżącego i kapitałowego za ostatnie 12 miesięcy poprawił się do -3,3% z -3,4% PKB. Przypominamy jednak, że napływ BIZ wciąż z nawiązką pokrywa wspomniane deficyty.

Zaglądając głębiej okazuje się, że lekkiej poprawie uległo saldo towarowe (do -3,9% z -4% PKB). W samym listopadzie eksport wzrósł o 20,3% r/r, zaś import o 17,7% r/r. O ile w pierwszym przypadku zaskoczenia względem konsensusu nie było, o tyle import rozczarował. W tym miejscu warto przytoczyć fragment komentarza NBP: „Po raz pierwszy od kwietnia 2021 r. wartość eksportu rosła szybciej niż wartość importu. Z jednej strony wynikało to z poprawy relacji cenowych polegającej na stopniowym przyśpieszeniu wzrostu cen produktów przetwórstwa przemysłowego przy osłabieniu wzrostowej tendencji surowców i półproduktów. Z drugiej strony kontynuowana była wysoka dynamika eksportu branży motoryzacyjnej”.

Reklama

Dalszej poprawie uległo również saldo usług, do czego zdążyliśmy się już w ostatnich kwartałach przyzwyczaić. Po listopadzie saldo 12-miesięczne przekroczyło już 5,5% PKB (nadwyżka). Poprawie uległo także saldo inwestycji portfelowych, które wzrosło po listopadzie z 0,3% do 0,7% PKB. W praktyce oznacza to napływ kapitału netto do polskiej gospodarki. To, w połączeniu ze stabilnym napływem BIZ, stanowi względnie stabilną strukturę finansowania deficytu na rachunku obrotów bieżących.

Garść newsów makroekonomicznych: Agencja Fitch Ratings potwierdziła w piątek wieczorem długoterminowy rating Polski - 1Garść newsów makroekonomicznych: Agencja Fitch Ratings potwierdziła w piątek wieczorem długoterminowy rating Polski - 1

Garść newsów makroekonomicznych: Agencja Fitch Ratings potwierdziła w piątek wieczorem długoterminowy rating Polski - 2Garść newsów makroekonomicznych: Agencja Fitch Ratings potwierdziła w piątek wieczorem długoterminowy rating Polski - 2

 

USA:

Początek nowego roku przyniósł wyraźną poprawę nastroju konsumentów, czego dowodem jest wzrost indeksu Uniwersytetu Michigan do 64,6 z 59,7. Poprawie uległ również indeks oczekiwań. Największą uwagę zwróciły jednak oczekiwania inflacyjne, które w horyzoncie najbliższego roku uległy kolejnemu obniżeniu. Tym razem odnotowaliśmy spadek do 4% z 4,4%. Oznacza to już całkiem pokaźną korektę wobec szczytu na 5,4% w marcu/kwietniu 2022. Dane te spójne są również z rynkowymi oczekiwaniami, co nie może umknąć uwadze Fed.

Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: Agencja Fitch Ratings potwierdziła w piątek wieczorem długoterminowy rating Polski - 3Garść newsów makroekonomicznych: Agencja Fitch Ratings potwierdziła w piątek wieczorem długoterminowy rating Polski - 3

Garść newsów makroekonomicznych: Agencja Fitch Ratings potwierdziła w piątek wieczorem długoterminowy rating Polski - 4Garść newsów makroekonomicznych: Agencja Fitch Ratings potwierdziła w piątek wieczorem długoterminowy rating Polski - 4

 

Czechy:

Były generał Petr Pavel i były premier Andrej Babisz zmierzą się w II turze wyborów prezydenckich w Czechach. Po podliczeniu głosów z 99,99 proc. komisji wyborczych różnica między kandydatami wyniosła prawie 22 tys. głosów na korzyść Pavla. (PAP)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama